|
|
The Kansan - Newton, KS
  • Cross country

    • email print
  • Berean Academy Inv.
    Thursday
    Harvey County East Park
    GIRLS
    Team scores — Berean Academy 38, Hutchinson Trinity 54, Andover 71, Hesston 108, Mulvane 133, Augusta 146, Goessel 152, Chase County 167. Hillsboro, West Elk, Remington, Salina Christian no team score.
    Individuals — 1. Emily Sechrist Hil. 16:11.0, 2. Carly Flake And. 16:34.5, 3. Gabriel Phillips HT 16:53.0, 4. Mikala Heddin Hes. 17:03.6, 5. Tiffany Wiebe BA 17:11.7, 6. Nikki Zielinski And. 17:18.1, 7. Wendy Busenitz BA 17:27.2, 8. Allison Topham BA 17:35.9, 9. Alexis Mijarez HT 18:05.1, 10. Shiloh Miller HT 18:05.4, 11. Carissa Slabach BA 18:10.6, 12. Janet Busenitz BA 18:13.1, 13. Karyn Leihy Hil. 18:14.4, 14. Kayla Dohm HT 18:29.1, 15. Kassidy Thompson Aug. 18:30.4, 16. Rachel Bellar WE 18:39.0, 17. Sophie Freuler Goe. 18:39.7, 18. Keegan Hanson And. 18:55.0, 19. Meghan Carver Mul. 18:57.4, 20. Hannah Spotts Mul. 18:59.6, 21. Hannah Tangeman BA 19:03.3, 22. Carrie Unruh BA 19:04.0, 23. Jen Meysins Goe. 19:11.3, 24. Kami Claassen BA 19:28.6, 25. Rebecca Heddin Hes. 19:37.4, 26. Brooke Wiltshire And. 19:44.5, 27. Elise Alexander HT 19:53.1, 28. Meghan Nipper Rem. 19:57.0, 29. Devlyn Brill Mul. 19:57.8, 30. Brenna Peters Hes. 20:00.4, 31. Lindsay Albers Cha.Co. 20:01.3, 32. Sydney William Aug. 20.07.0, 33. Lili JonesAnd. 20:21.4, 34. Kiley Varney Hes. 20:26.9, 35. Samantha Hastings Hes. 20:40.2, 36. Sammy Jo Peterson Cha.Co. 20:43.3, 37. Cassidy Hartup Aug. 20:45.2, 38. Justina Davis Cha.Co. 21:00.4, 39. BaileeSwift Cha.Co. 21:17.1, 40. Riley Jarvis Goe. 21:17.4, 41. Kylie Wesbrooks Aug. 21:43.5, 42. Sara Nulik Mul. 21:49.5, 43. Bailey Reichardt Aug. 21:52.9, 44. Maeve Hilgers Mul. 22:21.0, 45. Perker Town WE 22:21.2, 46. Desiree Lewis Sal.Chr. 22:21.4, 47. Brittany Clark And. 22:40.8, 48. Mayuko Kanda Goe. 22:59.2, 49. Amy Paganelli Sal.Chr. 22:59.6, 50. Merle Weidenhammer Goe. 23:25.8, 51. Conner Sigel Cha.Co. 23:34.6, 52. Danika Francka Cha.Co. 25:28.0.
    BOYS
    Team scores — Mulvane 40, Hutchinson Trinity 42, Hesston 80, Andover 93, Berean Academy 104, Augusta 165, Goessel 200, Burrton 203. Remington, Hutchinson Central Christian, Rosalia Flinthills, Hillsboro no team score.
