BASKETBALL

AV-CTL I

Newton

(G 6 p.m., B 7:30 p.m. unless noted)

Dec. 5-7 @ Hays City Shootout TBA

Dec. 13 @ Salina Central

Dec. 17 Salina South

Jan. 7 @ Campus

Jan. 10 Derby

Jan. 14 Hutchinson

Jan. 21 Valley Center (G 7:30 p.m.)

Jan. 23-25 @ El Dorado Inv. (B) TBA

Jan. 28 Valley Center (B)

Jan. 30-Feb. 1 Newton Inv. (G) TBA

Feb. 4 @ Maize

Feb. 7 Salina Central

Feb. 11 @ Salina South

Feb. 14 @ Goddard Eisenhower

Feb. 18 Campus

Feb. 21 @ Derby

Feb. 25 @ Hutchinson

Feb. 28 Maize

Feb. 5-8 Sub-State TBA

Feb. 12-15 State @ Topeka Expocentre

Central Kansas League

(G 6 p.m., B 7:30 p.m. unless noted)

Halstead

Dec. 6 @ Remington

Dec. 10 @ Bennington

Dec. 12 Solomon

Dec. 13 vs. Minneapolis @ Mabee Arena, Salina (KWU, G 3 p.m., B 4:45 p.m.)

Dec. 17 @ Hillsboro

Dec. 20 Kingman

Jan. 7 Sterling

Jan. 10 @ Smoky Valley

Jan. 14 @ Lyons

Jan. 16 Hesston

Jan. 20-25 Adolph Rupp Inv. (B) TBA

Jan. 30-Feb. 1 @ Haven Inv. (G) TBA

Feb. 4 Lyons

Feb. 7 Smoky Valley

Feb. 11 @ Sterling

Feb. 14 @ Nickerson

Feb. 18 Hillsboro

Feb. 21 @ Pratt

Feb. 25 Haven

March 3-8 Sub-State TBA

March 12-15 State @ Hutchinson Sports Arena

Hesston

Dec. 10 @ Garden Plain

Dec. 13 Emporia @ Garden Plain (G 4 p.m., B 5:30 p.m.)

Dec. 14 Rose Hill @ Garden Plain (G 4 p.m., B 5:30 p.m.)

Dec. 17 Pratt

Dec. 20 Nickerson

Jan. 7 @ Lyons

Jan. 10 @ Haven

Jan. 14 Kingman

Jan. 16 @ Halstead

Jan. 20-25 @ Hillsboro Inv.

Feb. 1 @ Hoisington

Feb. 4 Haven

Feb. 7 Sterling

Feb. 11 @ Nickerson

Feb. 14 @ Hillsboro

Feb. 18 @ Kingman

Feb. 21 Smoky Valley

Feb. 25 @ Pratt

March 3-8 Sub-State TBA

March 12-15 State @ Hutchinson Sports Arena

Heart of America League

(G 6 p.m., B 7:30 p.m. unless noted)

Berean Academy

Dec. 6 @ Sterling

Dec. 9-14 @ Marion Inv.

Dec. 20 Peabody-Burns

Jan. 3 Bennington

Jan. 10 @ Hutchinson Trinity 4:30 p.m.

Jan. 14 @ Marion

Jan. 17 Inman

Jan. 20-25 @ Burrton Inv. (B) TBA

Jan. 28-Feb. 1 Eli J. Walter Inv. (G) TBA

Feb. 4 Canton-Galva

Feb. 7 Sedgwick

Feb. 11 @ Chase County

Feb. 14 Moundridge

Feb. 18 @ Ell-Saline

Feb. 21 @ Remington

Feb. 25 Goessel

March 3-8 Sub-State TBA

March 12-15 State @ Bramlage Coliseum, Hays

Moundridge

Dec. 6 Little River

Dec. 10 Inman

Dec. 12 Lyons

Dec. 13 Hillsboro

Dec. 20 Sedgwick

Jan. 7 @ Marion

Jan. 10 Inman

Jan. 14 Hutchinson Trinity

Jan. 17 Solomon

Jan. 20-25 @ Adolph Rupp Inv. (B), Halstead TBA

Jan. 24 @ Goessel (G)

Jan. 30-Feb. 1 @ Haven Inv. (G) TBA

Jan. 31 @ Goessel (B)

Feb. 4 @ Bennington

Feb. 7 @ Ell-Saline

Feb. 11 Canton-Galva

Feb. 14 @ Berean Academy

Feb. 18 Remington

Feb. 21 @ Peabody-Burns

Feb. 25 @ Ellinwood

March 3-8 Sub-State TBA

March 12-15 State @ Bramlage Coliseum, Manhattan

Remington

Dec. 6 Halstead

Dec. 9-14 @ Marion Inv.

