The Newton Wrestling Club competed in two tournaments in recent action.

The club sent nine wrestlers to the Maize "Battle for the Belt" Tournament at Kansas Star Arena near Mulvane.

Thirty-one wrestlers competed at the Augusta Tournament.

The "Battle for the Belt" featured more than 1,200 wrestlers from 12 states competing. The Newton team had three wrestlers finish in the top four.

Third grader Nick Treaster won the 8 and under, 52-pound division with a 3-2 win against Lane Glover of Goddard in the championship match. Nick Treaster trailed in the third period, but scored a reversal with less than 30 seconds remaining.

Rio Gomez placed third in the 10 and under heavyweight division, finishing 1-2. Grant Treaster placed fourth in the 12 and under, 88-pound division.

Seven wrestlers in the bracket were former state medalists and Treaster defeated two defending state runner-ups to get his fourth place medal, Parker Winder of Parsons, 7-0, and Wil Jameson of Frontenac, 4-1.

Also competing for the club at the Maize Tournament were Karston Wall, Gage Llamas, Jett Brackeen, Colby Beer, Wyatt Mayes and Boone Roberson.

At the Augusta Tournament, Newton claimed seven first-place finishes, eight second-place finishes, five third-place finishes and five fourth-place finishes.

Placing first were Sawyer Mock, Jacob Bruner, Jett Roberts, Josh Edson, Matthew Whitsit, Kolby Clanton and Micheal Davis.

Placing second were Dylan Hedrick, Jonah Remsberg, Gavin Cusick, Clayton Kaufman, Isaac Guy, Nathanial Garcia, Colton Waltner and Bryan Cusick.

Placing third were Adrian Vela, Laketon Bisoni, Logan Buchanan, Nathan Barron and Karter Gonzalez.

Placing fourth were Bobby Southern, Trevor Waldrop, Keon Edwards, Nathan Whitsitt and Jensen Livesay.

Also competing were Liam Roberst, Eddy Southern, Major Giles, Chayton Lopez, James Johnson and Colin Bybee.

Kansas Young Guns Shootout, Goddard

First Place: Karston Wall, Nick Treaster.

Second Place: Rio Gomez.

Third Place: Cole Chalashtari, Bryan Cusick.

Fourth Place: Keon Edwards, Sawyer Mock, Grant Treaster, Gage Llamas, Matthew Whitsit.

Also competing: Jett Brackeen, Nathan Whitsitt, Boone Roberson, Gavin Cusick, Josh Edson, Trevor Waldrop

Marion Rhino Rumble

First Place: Jensen Livesay, Lucas Kaufman, James Johnson, Bobby Southern, Nathan Barron.

Second Place: Jett Roberts, Jacob Bruner, Wyatt Mayes, Kolby Clanton, Isaac Guy, Dellen Claassen, Liam Roberts, Dylan Hedrick, Brady Moses, Gabe Garcia, Karter Gonzalez, Nathanial Garcia, Jarin Pacheco.

Third Place: Eddie Southern, Jonah Remsberg, Clayton Kaufman, Zane Frost, Major Giles, Logan Buchanan, Ben Moses.

Fourth Place: Laketon Bisoni, Colin Bybee, Jayden Milburn, Colton Waltner

Fifth Place: Adrian Vela, Chayton Lopez.