|
|
The Kansan - Newton, KS
  • Scoreboard

    • email print
      Comment
  • VOLLEYBALL
    Kansas Volleyball Association
    Prep rankings
    Class 6A — 1. Blue Valley Northwest 11-4 (last week 1), 2. Olathe East 16-2 (2), 3. Olathe South 12-2 (3), 4. Stilwell-Blue Valley 14-7 (4), 5. Olathe Northwest 13-4 (5), 6. Manhattan 16-8 (6), 7. Maize 15-8 (8), 8. Blue Valley West 6-7 (7), 9. Wichita East 13-3 (NR), 10. Derby 12-8 (10).
    Class 5A — 1. St. James Academy 25-0 (1), 2. Kapaun Mt. Carmel 20-1 (2), 3. St. Thomas Aquinas 19-4 (3), 4. Mill Valley 19-4 (4), 5. Shawnee Heights 8-3 (5), 6. Topeka-Seaman 18-6 (6), 7. Valley Center 17-2 (7), 8. Andover 15-4 (9), 9. Bishop Carroll 11-5 (10), 10. Liberal 18-4 (NR).
    Class 4A, Division I — 1. McPherson 18-1 (1), 2. Bishop Miege 13-6 (4 in 5A), 3. Topeka-Hayden 20-4 (2), 4. Chanute 21-0 (3), 5. Louisburg 24-2 (4), 6. Rose Hill 14-4 (5), 7. Wamego 17-3 (7), 8. Baldwin 15-3 (8), 9. Towanda-Circle 15-4 (NR), 10. Abilene 13-5 (NR).
    Class 4A, Division II — 1. Santa Fe Trail 16-2 (6 in 4A), 2. Clearwater 13-0 (NR), 3. Burlington 21-1 (4 in 3A), 4. Frontenac 17-2 (NR), 5. Pratt 19-3 (10 in 4A), 6. Wichita-Trinity Academy 16-3 (9 in 4A), 7. Goodland 9-4 (NR), 8. Jefferson West 13-8 (NR), 9. Andale 13-11 (NR), 10. Clay Center 12-7 (NR).
    Class 3A — 1. Silver Lake 17-6 (2), 2. Southeast of Saline 18-3 (3), 3. Cheney 13-2 (6), 4. Phillipsburg 15-2 (7), 5. Garden Plain 15-3 (8), 6. HESSTON 13-2 (NR), 7. Alma-Wabaunsee 22-2 (1 in 2A), 8. Jayhawk-Linn 17-2 (5), 9. West Franklin 16-1 (NR), 10. Hoisington 23-4 (NR).
    Class 2A — 1. Hillsboro 16-0 (1 in 3A), 2. Jefferson County North 20-5 (3), 3. Washington County 11-2 (4), 4. Ell-Saline 14-4 (2), 5. Smith Center 17-2 (6), 6. Olpe 16-4 (1 in 1A Div. 1), 7. St. John-Hudson 10-8 (6 in 1A Div. 1), 8. REMINGTON 19-5 (10 in 3A), 9. Kiowa County 14-5 (10), 10. Pratt-Skyline 16-3 (5).
    Class 1A, Division I — 1. Centralia 16-3 (2), 2. Spearville 16-2 (4), 3. Hoxie 18-1 (5), 4. Caldwell 18-2 (7), 5. Waverly 18-6 (10), 6. Lebo 15-7 (NR), 7. GOESSEL 13-6 (9), 8. St. Paul 11-7 (NR), 9. Lost Springs-Centre 17-7 (NR), 10. Linn 14-10 (NR).
    Class 1A, Division II — 1. Baileyville B&B 18-2 (1), 2. Argonia 19-3 (2), 3. Wallace County 18-3 (3), 4. Beloit-St. John’s—Tipton 14-4 (4), 5. Almena-Northern Valley 11-3 (5), 6. Rexford-Golden Plains 12-3 (6), 7. Wheatland-Grinnell 9-4 (7), 8. Natoma 11-6 (8), 9. Sylvan-Lucas 13-8 (9), 10. Moscow 8-6 (NR).
    Central Kansas League
    Standings
    League Overall
    W-L W-L
    Hillsboro 5–0 18–0
    Hesston 5–0 15–2
    Sterling 5–0 12–8
    Pratt 4–1 21–3
    Halstead 3–2 18–7
    Nickerson 1–4 7–13
    Haven 1–4 8–15
    Smoky Valley 1–4 6–12
    Lyons 0–5 8–14
    Kingman 0–5 4–20
    Hesston JV at Inman Inv.