Dec. 20 Pretty Parrie

Jan. 7 @ Inman

Jan. 10 Ell-Saline

Jan. 14 Sedgwick

Jan. 17 @ Bennington

Jan. 20-25 @ Sterling Inv. (B)

Jan. 27-Feb. 1 Girls' tournament TBA

Jan. 31 @ Chase County (B)

Feb. 4 Marion

Feb. 7 @ Canton-Galva

Feb. 11 Peabody-Burns

Feb. 14 @ Hutchinson Trinity

Feb. 18 @ Moundridge

Feb. 21 Berean Academy

Feb. 25 @ Oxford

March 3-8 Sub-State TBA

March 12-15 State @ Bramlage Coliseum, Manhattan

Sedgwick

Dec. 6 @ Olpe

Dec. 10-14 @ Pratt-Skyline Classic

Dec. 20 @ Moundridge

Jan. 3 @ Andale

Jan. 7 @ Ell-Saline

Jan. 10 Canton-Galva

Jan. 14 @ Remington

Jan. 17 Circle

Jan. 20-24 @ Canton-Galva Inv. (B)

Jan. 27-Feb. 1 Girls' tournament TBA

Feb. 4 Inman

Feb. 7 @ Berean Academy

Feb. 11 Hutchinson Trinity

Feb. 14 Bennington

Feb. 18 Marion

Feb. 21 Council Grove

Feb. 25 Ell-Saline

March 3-8 Sub-State TBA

March 12-15 State @ Hutchinson Sports Arena

Wheat State League

Goessel

Dec. 6 @ Inman

Dec. 9-14 Goessel Inv.

Dec. 20 @ Wakefield

Jan. 10 @ Solomon

Jan. 14 Argonia

Jan. 17 Elyria Christian

Jan. 20-25 Burrton Inv. (B)

Jan. 24 Moundridge (G)

Jan. 27-Feb. 1 @ Eli J. Walter Inv., Elbing (G)

Jan. 31 Moundridge (B)

Feb. 4 Little River

Feb. 7 Centre

Feb. 11 Rural Vista

Feb. 14 Peabody-Burns

Feb. 18 @ Udall

Feb. 21 Canton-Galva

Feb. 25 @ Berean Academy

March 3-8 Sub-State TBA

March 12-15 State @ White Auditorium, Emporia

Peabody-Burns

Dec. 6 Chase County

Dec. 12-14 @ Marion Inv.

Dec. 17 @ Burrton

Dec. 20 @ Berean Academy

Jan. 7 @ Centre

Jan. 10 Rosalia Flinthills

Jan. 14 Rural Vista

Jan. 17 @ Wakefield

Jan. 21-25 @ Centre Inv.

Feb. 4 Elyria Christian

Feb. 7 Solomon

Feb. 11 @ Remington

Feb. 14 @ Goessel

Feb. 18 @ Little River

Feb. 21 Moundridge

Feb. 25 Centre

March 3-8 Sub-State TBA

March 12-15 State @ Bramlage Coliseum, Manhattan

Heart of the Plains

Burrton

Dec. 6 @ Chase

Dec. 9-14 @ Goessel Inv.

Dec. 17 Peabody-Burns

Dec. 19 Hutchinson Central Christian

Jan. 7 @ Pretty Prairie

Jan. 10 Fairfield

Jan. 14 @ Cunningham

Jan. 17 @ Attica

Jan. 20-25 Burrton Inv. (B)

Jan. 27-Feb. 1 @ Eli J. Walter Inv., Elbing (G)

Feb. 4 Pretty Prairie

Feb. 7 @ Pratt Skyline

Feb. 11 @ Fairfield

Feb. 14 Stafford

Feb. 18 @ Hutchinson Central Christian

Feb. 21 South Barber

Feb. 25 Norwich

March 3-8 Sub-State TBA

March 12-15 State @ White Auditorium, Emporia

Independent

Newton Home School

schedules not received

WRESTLING

AV-CTL I

Newton

Dec. 5 Mulvane, Pratt 5 p.m.

Dec. 7 @ Arkansas City Inv. 9 a.m.

Dec. 12 Derby 6 p.m.

Dec. 14 @ Douglass Goodwill Inv. 9 a.m.

Dec. 21 @ Bishop Carroll Inv. 8:30 a.m.

Jan. 9 @ Hutchinson 6 p.m.

Jan. 11 @ Augusta Inv. 9:30 a.m.

Jan. 17-18 Newton Inv. Tournament of Champions 9 a.m.

Jan. 23 @ Maize 6 p.m.

Jan. 30 @ Campus 6 p.m.

Jan. 31-Feb. 1 Rocky Welton Inv. @ Garden City TBA

Feb. 6 Salina Central 6 p.m.

Feb. 13 @ Salina South 6 p.m.

