|
|
The Kansan - Newton, KS
  • Railer thinclads 1-2 at Derby

    • email print
  • DERBY — The Newton High School boys' track team finished first, while the Railer girls claimed a second-place finish Friday at the Derby Invitational.
    The Newton boys edged Kapaun-Mt. Carmel 118-96.5 for the team title. Garden City was third at 80, followed by Maize South at 78 and Wichita East at 66.5.
    In the girls' competition, Garden City downed Newton 186.5-91.5. Maize South was third at 91, followed by Wichita East at 67 and Kapaun-Mt. Carmel at 62.
    For the Newton boys, Cory Martens won the discus in 166-2, followed by Lucas Harris in third in 147-2 and Josh Fulmer in fourth in 146-9. Martens won the shot put in 55-1, followed by Fulmer in fourth at 45-3.
    Matt Willis won the 300-meter intermediate hurdles in 39.49. Willis took second in the 110-meter high hurdles in 15.33. Willis had a 15.14 in prelims.
    Kade Remsberg won the 100-meter dash in 22.16 and took second in the 100-meter dash in 11.11.
    Thomas Kelso won 3,200-meter run in 10:20.34. Sam Blaufuss took second in the 1,600-meter run in 4:45.59.
    Landon Moore took second in the triple jump in 40-9, followed by Bradley Million in third in 40-5 1/2 and Kelby Lawrence in fourth at 40-3.
    Newton took fourth in the 4x100-meter relay in 43.95 and fifth in the 4x400-meter relay in 3:39.87.
    Zach Gaede took fifth in the 400-meter dash in 53.80.
    For the Newton girls, Payton Roberts won the shot put at 43-5. Roberts won the discus in 139-3, followed by Maddy Black in fourth in 107-10 3/4.
    Sarah Bartel won the 300-meter low hurdles in 48.30. Bartel took third in the 100-meter high hurdles in 17.17, followed by Emily Kuhn in fourth at 17.28.
    Jen Andres won the 200-meter dash in 26.56.
    Jocelyn Helm took third in the javelin at 118-11.
    Newton took fourth in the 4x100-meter relay in 50.14. Newton took fourth in the 4x800-meter relay in 10:38.68.
    Kailey Harris was fourth in the triple jump in 33-6 1/2, followed by Allison Jantzi in fifth in 33-0 3/4. Jantzi took fourth in the long jump at 15-3 1/4. Harris tied for fifth in the high jump at 4-6.
    Hailey Valdez took fourth in the 400-meter dash in 1:02.65.
    The Railers end the regular season at the Ark Valley-Chisholm Trail League Division I Championships at 1:45 p.m. Friday at Valley Center.
    Derby Invitational
    Newton results
    GIRLS
    Team scores — Garden City 186.5, Newton 91.5, Maize South 91, Wichita East 67, Kapaun-Mt. Carmel 62, Derby 47, Campus 41, Wichita Heights 21, Wichita North 5.
    100-m. HH — 3. Bartel 17.17, 4. Kuhn 17.28.
    4x100-m. relay — 4. Newton 50.14.
    100-m. dash — 9. Andres 13.19, 12. Valdez 13.51, 16. Hinz 13.93.
    Triple jump — 4. Harris 33-6 1/2, 5. Jantzi 33-0 3/4, 7. Hinz 31-10 1/4.
    3,200-m. run — 8. Bergquist 13:56.92, 10. Jantz 14:36.86.
    Page 2 of 2 - Long jump — 4. Jantzi 15-3 1/4, 9. Harris 14-3 1/2, 16. Kuhn 12-8 3/4.
    High jump — t5. Harris 4-6.
    Shot put — 1. Roberts 43-5, 6. Thieszen 34-8, 10. Black 29-9.
    800-m. run — 6. Glann 2:31.43, 12. Ochoa 2:45.50, 16. Anderson 2:49.79.
    300-m. LH — 1. Bartel 48.30, 16. Kuhn 56.37.
    4x400-m. relay — 8. Newton 4:41.51.
    200-m. dash — 1. Andres 26.56.
    400-m. dash — 4. Valdez 1:02.65.
    1,600-m. run — 10. Winter 6:06.15.
    Discus — 1. Roberts 139-3, 4. Black 107-10 3/4, 7. Helm 98-10 3/4.
    Javelin — 3. Helm 118-11, 11. Roed 85-4 1/2.
    4x800-m. relay — 4. Newton 10:38.68.
    BOYS
    Team scores — Newton 118, Kapaun-Mt. Carmel 96.5, Garden City 80, Maize South 78, Wichita East 66.5, Derby 58, Campus 55, Wichita Heights 44, Wichita North 10.
    Triple jump — 2. Moore 40-9, 3. Million 40-5 1/2, 4. Lawrence 40-3.
    800-m. run — 8. Loeffler 2:09.72, 14. Ramos 2:12.41, 22. Nelson 2:18.24.
    3,200-m. run — 1. Kelso 10:20.34, 7. Granados 10:50.69, 17. Wagner 11:51.73.
    Shot put — 1. Martens 55-1, 5. Fulmer 45-3, 19. Davis 37-0 1/4.
    1,600-m. run — 2. Blaufuss 4:45.59, 10. Rogers 4:55.60, 16. Loganbill 5:00.51.
    4x800-m. relay — 7. Newton 8:41.83.
    4x400-m. relay — 5. Newton 3:39.87.
    Long jump — 10. Million 19-1 1/2, 15. Tuszynski 18-3.
    Discus — 1. Martens 166-2, 3. Harris 147-2, 4. Fulmer 146-9.
    300-m. IH — 1. Willis 39.49, 8. Lawrence 44.10.
    High jump — 7. Moore 5-6.
    4x100-m. relay — 4. Newton 43.95.
    100-m. dash — 3. Remsberg 11.11, 13. Tuszynski 12.04.
    200-m. dash — 1. Remsberg 22.16, 10. Tuszynski 23.96, 18. Gaede 25.04.
    Javelin — 6. Voth 152-6, 8. Davis 144-10 1/2, 10. Dickinson 139-6 1/2.
    400-m. dash — 5. Gaede 53.80.
    110-m. HH — 2. Willis 15.33 (15.14 prelims), 8. Million 16.21 (15.92 prelims), 10. Lawrence 17.23.

        calendar