WICHITA — The Newton Nitros Swim Club competed in three big meets in recent months.

Jan. 12 to 14, the Nitros competed at the King Marlin Swim Club Winter Invitational in Edmond, Okla., and the Missouri Valley Swimming District South Short Course Championships Feb. 16 to 18 at the Wichita Swim Club.

The Nitros finished the short course season Feb. 22 to 25 at the Missouri Valley Short Course Championships in Wichita.

At the Missouri Valley Championships, Lauren Vogt reached the A finals in seven events at the 10 & Under level, taking third in the 100-yard freestyle, 200-yard freestyle and 50-yard butterfly. She tied for fourth in the 50-yard breaststroke and took fourth in the 100-yard individual medley. She was fifth in the 200-yard individual medley and sixth in the 100-yard breaststroke.

Alejandra Bailey took fifth in the mile freestyle at the 13-14 level.

In the 15 and over level, Rachel Bailey took fifth in the mile swim, seventh in the 400-yard individual medley and eighth in the 1,000-yard freestyle.

For the boys, Oliver Krehbeil took fifth in the 15 and over 400-yard individual medley.

“The team is doing some of their most intense training right now so they are tired and I wasn’t expecting personal bests this weekend, but they surprised me and turned in some great times,” said coach Clinton Bailey of the King Marlin meet. “Oliver Krehbiel registered some personal best times and earned hardware. He won high-point honors for the 15-year old division; scoring points from top finishes.

“If they are swimming this great while tired, I’m looking forward to seeing what they do tapered and shaved,” Bailey said. “Tapered and shaved describes swimmer preparation for capstone meets. The coach lays out a strategy to make sure the swimmers start to rest by tapering back their-yd.age at practice so their strength peeks at the most opportune time, while maintaining endurance. Shaving is another way older swimmers prepare for meets. They remove any extra drag from their bodies and utilize technical suits to compress muscles. This combination can bring incredible results for swimmers who have worked the entirety of the seven month short course season.”

King Marlin Swim Club

Winter Inv.

Jan. 12-14

Girls 10 Year Olds 200-yd. IM — 4. Bailey, Maggie S 3:20.25.

Women 10 & Under 50-yd. Freestyle — 17. Bailey, Maggie S 38.62.

Women 10 & Under 100-yd. Freestyle — 13. Bailey, Maggie S 1:23.10.

Women 10 & Under 50-yd. Backstroke — 12. Bailey, Maggie S 42.90.

Women 10 & Under 100-yd. Backstroke — 2. Vogt, Lauryn A 1:22.30; 5. Bailey, Maggie S 1:32.15.

Women 10 & Under 50-yd. Breaststroke — 1. Vogt, Lauryn A 41.39.

Women 10 & Under 50-yd. Breaststroke — 2. Vogt, Lauryn A 42.16.

Women 10 & Under 50-yd. Butterfly — 7. Bailey, Maggie S 49.89.

Women 10 & Under 100-yd. Butterfly — 2. Bailey, Maggie S 1:36.01.

Women 10 & Under 100-yd. IM — 2. Vogt, Lauryn A 1:19.42.

Women 11-12 50-yd. Freestyle — 10. Bailey, Bryanna N 30.35.

Women 11-12 100-yd. Freestyle — 3. Bailey, Bryanna N 1:04.24.

Women 11-12 50-yd. Backstroke — 3. Bailey, Bryanna N 34.36.

Women 11-12 100-yd. Backstroke — 2. Bailey, Bryanna N 1:10.44.

Women 11-12 100-yd. Butterfly — 4. Bailey, Bryanna N 1:18.77.

Women 11-12 100-yd. IM — 2. Bailey, Bryanna N 1:13.86.

Girls 13 Year Olds 500-yd. Freestyle — 2. Horton, Madi D 6:02.54.

Girls 13 Year Olds 400-yd. IM — 2. Horton, Madi D 5:21.89.

Girls 14 Year Olds 500-yd. Freestyle — 1. Bailey, Alex M 6:11.55.

Women 13-14 50-yd. Freestyle — 13. Bailey, Alex M 30.54.