    Saturday
    Pool play
    Ell-Saline def. Hesston 25-9, 25-22
    Buhler def. Hesston 22-25, 25-10, 15-9
    Moundridge def. Hesston 25-18, 26-24
    Freshmen at Buhler
    Saturday
    Pool play
    Hesston def. Buhler 15-25, 25-21, 15-12
    Hesston def. Haven 25-21, 25-22
    Semifinals
    Andale def. Hesston 25-10, 25-15
    Third Place
    Hesston def. Buhler 22-25, 27-25, 15-13
    TENNIS
    Kansas Tennis Coaches Association
    Prep rankings
    Class 6A — 1. Shawnee Mission East (last week 1), 2. Blue Valley North (2), 3. Blue Valley (3), 4. Topeka Washburn Rural (4), 5. Blue Valley West (5). Others: Blue Valley Northwest, Olathe East, Maize.
    Page 2 of 4 - Class 5A — 1. Andover (2), 2. Kapaun-Mt. Carmel (1), 3. Bishop Carroll (3), 4. Arkansas City (4), 5. Great Bend (5). Others: Emporia, Maize South, Salina Central.
    Class 4A — 1. McPherson (2), 2. Winfield (4), 3. Independence (3), 4. Buhler (NR), 5. Topeka Hayden (5). Others: Andover Central, Pratt, Wellington.
    Class 3-2-1A — 1. Wichita Collegiate (New Class), 2. Wichita Independent (1), 3. Conway Springs (2), 4. Kansas City Christian (3), 5. Ellsworth (4). Others: Central Plains (5), Marysville, Sterling.
    RACING
    Central Kansas Motocross Series
    Round 9
    Prairie Harbor MX,
    Salina
    250 A Expert: 1. Joey Skidmore (Salina), 2. James Baldwin (McPherson).
    250 B Intermediate: 1. Tanner Slover (Topeka), 2. Ryan Bate (McPherson), 3. Jesse Mc Nett (Great Bend), 4. Tallan Smith (Great Bend).
    250 C Novice: 1. Caleb Miller (Bennington), 2. Tanner Campbell (Wichita), 3. Dylan Sullivan (Salina), 4. Jon Henderson (Salina), 5. Zach Montgomery (Assaria). 450 A Expert: 1. Joey Skidmore (Salina), 2. James Baldwin (McPherson), , , 450 B Intermediate: 1. Jason Richey, Jr (Wichita), 2. Alex Hammond (Great Bend), 3. Brad Crone (Great Bend), 4. Ryan Bate (McPherson).
    450 C Novice: 1. Dayne Hickey (Wichita), 2. Andrew Burns (Salina), 3. Jarek Unruh (Salina), 4. Geoffrey Errebo (Lincoln, Neb.), 5. Doug Errebo (Ellsworth).
    65cc Jr. (6-8): 1. Karson Meyer (Aurora, Neb.), 2. Caden Meyer (Aurora, Neb.), 3. Timber Neal (Dexter, 4. Chance Kaiser (Windom), 5. Gavin Brady (Salina).
    65cc Open (6-11): 1. Hunter Morris (Great Bend), 2. Blayze Broughman (Wichita), 3. Landon De Lashmit (Andover), 4. Cale Mc Connell (Wichita), 5. Cade Schuber (Wichita).
    65cc Sr. (9-11): 1. Hunter Morris (Great Bend), 2. Blayze Broughman (Wichita), 3. Landon De Lashmit (Andover), 4. Cale Mc Connell (Wichita), 5. Brayden Fisher (Sedgwick).
    65cc-85cc Beginner (No Points): 1. Kannyon Deister (Gypsum), 2. Sean Calderon (Garden City), 3. Avery Lefort (Lindsborg), 4. Alex Shafer (Augusta), 5. Alex Jones (Wichita).
    85cc Jr. (7-11): 1. Hunter Morris (Great Bend), 2. Christian Carter (Junction City), 3. Kannyon Deister (Gypsum), 4. Logan Shafer (Augusta), 5. Landon Collins (El Dorado).
    85cc Sr. (12-15): 1. Koltyn Thompson (Salina), 2. Jonathan Mc Donald (Great Bend), 3. Sean Calderon (Alex Jones), 4. Alex Jones (Wichita), 5. Adam Shaw (Emporia).
    Open 2 Stroke (125 and up) no Pro: 1. Tanner Slover (Topeka), 2. Tanner Campbell (Wichita), 3. Colin Polston (Emporia), 4. Jacob Sattler (Newton), 5. Cooper Swanson (Topeka).
    Open Beginner (125&Up/No Pnts): 1. Noah Hildreth (Wamego), 2. Brock Lawrence (Holyrood), 3. Kayden Montey (Salina), 4. Kyle Miller (Abilene), 5. Bryant De Peel (Canton).