Feb. 22 Regionals TBA

Feb. 28-March 1 State @ Hartman Arena

Central Kansas League

Halstead-Sedgwick

Dec. 5 Hillsboro, Minneapolis 5:30 p.m.

Dec. 7 @ Flinthills Inv. 9 a.m.

Dec. 14 @ Hesston Inv. 9 a.m.

Dec. 19 Remington, Cheney 5:30 p.m.

Dec. 21 @ Bishop Carroll Inv. 8:30 a.m.

Jan. 11 @ Herington Inv. 8:30 a.m.

Jan. 17-18 Halstead Inv. 4 p.m. Fri./9:30 a.m. Sat.

Jan. 23 @ Lyons w/Nickerson 5:30 p.m/

Jan. 25 @ Stafford Inv. 9 a.m.

Jan. 28 Hesston-Moundridge, Herington, Cheney 5:30 p.m.

Feb. 1 @ Garden Plain Inv. 9 a.m.

Feb. 7-8 @ Circle Inv. 3:30 p.m. Fri./9 a.m. Sat.

Feb. 15 CKL @ Nickerson 10 a.m.

Feb. 21-22 Regionals TBA

Feb. 28-March 1 State @ Gross Memorial Coliseum, Hays TBA

Hesston-Moundridge

Dec. 12 @ Eureka w/Douglass 5:30 p.m.

Dec. 14 Hesston Inv. 9 a.m.

Dec. 19 @ Nickerson w/Lyons 5:30 p.m.

Jan. 11 @ Ellsworth Inv. 9 a.m.

Jan. 17-18 Halstead Inv. 4 p.m. Fri./9:30 a.m. Sat.

Jan. 28 @ Halstead w/Cheney, Herington 5:30 p.m.

Jan. 30 Remington, Southeast of Saline 5:30 p.m.

Feb. 1 @ Garden Plain Inv. 9 a.m.

Feb. 7-8 @ Circle Inv. 3:30 p.m. Fri./9 a.m. Sat.

Feb. 15 CKL @ Nickerson 10 a.m.

Feb. 21-22 Regionals TBA

Feb. 28-March 1 State @ Gross Memorial Coliseum, Hays TBA

Remington

Dec. 5 @ Flinthills double dual 5:30 p.m.

Dec. 7 @ Flinthills Inv. 9 a.m.

Dec. 14 @ Hesston Inv. 9 a.m.

Dec. 19 @ Halstead-Sedgwick w/Cheney 5:30 p.m.

Jan. 11 @ Herington Inv. 8 a.m.

Jan. 17-18 Halstead Inv. 4 p.m. Fri./9:30 a.m. Sat.

Jan. 25 @ Eureka Inv. 9 a.m.

Feb. 6 @ Marion 5:30 p.m.

Feb. 7-8 @ Circle Inv. 3:30 p.m. Fri./9 a.m. Sat.

Feb. 15 Remington Inv. 9 a.m.

Feb. 21-22 Regionals TBA

Feb. 28-March 1 State @ Gross Memorial Coliseum, Hays TBA

BOYS' SWIMMING

AV-CTL I

Newton

Dec. 3 Newton Inv. 4 p.m.

Dec. 7 @ Maize Inv. (Wichita NW YMCA) 1 p.m.

Dec. 13 @ El Dorado Inv. 4 p.m.

Jan. 9 Newton Inv. II 4 p.m.

Jan. 16 @ Emporia Inv. 4 p.m.

Jan. 21 @ Derby Inv. 4 p.m.

Jan. 25 @ Wichita Heights Inv. 9 a.m.

Feb. 1 @ Wichita Northwest Inv. 10 a.m.

Feb. 5 @ Salina South Inv. 3:30 p.m.

Feb. 15 AV-CTL I @ Wichita NW YMCA 1 p.m.

Feb. 21-22 State @ Capitol Federal Natatorium, Hummer Sports Park, Topeka TBA

BOWLING

AV-CTL I

Newton

(Home meets at Play-Mor Lanes)

Jan. 10 @ Maize w/Hutchinson (West Acres Bowl) 3:30 p.m.

Jan. 14 McPherson, Cheney 3:30 p.m.

Jan. 16 @ Wichita Heights w/Andover (Northrock Lanes) 3:30 p.m.

Jan. 21 Godddard Eisenhower, Wichita Collegiate 3:30 p.m.

Jan. 23 @ Augusta w/Andale (The Alley) 3:30 p.m.

Jan. 31 @ Derby w/Andale (Derby Bowl) 3:30 p.m.

Feb. 4 Campus 4 p.m.

Feb. 11 Hutchinson, Bishop Carroll 3:30 p.m.

Feb. 14 Andover Central, Salina Sacred Heart 3:30 p.m.

Feb. 21 AV-CTL I @ Seneca Bowl noon

March 1 Regionals TBA

March 7 State @ Northrock Lanes TBA