Women 13-14 100-yd. Freestyle — 7. Horton, Madi D 1:00.86; 14. Bailey, Alex M 1:03.71; 25. Anton, Lauren E 1:09.32.

Women 13-14 200-yd. Freestyle — 4. Horton, Madi D 2:12.41; 13. Bailey, Alex M 2:25.62.

Women 13-14 100-yd. Backstroke — 3. Horton, Madi D 1:08.78; 11. Bailey, Alex M 1:13.76.

Women 13-14 200-yd. Backstroke — 2. Horton, Madi D 2:27.69; 5. Bailey, Alex M 2:34.56.

Women 13-14 100-yd. Breaststroke — 10. Anton, Lauren E 1:27.06.

Women 13-14 200-yd. Breaststroke — 8. Anton, Lauren E 3:02.65.

Women 13-14 100-yd. Butterfly — 7. Horton, Madi D 1:12.33; t11. Anton, Lauren E 1:14.55; 14. Bailey, Alex M 1:17.53.

Women 13-14 200-yd. Butterfly — 1. Anton, Lauren E 2:46.86.

Women 13-14 200-yd. IM — 4. Horton, Madi D 2:30.21; 12. Anton, Lauren E 2:43.27.

Women 14 & Under 200-yd. Freestyle Relay — 4. Newton Nitros A 2:00.20 (Bailey, Alex M; Anton, Lauren E; Bailey, Bryanna N; Horton, Madi D).

Women 15-16 500-yd. Freestyle — 3. Bailey, Rachel M 5:57.02; 4. Senn, Annika M 6:02.24 6:04.36.

Women 16 & Under 400-yd. IM — 3. Salgado, Ashley J 5:48.62.

Women 50-yd. Freestyle — 14. Senn, Annika M 28.20; 16. Salgado, Ashley J 29.15.

Women 100-yd. Freestyle — 13. Senn, Annika M 1:00.47; 16. Bailey, Rachel M 1:03.03; 19. Salgado, Ashley J 1:04.64.

Women 200-yd. Freestyle — 12. Bailey, Rachel M 2:14.47; 13. Senn, Annika M 2:16.12; 16. Salgado, Ashley J 2:25.16.

Women 1,650-yd. Freestyle — 3. Bailey, Rachel M 20:23.09; 6. Senn, Annika M 21:50.23.

Women 100-yd. Backstroke — 10. Bailey, Rachel M 1:11.28.

Women 200-yd. Backstroke — 7. Bailey, Rachel M 2:33.68.

Women 100-yd. Breaststroke — 10. Salgado, Ashley J 1:23.59.

Women 100-yd. Butterfly — 13. Senn, Annika M 1:11.74; 15. Salgado, Ashley J 1:14.71.

Women 200-yd. Butterfly — 3. Senn, Annika M 2:41.35.

Women 200-yd. IM — 9. Salgado, Ashley J 2:37.39.

Women 200-yd. Medley Relay — 3. Newton Nitros A 2:13.31 (Horton, Madi D; Salgado, Ashley J; Bailey, Rachel M; Senn, Annika M).

Boys 10 Year Olds 200-yd. IM — 2. Guyer, Andrew 2:42.09.

Men 10 & Under 50-yd. Freestyle — 1. Guyer, Andrew 28.57.

Men 10 & Under 100-yd. Freestyle — 3. Guyer, Andrew 1:04.69.

Men 10 & Under 200-yd. Freestyle — 5. Guyer, Andrew 2:27.69.

Men 10 & Under 50-yd. Backstroke — 2. Guyer, Andrew 33.58.

Men 10 & Under 100-yd. Backstroke — 2. Guyer, Andrew 1:13.14.

Men 10 & Under 100-yd. IM — 1. Guyer, Andrew 1:14.69.

Men 13-14 50-yd. Freestyle — 13. Fuqua, Evan 28.97.

Men 13-14 100-yd. Freestyle — 12. Fuqua, Evan 1:03.28.

Men 13-14 100-yd. Backstroke — 5. Fuqua, Evan 1:11.63.

Men 13-14 200-yd. Backstroke — 2. Fuqua, Evan 2:28.00.

Men 13-14 100-yd. Butterfly — 5. Fuqua, Evan 1:08.61.

