|
|
The Kansan - Newton, KS
  • Swather Special

    • email print
  • Swather Special
    Sept. 12
    Hesston Golf Course
    Area finishes
    Medals to top 20
    Class 4-5-6A
    GIRLS
    Team scores — Garden City 16, Bishop Carroll 18, Maize South 29, Derby 37, Goddard Eisenhower 43, Dodge City 46, Newton 57, Liberal 74, Salina South 74, Hays 75, McPherson 91, Hesston 109, Andover Central 121, Salina Central 150, Smoky Valley 157, Wichita Southeast 171.
    Freshman girls — 17. Rebecca Heddin Hes. 17:58.52, 37. Junuen Lujano N 19:09.36.
    Sophomore girls — 2. Sadie Winter N 16:12.62, 24. Alexa Anderson N 18:48.89, 25. Brenna Peters Hes.18:51.09, 37. Samantha Hasings Hes. 19:11.74, 34. Heather Schiefelbein N 19:13.05, 62. Maddie Stonehouse N 25:24.27.
    Junior girls — 1. Mikala Heddin Hes. 15:22.84, 7. Kasey Stucky N 16:52.09, 18. Ashley Akers N 17:34.38, 19. Elyse Bergquist N 18:00.35, 48. Kylie Mick N 20:22.12, 57. Sydney Bacon N 22:08.88, 58. Alicia Garcia N 22:10.10, 60. Rachel Fitzjerrald N 23:07.75, 61. Kaitlin Shaw N 23:40.33.
    Senior girls — 11. Ashlyn Glann N 16:32.54, 23. Ashlyn Hamm N 18:23.53, 34. Kiley Varney Hes. 19:08.68, 47. Xiaoying Meng N 21:36.86, 55. Sara Salehi N 29:32.05.
    BOYS
    Team scores — Bishop Carroll 32, Maize South 52, Liberal 62, Wichita Southeast 103, Derby 110, Dodge City 112, Garden City 118, Hays 119, Newton 124, Salina South 138, Hesston 148, Goddard Eisenhower 171, Andover Central 172, McPherson 174, Smoky Valley 281, Salina Central 347, Wichita Collegiate 428.
    Freshman boys — 4. Sam Blaufuss N 17:51.37, 28. Reuben Peachey-Stoner Hes. 19:49.40, 37. Conner Ekerberg N 20:15.93, 42. Aaron Fuqua Hes. 20:33.49, 45. Dylan Frt Hes. 20:47.81, 72. Logan Hamm N 23:23.72, 83. Max Karst N 24:04.24.
    Sophomore boys — 2. Austin Bollinger Hes. 17:43.56, 5. Robert Loeffler N 17:52.81, 8. Lucas Schmucker Hes. 18:00.21, 16. Adrian Rogers N 18:40.27, 31. Caleb Nelson N 19:40.34, 34. Kelson Claassen Hes. 19:45.59, 37. Grant Dahlsten Hes. 19:54.23, 41. Riley Armstrong Hes. 20:12.21, 44. Angus Siemens N 20:16.52, 52. Kendrick Weaver Hes. 20:53.96, 61. Austin Weaver Hes. 21:28.37, 89. Freddie Loeffler Hes. 23:35.31, 91. Jason Granados N 23:41.62, 96. Zach Rizza Hes. 24:57.41.
    Junior boys — 6. Thomas Kelso N 17:09.14, 43. Dalton Schwab N 20:57.72, 48. Brandon Carr N 21:29.78, 49. Austin Cline Hes. 21:33.05, 50. Andrew Frazier Hes. 21:38.60, 57. Jorge Medina N 22:23.00, 60. David Geidel Hes. 23:11.87.
    Senior boys — 17. Kameron Johnson Hes. 18:09.46, 22. Cody Nuss Hes. 18:26.90, 25. Jack Polley N 18:32.38.
    Class 1-2-3A
    GIRLS
    Team scores — Berean Academy 5, Ellinwood 8, Douglass 11, Southeast of Saline 11, Hutchinson Trinity 14, Minneapolis 14, Sunrise Christian Academy 26, Bennington 32, Sedgwick 33, Goessel 43, Beloit 48, Burlington 48, Herington 52, Wichita Independent 54, Centre 55, Halstead 56, Sterling 58, Cheney 69, Canton-Galva 96. Peabody-Burns no team score.
    Freshman girls — 2. Allison Topham BA 16:16.16, 5. Shae Ware Sed. 17:13.65, 11. Jennifer Meysing Goe. 18:27.99, 15. Sophie Soward Hal. 19:04.40, 16. Karri Claassen BA 19:04.63, 22. Riley Jarvis Goe. 19:54.30, 24. Renata Goossen BA 20:49.80, 28. Izzy Nelson BA 21:06.09, 36. Paige Murray PB 25:02.91.
