DERBY — The Newton High School wrestling team finished in sixth place out of 16 teams Friday and Saturday at the Derby Invitational.

Goddard downed Derby for the team title 212.5-185.5. Valley Center was third at 162.5, followed by Mill Valley at 138.5, St. Thomas Aquinas at 123 and Newton at 112.5.

The Railers claimed four medals, including two team titles.

Grant Treaster finished 3-0 to win the title at 113 pounds. Treaster downed Kai Rhea of Campus 9-4 in the finals. Treaster improves to 18-1.

Cyle Gautschi won the title at 220 pounds at 3-0. In the finals, Gautschi edged previously unbeaten Camron Hunt of El Dorado in the ultimate tie-breaker period 3-2. Gautschi improves to 11-0.

Wyatt Hendrickson finished second at 195 pounds at 2-1. In the finals, Hendrickson was edged by unbeaten Braden Morgan of El Dorado 9-7. Hendrickson falls to 17-1 for the season.

Josh Edson finished in third at 138 pounds at 4-1. In the consolation finals, Edson downed Jaxon Roberts of El Dorado 5-3.

Dante Harper finished third at 160 pounds at 3-1. In the consolation finals, Harper edged Karson Dugan of Bishop Carroll 11-8.

Bryan Cusick finished 2-2 at 170 pounds.

Going 1-2 for the Railers were Zach Engelken (106), Sawyer Mock (120), Boone Roberson (132),

Going 0-2 for the Railers were Ben Krump (152), Brayden Miller (182) and Brecken Wedel (heavyweight).

Newton was open at 126 and 145.

Newton hosts the Newton Invitational Tournament of Champions at 9 a.m. Friday and Saturday at Ravenscroft Gym.

Derby Invitational

Saturday

Team scores — Goddard 212.5, Derby 185.5, Valley Center 162.5, Mill Valley 138.5, St. Thomas Aquinas 123, Newton 112.5, Campus 104, Kapaun-Mt. Carmel 88.5, Bishop Carroll 87, El Dorado 84, St. James Academy 64.5, Shawnee Mission Northwest 45, Winfield 35, Shawnee Mission North 11.5, Frontenac 3.5, DeSoto 2.

Newton results

106 — Zach Engelken (1-2): W Kolbey Huneycutt Gdd. 9-0 maj.dec., QF. L Kale McCracken Cam. 3:20, C2. bye, C3. L Malachi Vann STA 4:06.

113 — 1. Grant Treaster (3-0): 1. bye, QF. W Breckin Phipps KMC 9-1 maj.dec., SF. W Lucas Glover Gdd. 1:28, F. W Kai Rhea Cam. 9-4.

120 — Sawyer Mock (1-2): 1. L Michael Spangler KMC 3:51, C1. W Lane Warner DeS. 4:58, C2. L Devon Handy MV 4:52.

132 — Boone Roberson (1-2): 1. L Eli Clouse 2:40, C1. W Jack Steinlage SJA 2:19, C2. L Xavier Sisco Der. 5-3.

138 — 3. Josh Edson (4-1): 1. W Trevin Biddle Win. 17-0 tech.fall (3:39), QF. W Jaxon Roberts ED 8-6 OT, SF. L Devin Gomez VC 1:17, CSF. W Bryce Wells Der. 4-2, CF. W Jaxon Roberts ED 5-3.

152 — Ben Krump (0-2): 1. L Brantly Loibl VC :48, C1. bye, C2. L Kyler McGlachlin BC :49.

160 — Dante Harper (3-1): 1. bye, QF. W Cameron Penny STA 2:20, SF. L Chase Ramirez VC 3:17, CSF. W Dakota Mitchell Cam. 2-1, CF. W Karson Dugan BC 11-8.

170 — Bryan Cusick (2-2): 1. W Luke Barger DeS. 4-0, QF. L Troy Fisher Gdd. 1:37, C2. W Seth Hackler ED 9-2, C3. L Ryan Murphy BC 1:30.

182 — Brayden Miller (0-2): 1. L Hayden Keopke MV 2:00, C1. bye, C2. L Brady Bockover BC 1:38.

195 — 2. Wyatt Hedrickson (2-1): 1. bye, QF. W Ethan Kremer MV 2:40, SF. W Travis Phelps KMC 2:53, F. L Braden Morgan ED 9-7.

220 — 1. Cyle Gautshi (3-0): 1. bye, QF. W Eli Berggren STA 5-0, SF. W Aaron Arredondo 6-2, F. W Camron Hunt ED 3-2 UTB.

HWT — Brecken Wedel (0-2): 1. L Ronnie Washington Der. 6-2, C1. bye, C2. L Harry Spencer SJA 2-1.