Men 13-14 200-yd. Butterfly — 2. Fuqua, Evan 2:41.25.

Men 15-16 500-yd. Freestyle — 2. Krehbiel, Oliver T 5:25.08.

Men 16 & Under 400-yd. IM — 3. Krehbiel, Oliver T 4:58.98.

Men 50-yd. Freestyle — 8. Krehbiel, Oliver T 24.18.

Men 100-yd. Freestyle — 8. Krehbiel, Oliver T 53.27; 25. Schmill, Jacob M 1:00.21.

Men 200-yd. Freestyle — 12. Krehbiel, Oliver T 2:01.17; 17. Schmill, Jacob M 2:11.87.

Men 100-yd. Backstroke — 19. Schmill, Jacob M 1:13.76.

Men 100-yd. Breaststroke — 11. Krehbiel, Oliver T 1:11.78; 18. Schmill, Jacob M 1:22.81.

Men 100-yd. Butterfly — 15. Krehbiel, Oliver T 1:04.58; 18. Schmill, Jacob M 1:08.18.

Men 200-yd. IM — 9. Krehbiel, Oliver T 2:16.69.

Men 200-yd. Freestyle Relay — 6. Newton Nitros A 1:50.03 (Guyer, Andrew; Fuqua, Evan; Schmill, Jacob M; Krehbiel, Oliver T).

Men 200-yd. Medley Relay — 7. Newton Nitros A 2:07.64 (Guyer, Andrew; Krehbiel, Oliver T; Fuqua, Evan; Schmill, Jacob M).

Missouri Valley

District South

Feb. 16-18

at Wichita Swim Club

Girls 10 & Under 200-yd. IM — 2. Bailey, Maggie S 3:09.02; 4. Copeland, Brielle L 3:20.71.

Boys 11-12 200-yd. IM — 2. Guyer, Andrew 2:40.89; 7. Copeland, Jackson R 2:53.37; 10. Stuhlsatz, Karsen M 2:58.07.

Girls 15 & Over 400-yd. IM — 1. Bailey, Rachel M 5:00.39; 2. Schroeder, Addi J 5:09.36.

Boys 15 & Over 400-yd. IM — 2. Krehbiel, Oliver T 4:49.25.

Girls 13-14 400-yd. IM — 1. Horton, Madi D 5:12.47; 3. Anton, Lauren E 5:41.78.

Boys 11-12 500-yd. Freestyle — 3. Guyer, Andrew 6:32.00.

Girls 13-14 500-yd. Freestyle — 3. Bailey, Alex M 5:47.51.

Girls 15 & Over 1,000-yd. Freestyle — 1. Senn, Annika M 12:00.03.

Girls 15 & Over 500-yd. Freestyle — 1. Senn, Annika M 5:35.36.

Boys 15 & Over 500-yd. Freestyle — 1. Krehbiel, Oliver T 5:19.89.

Girls 10 & Under 50-yd. Butterfly — 8. Bailey, Maggie S 42.47.

Girls 10 & Under 50-yd. Butterfly — 8. Bailey, Maggie S 42.74; 10. Copeland, Brielle L 43.24; 11. Ewert, Angela E 43.53.

Boys 10 & Under 50-yd. Butterfly — 5. Guyer, James 43.58.

Boys 11-12 100-yd. Butterfly — 3. Guyer, Andrew 1:14.83; 10. Copeland, Jackson R 1:25.79; 11. Stuhlsatz, Karsen M 1:28.25.

Girls 13-14 100-yd. Butterfly — 1. Horton, Madi D 1:07.79; 4. Bailey, Alex M 1:09.53; 7. Anton, Lauren E 1:13.39.

Boys 13-14 100-yd. Butterfly — 8. Fuqua, Evan 1:09.00.

Girls 15 & Over 100-yd. Butterfly — 3. Senn, Annika M 1:05.28; 7. Bailey, Rachel M 1:08.00; 9. Salgado, Ashley J 1:09.87.

Boys 15 & Over 100-yd. Butterfly — 7. Schmill, Jacob M 1:06.46.

Girls 10 & Under 100-yd. Freestyle — 9. Copeland, Brielle L 1:20.95; 10. Pickerell, Bree I MSC 1:21.39.