    Individuals — 1. Kyle Spotts Mul. 17:02.1, 2. Liam Trooien-Smith Mul. 17:28.6, 3. Alex Moen And. 17:34.0, 4. Grant Alexander HT 17:40.0, 5. Harrison Briscoe BA 18:02.5, 6. John Unruh HT 18:03.0, 7. Caleb Kile Mul. 18:06.6, 8. Austin Bollinger Hes. 18:14.0, 9. Asa Castro-Miller HT 18:16.3, 10. Landon Young HT 18:19.9, 11. Evan Copeland Mul. 18:21.2, 12. Cody Nuss Hes. 18:22.5, 13. John Brunner Rem. 18:24.7, 14. Jacob Ramos HT 18:25.9, 15. Brnadan Forsythe Aug. 18:26.6, 16. Kameron Johnson Hes. 18:32.4, 17. Jeremy Stiebens HCC 18:33.6, 18. Jake Noonan And. 18:46.4, 19. Matthew Wine BA 18:48.8, 20. Luccas Schmucker Hes. 18:52.9, 21. Kade Gerlach Mul. 19:02.5, 22. Jason Funk BA 19:15.1, 23. Ben Martin HT 19:18.9, 24. John Grommet And. 19:39.1, 25. Luke Severe HT 19:50.1, 26. Travis Lenz And. 19:52.6, 27. Heath Goertzen Goe. 19:59.0, 28. Hunter Womack BA 20:05.5, 29. Reuben Peachey Stoner Hes. 20:06.4, 30. Matt Parrish And. 20:11.7, 31. Collin Leonard Bur. 20:14.2, 32. Simon McClellan Mul. 20:15.3, 33. Trevor Bateman And. 20:30.6, 34. Wright Bosley Aug. 20:34.2, 35. Jacob Jackson And. 20:37.1, 36. Jacob Hall Aug. 20:38.7, 37. Brenton Nelson RF 20:42.4, 38. Zach Thornburg Rem. 20:50.3, 39. Ben Wiens Goe. 21:00.2, 40. Caleb Slabach BA 21:07.0, 41. Alex Collier Mul. 21:09.3, 42. Ben Hirsch BA 21:10.0, 43. Oscar Canada Bur. 21:19.8, 44. Caleb Hurst Bur. 21:20.5, 45. Avery Franz Hil. 21:25.9, 46. Joshua Moore Aug. 21:33.2, 47. Kendrick Weaver Hes. 21:37.0, 48. Kevin Merwin RF 21:46.5, 49. Dylan Fry Hes. 21:46.8, 50. Preston Bevan Aug. 22:12.1, 51. Zach Wiens Goe. 22:18.8, 52. Benjamin Snyder RF 22:20.7, 53. Cody Moore HCC 22:35.0, 54. J.D. Schmidt Hil. 22:48.1, 55. Nils Erdoesi Goe. 23:14.5, 56. Brad Johnson Rem. 23:15.0, 57. Josiah Blanton HCC 23:29.4, 58. Mason Rich HCC 23:29.6, 59. Nathan Harper Bur. 23:49.6, 60. Zach Hardin Bur. 23:52.3, 61. Dakotah Gilmore Rem. 24:32.2, 62. Aaron Woelk Goe. 25:14.6.
    JV GIRLS
    No team scores
    Individuals — 1. Kelsey Dunn BA 21:32.2, 2. Lydia Driskill BA 21:42.1, 3. Hanna Watson And. 21:52.2, 4. Renata Goossen BA 22:05.8, 5. Audria Thompson Rem. 22:17.8, 6. Payton Nusz Aug. 22:21.2, 7. Hosanna Gray BA 22:25.0, 8. Hannah Todd Aug. 22:27.2, 9. Bella Castro-Miller HT 22:31.0, 10. Lydia Kliewer Hil. 22:41.5, 11. Anna Moore Aug. 22:43.1, 12. Izzy Nilsen BA 22:46.0, 13. Hannah Loewen BA 24:05.5, 14. Clara Kellogg Aug. 24:34.3, 15. Cydney Wilson And. 25:22.6, 16. Gloria Mares And. 25:36.2, 17. Kassie Claassen BA 26:07.6, 18. Shelby Shearon Bur. 26:17.4, 19. Anna Fruechting BA 26:46.8, 20. Payton Adams And. 27:38.7, 21. Kara Schmueker Goe. 28:19.1, 22. Sierra DeArvil Sal.Chr. 29:03.5.
