Congratulations are in order to the following people and organizations which appeared in The Newton Kansan last week:

Brad Dilts of Sedgwick, who returned to the family farm and started a CSA farm.

Fred Becker of Newton High School, who will receive the Elmer Carpenter Award from the Kansas Interscholastic Athletic Administrators Association.

Jen Zuercher, Cristin Jones and Jenny Gaudern, all of Whitewater, who have created a plan to renovate the Whitewater City Park.

Mary Ellen Tippin, whose book has been adapted for the upcoming “Cozy the Lamb” musical at Grace Community Church.

Students from Santa Fe 5/6 Center, Chisholm Middle School and Slate Creek Elementary who lined the streets to give a big sendoff to the Harvey County Wildcats, a special olympics team that competed at the state basketball tournament.

Darryl Claassen of Whitewater, who has researched rural schools and will speak at Newton Public Library.

Students from Halstead Middle School who collected 325 pound of pop tabs, making a donation equal to $2,300 to the Ronald McDonald House.

Casie Wiens of Moundridge, who developed “Delivery Quest” to deliver packages to children.

Grace Community Church, which will host a “Bible Quilt Workshop.”

Newton High School girls' soccer, which opened the season with a win.

The Newton G2 Heat softball organization, which was named a finalist for two awards at the USSSA All Sports Media Awards in Kansas City, Missouri.

Jennifer Andres, a Newton High School graduate, who provisionally qualified for the NAIA Outdoor Nationals in the 200 meter dash while competing for Bethel College.

Andy Chappell Deckert of Newton High School, who signed a letter of intent to play soccer at St. Edward's University.

Members of Youth As Resources, who spent a day at Chisholm Middle School speaking to students about misuse of prescription drugs.

Pam Stevens, Jennifer Vogts and Judge Marilyn Wilder who have each been selected as 2018 Newton Area Women of the Year.

Chisholm Middle School, which was recognized as the 2018 Kansas Green School of the Year by The Kansas Association for Conservation.

Ryan Hirsh of Newton High School, who was named the winner of the Dale M. Dennis Excellence in Education winner by the United School Administrators of Kansas.

 

Hesston College, which announced a scholarship to benefit students with disabilities and special challenges.

Wyatt Hendrickson, Grant Treaster, Dante Harper, Cyle Gautschi, Boone Roberson, Josh Edson and Brecken Wedel of Newton High School wrestling, who were each named to the All Ark Valley-Chisholm Trail League Div. I wrestling teams.

J.J. Thaw of Newton, who was posthumously named the AV-CTL Div. I Assistant Coach of the year.

Kailey Ince, Elise Kaiser, Alaina Dunlavey, Celbi Richardson and Rylie Schilling of Hesston High School girls basketball, who were each named to the All-Central Kansas League teams.

Daphne Williams, Karenna Gerber, Kayla Newman and Madison McClain of Halstead High School girls basketball, who were each named to the All-Central Kansas League teams.

Kason O'Neal, Braden Gerber, Andrew O'Brien, Baylor Bohling and Dalton Krause of Halstead High School boys basketball, who were each named to the All-Central Kansas League teams.

Reese Nebel, Cameron Cox and Ben Bollinger of Hesston High School boys basketball, who were each named to the All-Central Kansas League teams.

Ashtyn Wiebe, Brooke Wiebe and Mallory Wiebe of Berean Academy girls basketball, who were each named to the All Heart of America basketball teams.

Bethany Stucky and Kassidy Kaufman of Moundridge High School girls basketball who were each named to the All Heart of America basketball teams.

Sydney Hilliard, Grace Thompson and Macie McGinn of Sedgwick High School girls basketball, who were each named to the All Heart of America basketball teams.

Kimalee Cook of Remington High School girls basketball, who was named to the All Heart of America basketball teams.

Noah Eichelberger, Dillon Vogts and Brady Helms of Moundridge High School boys basketball, who were each named to the All Heart of American basketball teams.

Neal Bever, Blake Richter and Brayden Francis of Sedgwick High School boys basketball, who were each named to the All Heart of American basketball teams.

Toby Penner, Clayton Rust and Devin Rust of Berean Academy boys basketball, who were each named to the All Heart of American basketball teams.

Brayden Marciano of Remington High School boys basketball, who was named to the All Heart of American basketball teams.

Eden Hiebert, Brittney Hiebert and Abby Hannon of Goessel High School girls basketball, who were each named to the All-Wheat State teams.

Ryan Hoopes of Goessel, who was named the girls basketball coach of the year by the Wheat State League.

Dylan Lindeman and Jordan Griffin of Goessel High School boys basketball, who was named to the All-Wheat State teams.

Kylee Schunn of Whitewater and Michelle Schrag of Moundridge, who were each named NAIA Scholar Athletes while competing for Bethel College.

Newton High School's RaileRobtoics, who competed in the Heartland Regional of FIRST Robotics.

Goering Hardware of Moundridge, which purchased Bachman Heating and Plumbing of Hesston.

Halstead High School boys basketball, which won the Kansas High School Activities Association Class 3A State Basketball Tournament.

Taylor Stahly of Newton, who competed in the Women's National Invitational Tournament with Louisiana Tech.