Boys 11-12 100-yd. Freestyle — 5. Guyer, Andrew 1:03.76; 20. Copeland, Jackson R 1:12.20; 24. Stuhlsatz, Karsen M 1:15.54.

Girls 13-14 100-yd. Freestyle — 6. Horton, Madi D 59.22; 8. Bailey, Alex M 1:01.05.

Boys 13-14 100-yd. Freestyle — 16. Fuqua, Evan 59.53.

Girls 15 & Over 100-yd. Freestyle — 2. Schroeder, Addi J 56.14; 4. Senn, Annika M 57.12; 5. Bailey, Rachel M 58.39; 11. Salgado, Ashley J 1:00.31.

Boys 15 & Over 100-yd. Freestyle — 2. Krehbiel, Oliver T 52.44; 9. Schmill, Jacob M 58.15.

Girls 10 & Under 50-yd. Breaststroke — 12. Ewert, Angela E 48.16.

Boys 10 & Under 50-yd. Breaststroke — 16. Guyer, James 52.78.

Boys 11-12 100-yd. Breaststroke — 4. Copeland, Jackson R 1:33.31; 8. Stuhlsatz, Karsen M 1:37.92.

Girls 13-14 100-yd. Breaststroke — 15. Anton, Lauren E 1:27.00.

Girls 15 & Over 100-yd. Breaststroke — 3. Schroeder, Addi J 1:12.91.

Girls 10 & Under 100-yd. IM — 4. Ewert, Angela E 1:30.78; 8. Bailey, Maggie S 1:36.04; 9. Copeland, Brielle L 1:33.05.

Boys 10 & Under 100-yd. IM — 3. Copeland, Tanner R 1:30.26.

Boys 11-12 100-yd. IM — 5. Guyer, Andrew 1:13.92.

Girls 13-14 200-yd. IM — 4. Horton, Madi D 2:32.11; 7. Anton, Lauren E 2:40.09.

Girls 15 & Over 200-yd. IM — 5. Salgado, Ashley J 2:31.76.

Boys 15 & Over 200-yd. IM — 2. Krehbiel, Oliver T 2:15.03.

Girls 10 & Under 100-yd. Backstroke — 8. Bailey, Maggie S 1:30.90.

Girls 13-14 200-yd. Backstroke — 5. Bailey, Alex M 2:30.85.

Boys 13-14 200-yd. Backstroke — 7. Fuqua, Evan 2:30.91.

Girls 15 & Over 200-yd. Backstroke — 1. Schroeder, Addi J 2:19.45; 4. Bailey, Rachel M 2:23.89.

Girls 10 & Under 50-yd. Freestyle — 7. Ewert, Angela E 33.56; 17. Copeland, Brielle L 36.44.

Boys 10 & Under 50-yd. Freestyle — 9. Copeland, Tanner R 36.49.

Boys 11-12 50-yd. Freestyle — 23. Stuhlsatz, Karsen M 33.16; 24. Copeland, Jackson R 33.17.

Girls 13-14 50-yd. Freestyle — 33. Anton, Lauren E 30.95.

Girls 15 & Over 50-yd. Freestyle — 2. Schroeder, Addi J 25.52; 7. Senn, Annika M 27.00; 8. Bailey, Rachel M 27.06; 9. Salgado, Ashley J 27.35.

Girls 15 & Over 50-yd. Freestyle Swim off — 1. Bailey, Rachel M 27.12; 2. Salgado, Ashley J 27.21.

Boys 15 & Over 50-yd. Freestyle — 2. Krehbiel, Oliver T 23.79; 10. Schmill, Jacob M 27.78.

Girls 10 & Under 50-yd. Backstroke — 12. Bailey, Maggie S 41.71.

Boys 10 & Under 50-yd. Backstroke — 10. Guyer, James 44.27; 15. Copeland, Tanner R 45.00.

Boys 11-12 100-yd. Backstroke — 3. Guyer, Andrew 1:11.22.

Girls 13-14 100-yd. Backstroke — 4. Horton, Madi D 1:07.49; 6. Bailey, Alex M 1:08.45.