    Sophomore girls — 4. Janet Busenitz BA 16:29.26, 10. Carissa Slabach BA 17:07.72, 21. Miranda Reinert Hal. 18:48.71, 28. Kaci Foraker Hal. 20:07.87, 29. Lydia Driskill BA 20:08.87, 35. Mackenzie Bollinger Sed. 22:01.60, 37. Kiana Lewman Sed. 22:34.60, 38. Courtney Glassco Hal. 22:37.45, 40. Merle Weidenhammer Goe. 23:05.59, 43. Sydney Lanergren Sed. 24:25.16, 45. Shania Ledesma Hal. 25:14.10, 47. Anna Fruechting BA 25:19.50.
    Junior girls — 2. Tiffany Wiebe BA 16:27.00, 10. Sophie Freuler Goe. 17:34.59, 13. Miranda Wolke Sed. 18:18.85, 14. Andrea Schale Sed. 18:23.66, 20. Mallory Williams Hal. 19:15.11, 22. Mayuko Kanda Goe. 19:26.99, 24. Lydia Bruggeman Sed. 19:44.29, 25. Ashlee Barratti Sed. 19:45.25, 26. Liz Schrick Sed. 19:59.57.
    Senior girls — 1. Wendy Busenitz BA 16:09.61, 9. Hannah Tangeman BA 17:50.53, 10. Carrie Unruh BA 17:51.22, 20. Andrea Kubickova PB 21:27.41, 21. Hannah Loewen BA 21:58.29, 22. Taylor Bollinger Sed. 22:34.50, 23. Kaleigh Kornfeld BA 23:00.53, 24. Hosanna Gray BA 23:15.61, 25. Kassie Claassen BA 23:19.99, 26. Shelby Shearon Bur. 23:59.64, 28. Kara Schmucker Goe. 25:28.65.
    Page 2 of 2 - BOYS
    Team scores — Ellinwood 16, Salina Sacred Heart 22, Halstead 27, Bennington 53, Southeast of Saline 56, Sterling 60, Berean Academy 61, Beloit 65, Minneapolis 77, Burlington 89, Tescott 96, Herington 99, Cheney 100, Hutchinson Trinity 108, Sedgwick 115, Marion 124, Goessel 127, Burrton 153, Salina St. John's Military 158.
    Freshman boys — 1. Steven Cline Hal. 17:11.85, 2. Patrick Porch Hal. 17:51.51, 9. Adam Sigwing Hal. 19:39.92, 15. Nathan Loucks Hal. 20:26.15, 24. Jason Spragg Hal. 21:26.60, 34. Ben Rowley Sed. 23:48.55, 42. Asa Langenberg BA 26:26.28, 44. Matthew Whitehurst Bur. 28:30.00.
    Sophomore boys — 1. Darien Dawson Hal. 18:13.38, 6. Josh Freeman Sed. 19:34.31, 8. Nathaniel Becker Sed. 20:08.36, 16. Jathan Clark BA 21:02.41, 18. Oscar Canada Bur. 21:02.96, 19. Zach Wiens Goe. 21:09.47, 25. Graham Tangeman BA 22:21.80, 31. Jayson Kepple Hal. 24:30.95, 32. Leighton Wagner Goe. 25:39.72.
    Junior boys — 16. Hunter Womack BA 19:51.33, 17. Collin Leonard Bur. 20:08.72, 19. Avery Bethards Hal. 20:11.74, 23. Ben Hirsch BA 20:36.19, 31. Nathan Harper Bur. 22:25.56, 34. Nils Erdoesi Goe. 22:28, 38. Noah Barner Sed. 23:30.66, 43. Dane Kruger Goe. 23:59.91, 45. Zach Hardin Bur. 24:09.01.
    Senior boys — 4. Harrison Briscoe BA 17:47.82, 5. Matthew Wine BA 17:51.27, 10. Heath Goertzen Goe. 18:58.68, 13. Cody Reinert Hal. 19:02.50, 16. Isaac Solis Hal. 19:09.17, 18. Jason Funk BA 19:35.52, 24. Matt Gardner Sed. 20:28.93, 26. Ben Wiens Goe. 20:35.43, 27. Caleb Slabach BA 20:58.14, 34. Devin Flask 23:33.88, 35. James Kilgore Hal. 23:35.37, 39. Paul Puhlman Bur. 26:13.16.
      • calendar