Congratulations are in order to the following people and organizations which appeared in The Newton Kansan last week:

 

Pam Stevens of Newton, who was named one of three Newton Women of the Year and highlighted by The Newton Kansan.

 

Wanda Knight of Newton, whose volunteerism at Pine Village of Moundridge and the Et Cetra Shop of Newton was highlighted in The Kansan's Giving Back series

 

Sharon Entz, who founded Crust and Crumb Company and was highlighted in a Kansan series about local food producers.

 

The Hesston Bethel Performing Arts Series, which will host a performance by Grammy nominee Berta Rojas from Paraguay.

 

KIPCOR, which will host author Rafe Martin.

 

David Dedman, who will host “Arkansas Wanderlust” at the Newton Public Library.

 

Bethel College's Mennonite Library and Archives, which hosted the symposium Mennonites and the Holocaust.

 

The Kansas Mennonite Men's Chorus, which is celebrating its 50th year with a concert at Bethel College.

 

Newton Adventist Church, which announced a Bible seminar.

 

Brittney Hiebert, Stephany Meyer and Julia Nightengale from Goessel, who return to the Bluebird girls track team after qualifying for state last year.

 

Jamya O'Quinn, Ellika Ptacek, Josalyn O'Quinn and Makayla Blair of Moundridge, who return to the Wildcat girls track team after earning medals at state last year.

 

Mason Dyck, Damian Calderon, Jared Kaufman, Kevin Vivanco, Dillon Vogts and Dan Kaufman, who return to the Wildcat boys track team after qualifying for state last year.

 

Erin Topham, Ashtyn Wiebe, Mallory Wiebe, Clara Eldridge and Brook Wiebe of Berean girls track, who return for 2018 after qualifying for state last year.

 

Toby Penner, Mackenze Womak, Zach Dugger, Jesse Unruh, James Busenitz and Clayton Rust of Berean boys track, who return for 2018 after qualifying for state last year.

 

Taylor Stahly of Newton, who competed in the Women's National Invitational Tournament as a member of the Louisiana Tech women's basketball team.

 

Jim Hoy of Emporia State University, who was the final presenter for an event supporting “The Chisholm Trail: Driving the American West” at Kauffman Museum.

 

Walk and Roll Harvey, which announced the Chisholm Trail Bike Ride for May 5.

 

 

The Newton Fire/EMS department, which received a grant for fire training equipment that can be used to help train community members on use of fire extinguishers.

 

Irene Nielsen and Bonnie Johnson of Historical Echoes, who will host “Preparing to Live in the Shoes of Women in History” at Bethel College Life Enrichment.

 

Candy Dao, Aklyaa Hagen-Depusoir and Emily Kondziola of Bethel College Forensics, who each qualified for the national tournament.

 

Area students who earned academic honors from colleges and universities.

 

Annika Senn, Rachel Bailey, Oliver Krehbiel, Alex Bailey and Ashley Salgado of Newton, who competed at the King Marlin Swim Club Winter Invitational in Edmond, Oklahoma, as members of the Newton Nitros Swim Club.

 

Trinity Heights Respite Care, which is celebrating the organization's 25th anniversary with a dinner.

 

The Hesston College Bel Canto Singers, who will perform their final home concert before embarking on a European tour.

 

Courtney Holt of Sedgwick, who took over ownership of Syl's Restaurant in Colwich.

 

Jesse Dixon, who was named employee of the year by Pine Village.

 

Daryl Claassen of Whitewater, who hosted “A Picture of a Rural School” at Newton Public Library.

 

DesiRay Kernal and Taylor Antonowich of Newton High School girls' basketball, who were named to the Topeka Capital-Journal All-Class teams.

 

Kailey Jo Ince and Elise Kaiser of Hesston High School girls' basketball, who were named to the Topeka Capital-Journal All-Class teams.

 

Daphne Williams and Karenna Gerber of Halstead High School girls' basketball, who were named to the Topeka Capital-Journal All-Class teams.

 

Kimalee Cook of Remington High School girls' basketball, who was named to the Topeka Capital-Journal All-Class teams.

 

Sydney Hilliard of Sedgwick High School girls' basketball, who was named to the Topeka Capital-Journal All-Class teams.

 

Eden Hiebert and Brittney Hiebert of Goessel High School girls' basketball, who were named to the Topeka Capital-Journal All-Class teams.

 

Ashtyn Wiebe and Brooke Wiebe of Berean Academy girls' basketball, who were named to the Topeka Capital-Journal All-Class teams.

 

Bethany Stucky of Moundridge High School girls' basketball, who was named to the Topeka Capital-Journal All-Class teams.

 

Ty Berry of Newton High School boys' basketball, who was named to the Topeka Capital-Journal All-Class teams.

 

Reese Nebel and Cameron Cox of Hesston High School boys' basketball, who were named to the Topeka Capital-Journal All-Class teams.

 

Kason O'Neal and Braden Gerber of Halstead High School boys' basketball, who were named to the Topeka Capital-Journal All-Class teams.

 

Neal Bever and Brayden Francis of Sedgwick High School boys' basketball, who were named to the Topeka Capital-Journal All-Class teams.

 

Noah Eicehlberger of Moundridge High School boys' basketball, who was named to the Topeka Capital-Journal All-Class teams.

 

Toby Penner of Berean Academy boys' basketball, who was named to the Topeka Capital-Journal All-Class teams.

 

Cooper Zehr of Burrton High School boys' basketball, who was named to the Topeka Capital-Journal All-Class teams.