Girls 15 & Over 100-yd. Backstroke — 3. Schroeder, Addi J 1:05.32; 9. Bailey, Rachel M 1:09.75.

Boys 15 & Over 100-yd. Backstroke — 3. Krehbiel, Oliver T 1:02.80; 4. Schmill, Jacob M 1:09.47.

Girls 10 & Under 200-yd. Freestyle — 2. Ewert, Angela E 2:43.21; 7. Copeland, Brielle L 2:52.98; 9. Bailey, Maggie S 2:54.71.

Boys 11-12 200-yd. Freestyle — 4. Guyer, Andrew 2:23.02; 8. Copeland, Jackson R 2:36.60.

Girls 13-14 200-yd. Freestyle — 3. Bailey, Alex M 2:11.11; 4. Horton, Madi D 2:11.26.

Girls 15 & Over 200-yd. Freestyle — 3. Senn, Annika M 2:05.51; 4. Bailey, Rachel M 2:07.28; 9. Salgado, Ashley J 2:17.25.

Boys 15 & Over 200-yd. Freestyle — 1. Krehbiel, Oliver T 1:57.62; 6. Schmill, Jacob M 2:08.64.

Girls 10 & Under 100-yd. Breaststroke — 10. Ewert, Angela E 1:48.89.

Boys 10 & Under 100-yd. Breaststroke — 7. Copeland, Tanner R 1:48.52.

Boys 11-12 50-yd. Breaststroke — 15. Stuhlsatz, Karsen M 45.01.

Girls 13-14 200-yd. Breaststroke — 6. Anton, Lauren E 3:03.99.

Girls 15 & Over 200-yd. Breaststroke — 1. Schroeder, Addi J 2:41.41; 3. Salgado, Ashley J 2:48.69.

Girls 10 & Under 100-yd. Butterfly — 1. Bailey, Maggie S 1:31.37; 4. Copeland, Brielle L 1:38.98.

Boys 10 & Under 100-yd. Butterfly — 1. Guyer, James 1:38.61.

Boys 11-12 50-yd. Butterfly — 5. Guyer, Andrew 32.79.

13. Copeland, Jackson R 36.39; 16. Stuhlsatz, Karsen M 38.48.

Girls 13-14 200-yd. Butterfly — 1. Bailey, Alex M 2:33.11; 2. Horton, Madi D 2:39.95; 3. Anton, Lauren E 2:48.09.

Girls 15 & Over 200-yd. Butterfly — 2. Senn, Annika M 2:31.55.

2018 Missouri Valley

Short Course

Championships

Feb. 22 to 25

Wichita

Girls 10 & Under 50-yd. Freestyle — 27. Ewert, Angela E 34.09.

Girls 10 & Under 100-yd. Freestyle — 3. Vogt, Lauryn A 1:04.45.

Girls 10 & Under 200-yd. Freestyle — 3. Vogt, Lauryn A 2:22.41; 21. Ewert, Angela E 2:41.88.

Girls 10 & Under 100-yd. Backstroke — 20. Bailey, Magdelene S 1:26.58.

Girls 10 & Under 50-yd. Breaststroke — t4. Vogt, Lauryn A 39.54.

Girls 10 & Under 100-yd. Breaststroke — 6. Vogt, Lauryn A 1:26.16.

Girls 10 & Under 50-yd. Butterfly — 3. Vogt, Lauryn A 33.09.

Girls 10 & Under 100-yd. Butterfly — 21. Bailey, Magdelene S 1:35.02.

Girls 10 & Under 100-yd. IM — 4. Vogt, Lauryn A 1:15.15.

Girls 10 & Under 200-yd. IM — 5. Vogt, Lauryn A 2:42.06; 20. Bailey, Magdelene S 3:13.74.

Girls 11-12 100-yd. Freestyle — 26. Bailey, Bryanna N 1:02.73.

Girls 11-12 200-yd. Freestyle — 16. Bailey, Bryanna N 2:15.51.

Girls 11-12 500-yd. Freestyle — 10. Bailey, Bryanna N 6:00.05.

Girls 11-12 100-yd. Breaststroke — 17. Bailey, Bryanna N 1:23.30.