    Open Outlaw (125 and up) no Pro: 1. Jason Richey, Jr (Wichita), 2. Dayne Hickey (Wichita), 3. Brad Crone (Great Bend), 4. Jesse Mc Nett (Great Bend), 5. Doug Errebo (Ellsworth).
    Open Women: 1. Jessica Frosch (Stillwater), 2. Harlie Hickey (Wichita), 3. Laiken Linot (El Dorado), 4. Xannie Quiring (Newton), 5. Brittney Mc Donald (Newton).
    Pee Wee Jr. (JR. Bikes only): 1. Quinn Hollis (Salina), 2. Timmy Briscoe (Wichita), 3. Gabriel Snow (Harper), 4. Ryle Collins (El Dorado), 5. Greyson Jones (Salina).
    Pee Wee Open (JR, SR,Bikes): 1. Chance Kaiser (Windom), 2. Karson Meyer (Aurora, Neb.), 3. Timber Neal (Dexter, 4. Payge Rodenbeck (Salina), 5. Gabriel Snow (Harper).
    Pee Wee Sr. (SR Bikes only): 1. Chance Kaiser (Windom), 2. Payge Rodenbeck (Salina), 3. Timber Neal (Dexter, 4. Caden Meyer (Aurora, Neb.).
    PP+5: 1. Mason Polston (Emporia), 2. Andrew Burns (Salina), 3. Tanner Campbell (Wichita), 4. Jarek Unruh (Salina), 5. Connor Van Curen (Peabody).
    Page 3 of 4 - School Boy (-17 yrs/80s-125s): 1. Caleb Miller (Bennington), 2. Wyatt Studebaker (El Dorado).
    Super Mini (7-15/80s,100s,BW): 1. Colin Polston (Emporia), 2. Koltyn Thompson (Salina), 3. Hunter Morris (Great Bend), 4. Alex Shafer (Augusta), 5. Adam Shaw (Emporia).
    Trail Bike Beginner: 1. Blane Bernhardt (Hillsboro), 2. Greyson Jones (Salina), 3. Ryle Collins (El Dorado).
    Vet 30 (125cc & up): 1. Cooper Swanson (Topeka), 2. Clint Sodowsky (Ponca City, Okla.), 3. Jeff Walter (Newton), 4. Jon Owens (Topeka), 5. Eric Green (Topeka).
    Vet 40 (125cc & up): 1. Richard Heiser (Bennington), 2. Clint Sodowsky (Ponca City, Okla.), 3. Shawn Jones (Salina), 4. Rick Cotten (Wichita), 5. Daryl Walter (Newton).
    Vet 50 (125cc & up): 1. Richard Heiser (Bennington), 2. Daryl Walter (Newton), 3. Marque Peer (Wichita), 4. Jim Pratt (Salina), 5. Jim Harwick (Wichita).
    Vet C Novice (30+ / 125cc+): 1. Jon Owens (Topeka), 2. Geoffrey Espada (Salina), 3. David Rose (Canton), 4. Phil Spohn (Newton), 5. Jacque Polston (Emporia).
    Jeeps Vintage MX Race
    Jeeps Motorcycle Club,
    Wichita
    (Classes not listed)
    Race 1 — 1. Tom Turnbull (Leavenworth), 2. Vincent De Moure (Wichita).
    Race 2 — 1. Chad Uphoff (Grandview, Mo.).
    Race 3 — 1. Steve Hickle (Wichita), 2. Jeff Aune (Wichita), 3. Tim Todd (Andover), 4. Kenneth Meyer (Goddard).
    Race 4 — 1. Reid Malcom (Hon), 2. Layne Pechin (Ma), 3. Jordy Burnett (Yam), 4. Jordan Lake (Hon), 5. Dennis Burnett (Suz).
    Race 5 — 1. Tim Turnbull (Atchison), 2. Steve Hickle (Wichita), 3. Gordon Crow (Wichita).
    Race 6 — 1. Gabriel Stilwell (Wichita), 2. Henry Orth (Wichita), 3. Matthew Turnbull (Leavenworth), 4. Izaac Heeb (Wichita), 5. Jaxon Spencer (Topeka).
    Race 7 — 1. Cale Mc Connell (Wichita), 2. Landon De Lashmit (Andover), 3. Skyler Higgins (Emporia), 4. Austin Ruff (Topeka), 5. Gabriel Stilwell (Wichita).
    Race 8 — 1. Matthew Sattler (Newton), 2. Cade Schuber (Wichita), 3. Alex Jones (Wichita), 4. Brayden Fisher (Sedgwick).
    Race 9 — 1. Tim Todd (Andover), 2. Vincent De Moure (Wichita).