    Page 2 of 2 - JV BOYS
    No team scores
    Individuals — 1. Jonathan Hinerman Hil. 19:57.8, 2. Noah Pierce And. 20:22.3, 3. Andrew Linhardt And. 20:27.0, 4. Kelson Claassen Hes. 20:27.0, 5. Matt Steinert And. 20:29.1, 6. Paul Amstutz HT 20:33.5, 7. Joe Eddingfield Mul. 20:37.1, 8. Cale Minear And. 20:42.1, 9. Adam Murray And. 20:52.4, 10. Karsan Turner Mul. 20:56.6, 11. Austin Knight And. 21:04.4, 12. Parker Ritchie And. 21:05.0, 13. Cody Hedden Mul. 21:18.0, 14. Grant Cohen And. 21:34.0, 15. Andrew Kemp HT 21:35.7, 16. Austin Weaver Hes. 21:41.3, 17. Andrew Frazier Hes. 21:57.2, 18. Johan Bell And. 21:57.9, 19. Aaron Fuqua Hes. 22:05.6, 20. Cha.Co. Crenshaw And. 22:08.0, 21. Grant Dahlsten Hes. 22:08.4, 22. Jathan Clark BA 22:11.3, 23. Jacob Light WE 22:15.0, 24. Evan Roney And. 22:20.7, 25. Logan Allen Angusta 22:21.7, 26. Alex Tauke And. 22:27.7, 27. Nathan Moore Aug. 22:32.8, 28. Tyler Randles Aug. 22:46.0, 29. Dawson Wagner And. 22:48.1, 30. Graham Tangeman BA 22:54.8, 31. Grant Eads And. 22:58.3, 32. Travis Allen HT 23:00, 33. Brendan Johnson Cha.Co. 23:05.9, 34. Holton Nelson RF 23:34.6, 35. AJ Oblinger Mul. 23:47.1, 36. Joshua Reichardt Aug. 23:54.9, 37. Freddie Loeffler Hes. 24:14.2, 38. Cole Wilson HT 24:25.4, 39. Jacob Bruch HCC 24:48.8, 40. Charlie Beck And. 25:03.9, 41. Leighton Wagner Goe. 25:09.4, 42. Levi Sharp Cha.Co. 25:14.9, 43. Blake Hachen And. 25:15.7, 44. Alex Johnson And. 25:31.7, 45. Reid Russell WE 25:32.3, 46. Will Graham Rem. 25:34.5, 47. Zach Rizza Hes. 25:37.3, 48. Jarred Pierce And. 25:44.2, 49. Asa Langeburg BA 26:06.7, 50. Bryce Baty And. 26:27.1, 51. Evan Just And. 26:32.6, 52. David Snyder RF 27:12.9, 53. Zac Krehbiel HCC 27:37.0, 54. Sam Heinrich HT 27:39.1, 55. Andrew Hall HCC 28:54.0, 56. Matthew Whitehurst Bur. 28:55.2, 57. Braiden Allen Aug. 32:25.1, 58. Steven Haury Aug. 34:05.1, 59. Daniel Willis HCC 34:23.9.
    MIDDLE SCHOOL
    No team scores
    GIRLS
    Seventh grade
    Individuals — 1. Erin Topham BA 6:30.8, 2. Lily Carroll BA 6:51.8, 3. Abby Driggers Hil. 7:48.37, 4. Lauren Allen Sal.Chr. 8:20.0.
    Eight grade
    Individuals — 1. Madie Schenker Cha.Co. 17:03.5, 2. Allison King Rem. 17:14.4, 3. McKayla Schenker Cha.Co. 19:39.6, 4. Halie Pickens Rem. 20:42.1, 5. Grace Graham Rem. 21:07.3.
    BOYS
    Seventh grade
    Individuals — 1. Isaac Matzek BA 7:02.1, 2. Noah Cook Rem. 7:15.02, 3. Craig FeeRem. 7:39.7, 4. Brayden Marciano Rem. 7:54.5, 5. Dustin Hannah Rem. 9:30.4.
    Eighth grade
    Individuals — 1. Dalton Schenker Cha.Co. 13:50.8, 2. Chaz Racliff RF 14:02.1, 3. Isaac Frolich Rem. 14:22.8, 4. Jacob Hilgenfeld Rem. 15:16.0, 5. Jaren McCreight RF 15:48.7.
    Halstead Inv.
    Thursday
    Wedgewood GC
    JV BOYS
    Team scores — Circle 35, Halstead 45, Clearwater 57, Haven 97. Sedgwick, Peabody-Burns no team score.
    Area finishers — 3. Avery Bethards Hal. 20:57.65, 6. Jacen Spragg Hal. 21:42.32, 27. Devin Flask Hal. 23:11.85, 29. James Kilgore Hal. 23:59.06, 31. Jayden Hutchison PB 24:07.07, 35. Ben Rowley Sed. 24:25.19, 36. Jayson Kepple Hal. 24:34.40, 46. Conner Porch Hal. 25:54.06, 51. Devin Booth Sed. 27:30.07.
      • calendar