Girls 11-12 100-yd. IM — 17. Bailey, Bryanna N 1:11.82.

Girls 11-12 200-yd. IM — 12. Bailey, Bryanna N 2:31.96.

Girls 13-14 100-yd. Freestyle — 42. Horton, Madison D 1:00.97; 45. Bailey, Alejandra M 1:01.97.

Girls 13-14 200-yd. Freestyle — 31. Horton, Madison D 2:12.02.

Girls 13-14 500-yd. Freestyle — 17. Bailey, Alejandra M 5:51.06.

Girls 13-14 1,000-yd. Freestyle — 9. Bailey, Alejandra M 11:50.60; 12. Horton, Madison D 12:03.12.

Girls 13-14 1,650-yd. Freestyle — 5. Bailey, Alejandra M 20:05.16; 9. Horton, Madison D 20:37.90.

Girls 13-14 200-yd. Backstroke — 26. Horton, Madison D 2:26.18.

Girls 13-14 100-yd. Butterfly — 25. Horton, Madison D 1:08.43.

Girls 13-14 200-yd. Butterfly — 13. Bailey, Alejandra M 2:39.36.

Girls 13-14 400-yd. IM — 13. Bailey, Alejandra M 5:17.83; 15. Horton, Madison D 5:20.26.

Girls 15 & Over 100-yd. Freestyle — 26. Schroeder, Addison J 57.27; 39. Senn, Annika M 59.37.

Girls 15 & Over 500-yd. Freestyle — 20. Bailey, Rachel M 5:45.03; 24. Senn, Annika M 6:01.16.

Girls 15 & Over 1,000-yd. Freestyle — 8. Bailey, Rachel M 11:39.08.

Girls 15 & Over 1,650-yd. Freestyle — 5. Bailey, Rachel M 19:22.27.

Girls 15 & Over 100-yd. Backstroke — 25. Schroeder, Addison J 1:05.23; 27. Bailey, Rachel M 1:05.80.

Girls 15 & Over 200-yd. Backstroke — 25. Schroeder, Addison J 2:20.78; 32. Bailey, Rachel M 2:25.12.

Girls 15 & Over 100-yd. Breaststroke — 27. Schroeder, Addison J 1:14.72.

Girls 15 & Over 200-yd. Breaststroke — 20. Schroeder, Addison J 2:44.66.

Girls 15 & Over 100-yd. Butterfly — 28. Senn, Annika M 1:08.21.

Girls 15 & Over 200-yd. Butterfly — 21. Senn, Annika M 2:35.12.

Girls 15 & Over 400-yd. IM — 7. Bailey, Rachel M 5:07.37.

Girls 15 & Over 400-yd. Freestyle Relay — 9. Newton Nitros 3:55.00 (Bailey, Rachel M; Schroeder, Addison J; Salgado, Ashley J; Senn, Annika M).

Girls 15 & Over 400-yd. Medley Relay — 9. Newton Nitros 4:33.06 (Bailey, Rachel M; 2) Schroeder, Addison J; Senn, Annika M; Salgado, Ashley J).

Boys 11-12 50-yd. Freestyle — 25. Guyer, Andrew 28.86.

Boys 11-12 50-yd. Backstroke — 20. Guyer, Andrew 34.47.

Boys 11-12 100-yd. Backstroke — 23. Guyer, Andrew 1:13.23.

Boys 11-12 200-yd. Butterfly — 27. Guyer, Andrew 1:13.99.

Boys 11-12 200-yd. IM — 20. Guyer, Andrew 2:37.86.

Boys 15 & Over 50-yd. Freestyle Swim-off — 16. Krehbiel, Oliver T 23.96.

Boys 15 & Over 100-yd. Freestyle — 35. Krehbiel, Oliver T 51.96.

Boys 15 & Over 200-yd. Freestyle — 30. Krehbiel, Oliver T 1:56.79.

Boys 15 & Over 500-yd. Freestyle — 16. Krehbiel, Oliver T 5:26.62.

Boys 15 & Over 200-yd. IM — 32. Krehbiel, Oliver T 2:12.55.

Boys 15 & Over 400-yd. IM — 5. Krehbiel, Oliver T 4:52.81.