    Race 10 — 1. Jason Richey, Jr (Wichita), 2. Payden Campbell (Conway Springs), 3. Robert Noland (Goddard), 4. Chad Uphoff (Grandview, Mo.), 5. Darrick Stephen (Wichita).
    Race 11 — 1. Terry Frohnapfel (Edmond, Okla.), 2. Rick Bachman (Wichita), 3. Chris Britain (Emporia), 4. Jason Schuber (Wichita), 5. Fred Britain (El Dorado).
    Race 12 — 1. Layne Pechin (Savannah, Mo.), 2. Leonard Turner (Wichita), 3. Reid Malcom (Wichita), 4. Jordy Burnett (Augusta).
    Race 13 — 1. Dan East (Wichita).
    Race 14 — 1. Randy Nimrod (Wichita), 2. Rick Bachman (Wichita), 3. Terry Frohnapfel (Edmond, Okla.), 4. Grant Humble (Kansas City), 5. Mike Youngberg (Shawnee).
    Race 15 — 1. Mike Gray (Wichita), 2. Greg Graham (Florence), 3. Bruce Capps (Eureka Springs, Ark.), 4. Jesse Vinyard (Wichita), 5. Clayton Capps (Derby).
    Race 16 — 1. Jason Richey, Jr (Wichita), 2. Pat Cooper (Hutchinson), 3. Bart Gillespie (El Dorado), 4. Clayton Clevenger (Oak Grove, Mo.).
    Race 17 — 1. Mike Gray (Wichita), 2. Dave Wiebler (Overbrook), 3. Fred Britain (El Dorado), 4. Chris Britain (Emporia).
    Race 18 — 1. Richard Young (Buckner, Mo.), 2. Bill Patton (Hutchinson), 3. Pat Cooper (Hutchinson), 4. Don Britain (Strong City), 5. Dave Wiebler (Overbrook).
    Race 19 — 1. John Bezinque (Derby).
    Race 20 — 1. Richard Young (Buckner, Mo.), 2. Layne Pechin (Savannah, Mo.), 3. Dennis Burnett (Augusta), 4. Jordy Burnett (Augusta), 5. Bill Patton (Hutchinson).
    Page 4 of 4 - CROSS COUNTRY
    Andover Central Middle School Inv.
    GIRLS
    Seventh grade
    Team scores — Hutchinson 23, Valley Center 29, Circle 31-23, Andover 31-28, Andover Central 34, Maize 46, Rose Hill 65, Emporia 71, Newton 72.
    Newton results (1 mile) — 19. Hailey Million 7:11.38, 25. Aurora Castillo 7:26.80, 30. Hannah Teater 7:31.72, 59. Christa Kondziola 9:54.89, 60. Kylie McCallister 9:57.54.
    Eighth grade
    Team scores — Andover 19, Circle 30, Newton 31, Valley Center 32, Andover Central 46, Emporia 47, Maize 67, Hutchinson 74, Haysville 84.
    Newton results (1.5 miles) — 9. Erica Beebe 10:21.06, 11. Alyssa Meyer 10:33.17, 14. Victoria Velazco 10:55.33, 18. Christina Bruce 11:21.22, 26. Elyse Bergquist 11:53.65, 35. Kylee Breon 12:52.80, 38. Zoe Siemens 13:18.92.
    BOYS
    Seventh grade
    Team scores — Maize 12, Andover 20, Circle 26, Valley Center 39, Haysville 50, Newton 59, Andover Central 71, Central Christian Academy 76, Emporia 82, Hutchinson 105, Rose Hill, Sisk 127.
    Newton results (1 mile) — 15. Milo Jones 6:14.15, 16. Jonah Hodge 6:14.72, 32. Seth Bontrager 6:29.61, 52. Reid Graber 6:55.82, 62. Noah Massanari 7:10.32, 69. Daniel Buller 7:25.29, 72. Wayne Harmes 7:28.32, 88. Zach Kendall 7:46.64, 95. Christian Downey 8:03.77.
    Eighth grade
    Team scores — Circle 10, Andover 27, Valley Center 32, Maize 33, Newton 35, Hutchinson 52, Andover Central 79, Emporia 96-37, Haysville 96-39, Rose Hill 98.
    Newton results (1.5 miles) — 6. Henry Friesen-Guhr 9:12.81, 11. Matthew Mills 9:18.83, 20. Andrew Deckert 9:29.73, 29. Ryan Hirsh 9:42.64, 30. Erik Brown 9:43.39, 40. Will LeVan 10:10.63, 42. Levi Knopp 10:15.62, 43. Gavin Powell 10:18.86, 47. Jake Entz 10:26.69, 51. Kenton Fox 10:33.66, 60. Jerum Phillips 11:06.96, 84. Nathan Graber 12:37.99,

        calendar