The Newton High School track team returns 11 state medalists for the 2014 season.

Coach Tad Remsberg begins his 12th season with the Railers. He is assisted by Richard Mick (distance), Tony Hein (long jump-triple jump), Pete Anderson (shot put-discus), Mario Nava (distance), Lisa Antonowich (pole vault), Adam Williams (high jump) and Alicia Fulmer (javelin).

The Railer boys are the defending Ark Valley-Chisholm Trail League Division I champions, taking fourth at Class 5A regionals and 12th at state. The Newton girls were second at AV-CTL I, first at regionals and sixth at state.

"We are returning some quality athletes but will need our incoming freshmen to step up quickly for our team to be as competitive as we are used to," Remsberg said.

Returning state medalists include Payton Roberts (2nd shot put and discus), Cory Martens (3rd discus, 4th shot put), Matt Willis (5th 110-meter high hurdles, 7th 4x100 relay), Seth Hill (4x100 7th), Alex Tuzynski (4x100 7th), Hailey Valdez (4x100 3rd), Sarah Bartel (4x100 3rd), Ashlyn Glann (4x800 8th), Sadie Winter (4x800 8th), Kasey Stucky (4x800 8th) and Jaiden Ochoa (4x800 8th).

Another returning state qualifier is Robert Loeffler in the 4x800-meter relay.

2014 schedule

April 4 @ Winfield Inv. 4 p.m.

April 8 Newton Inv. (Thresher Stadium) 3:30 p.m.

April 15 @ Salina Inv. 3:30 p.m.

April 18 @ Wichita Heights Inv. 3:30 p.m.

April 25 @ Campus Inv. 3 p.m.

May 1 @ McPherson Inv. 3 p.m.

May 2 @ El Dorado Inv. (BG Products Stadium) 4 p.m.

May 9 @ Derby Inv. 3:30 p.m.

May 16 @ AV-CTL I Championships, Maize 3:30 p.m.

May 23 @ Regionals TBA

May 30-31 State @ Cessna Stadium, Wichita

Roster

Freshmen — Ahrens, Nathan; Andres, Jen; Blaufuss, Sam; Brown, Tyler; Ekerberg, Conner; Engleken, Nicole; Galloway, Cameron; Garcia, Connor; Garton, Bailey; Harris, Kailey; Jantz, Kyla; Jantzi, Josh; Lachenmayr, Brooke; Lawrence, Kelby; Lucier, Ron; Moore, Landon; Payan, Rocio; Phillips, Daniel; Reed, Katie; Remsberg, Kade; Rivera, Isaac; Shaw, Dylan; Treaster, Logan; Vela, Mike; Wedel, Jacey; Young, Landon.

Sophomores — Anderson, Alexa; Brakeen, Jonah-l; Casey, Thomas; Diaz, Cristian; Dickinson, Wyatt; Fulmer, Josh-l; Gomez, Ocean; Granados, Jason; Helm, Jocelyn-l; Irvin, Ramos-l; Laskie, Morgan-l; Loeffler, Robert-l; Loganbill, Reid-l; Murphy, Morgan; Nelson, Caleb-l; Nightengale, Terrance-l; Nowak, Jerryn-l; Ochoa, Jaiden-l; Payton, Roberts-l; Sanchez, Joaquin; Sanchez, Rose; Siemens, Angus; Thompson, Kassidy-l; Torres, Adrian-l; Tozier, Ally; Tozier, Jennifer; Valdez, Hailey-l; Varpness, Patricia; Winter, Sadie-l.

Juniors — Bronson, Izzy; Gaede, Zach-l; Hinz, Olivia-l; Kelso, Thomas; Kuhn, Emily-l; Medina, Jorge; Million, Bradley-l; Stucky, Kasey-l; Thieszen, Maura-l; Tuszynski, Alex-l; Wagner, Jonah.

Seniors — Anderson, Jacque-l; Davis, William-l; Esslinger, Jason-l; Glann, Ashlyn-l; Glenn, Madyson-l; Harris, Lucas-l; Helsper, Corey-l; Hill, Seth-l; Ketchum, Kohlby; Martens, Cory-l; Oglesby, Justin; Regier, Abby-l; Salem, Samy; Wedel, Caitlyn-l, Willis, Matt-l, Zehr, Katelin-l.