|
|
The Kansan - Newton, KS
  • Scoreboard

    • email print
  • VOLLEYBALL
    Kansas Volleyball Association
    Prep Rankings
    Class 6A — 1. Blue Valley Northwest 8-3 (4 last week), 2. Olathe East 6-2 (1), 3. Stilwell-Blue Valley 7-3 (3), 4. Blue Valley West 4-4 (2), 5. Olathe South 8-2 (5), 6. Wichita Northwest 7-1 (NR), 7. Olathe Northwest 8-4 (6), 8. Maize 8-4 (8), 9. Hutchinson 8-7 (10), 10. Manhattan 4-4 (9).
    Class 5A — 1. St. James Academy 10-0 (1), 2. St. Thomas Aquinas 9-1 (5), 3. Kapaun Mt. Carmel 8-0 (4), 4. Bishop Miege 5-2 (3), 5. Bishop Carroll 7-1 (8), 6. Shawnee Heights 5-1 (2), 7. Mill Valley 10-2 (7), 8. Valley Center 13-2 (9), 9. Topeka-Seaman 11-4 (6), 10. Andover 12-3 (NR).
    Class 4A — 1. McPherson 10-0 (1), 2. Topeka-Hayden 11-0 (2), 3. Chanute 11-0 (3), 4. Louisburg 14-2 (7), 5. Wamego 4-0 (4), 6. Rose Hill 9-2 (5), 7. Santa Fe Trail 9-0 (6), 8. Baldwin 13-3 (9), 9. Wichita-Trinity Academy 9-1 (10), 10. Pratt 9-1 (NR).
    Class 3A — 1. Hillsboro 12-0 (1), 2. Silver Lake 6-2 (2), 3. Southeast of Saline 8-1 (4), 4. Burlington 12-1 (8), 5. Jayhawk-Linn 10-0 (6), 6. Garden Plain 8-1 (5), 7. Cheney 6-1 (3), 8. Phillipsburg 8-1 (7), 9. Hutchinson-Trinity Catholic 8-3 (NR), 10. REMINGTON 12-2 (NR).
    Class 2A — 1. Alma-Wabaunsee 14-0 (3), 2. Ell-Saline 9-0 (2), 3. Jefferson County North 7-2 (1), 4. Washington County 7-2 (4), 5. Pratt-Skyline 9-1 (5), 6. Burlingame 11-5 (6), 7. Smith Center 4-1 (7), 8. Uniontown 7-2 (8), 9. Ellis 7-0 (NR), 10. Plainville 7-3 (9).
    Class 1A, Division I — 1. Olpe 7-1 (1), 2. Hoxie 6-0 (2), 3. Centralia 7-2 (3), 4. Bucklin 6-0 (4), 5. Spearville 10-0 (5), 6. St. John 6-3 (6), 7. Pike Valley 4-1 (7), 8. Caldwell 6-0 (NR), 9. Waverly 5-4 (8), 10. Victoria 5-2 (10).
    Class 1A, Division 2 — 1. Argonia 7-1 (2), 2. Baileyville B&B 8-2 (1), 3. Wallace County 14-1 (4), 4. Almena-Northern Valley 6-2 (6), 5. Beloit-St. John’s/Tipton 8-4 (9), 6. Rexford-Golden Plains 6-1 (10), 7. Wilson 6-4 (5), 8. Ransom-Western Plains 4-2 (NR), 9. Wheatland-Grinnell 7-4 (8), 10. Natoma 8-5 (NR).
    Central Kansas League
    Standings
    League Overall
    W L W L
    Hillsboro 1 0 14 0
    Pratt 2 0 11 1
    Hesston 2 0 11 2
    Sterling 1 0 8 8
    Nickerson 1 1 6 8
    Smoky Valley 1 1 5 9
    Halstead 0 2 9 7
    Haven 0 1 4 10
    Lyons 0 2 2 7
    Kingman 0 1 3 11
    CROSS COUNTRY
    Kansas Cross Country
    Prep Rankings
    GIRLS
    Class 1A — 1. Tribune-Greeley County 32, 2. Macksville 26, 3. Scandia-Pike Valley 21, 4. Axtell 20, 5. Minneola 17, 6. Grainfield-Wheatland—Grinnell 13, 7. Olpe 12. Others: Pretty Prairie-10, Stafford-5, Goessel-4, Hoxie-4, Tescott-2, Victoria-1
    Class 2A — 1. Shawnee-Maranatha Academy 32, 2. Ellinwood 31, 3. BEREAN ACADEMY 23, 4. Johnson-Stanton County 19, 5. Oberlin Decatur Community 12, 6. Ness City 6, 7. Jefferson County North 5, 7. Bennington 5. Others: Lawrence-Bishop Seabury Academy 3,Hill City 2, Oswego 1, Pratt-Skyline 1.
    Class 3A — 1. Norton Community 27, 2. Douglass 23, 3. Salina-Sacred Heart 21, 4. Pleasant Ridge 20, 5. Southeast of Saline 13, 6. Sabetha 8, 7. Scott Community 6. Others: Hutchinson Trinity 5, Riley County 5, Holcomb 4, Silver Lake 3, Osage City 2, Cimarron 1, Haven 1, Wichita Independent 1.
    Class 4A — 1. Topeka Hayden 58, 2. Baldwin 52, 3. DeSoto 41, 4. Winfield 36, 5. Paola 26, 6. Wamego 20, 7. Clay Center 13. Others: Chanute 12, Eudora 10, Wichita Trinity Academy 8, Rose Hill 4, Concordia 1, Pratt 1.
    Class 5A — 1. Bishop Carroll 70, 2. St. Thomas Aquinas 59, 3. Maize South 53, 4. Valley Center 39, 5. Mill Valley 21, 6. Great Bend 13, 7. Liberal 9, 7. Topeka Seaman 9. Others: Shawnee Mission South 7, Kapaun Mt. Carmel 7, Goddard Eisenhower 4, Hays 4, St. James Academy 4, Blue Valley Southwest 2.
    Class 6A — 1. Olathe East 48, 2. Garden City 44, 3. Maize 32, 4. Manhattan 28, 4. Lawrence Free State 28, 6. Shawnee Mission Northwest 18, 6. Olathe North 18. Others: Olathe Northwest 16, Wichita North 6, Shawnee Mission West 5, Derby 4, Lawrence 3.
    Page 2 of 6 - BOYS
    Class 1A — 1. Pike Valley 38, 2. Greeley County 29, 3. Frankfort 21, 3. Victoria 21, 5. Stafford 15, 6. Pretty Prairie 13, 7. Axtell 10. Others: Olpe 6, Macksville 5, Lakeside 4, Grainfield-Wheatland—Grinnell 2, Tescott 2, Blue Rapids-Valley Heights 1, Minneola 1.
    Class 2A — 1. Ellinwood 42, 2. Stanton County 26, 3. Maranatha Academy 23, 4. Ness City 19, 5. Kansas City Christian 15, 6. BEREAN ACADEMY 12, 7. Republic County 11. Others: Pratt Skyline 8, Wichita County 3, Arma Northeast-2, Bennington 2, Lincoln 2, Jefferson County North 2, Yates Center 1.
    Class 3A — 1. Scott Community 25, 2. Norton Community 23, 3. Silver Lake 15, 4. Salina Sacred Heart 9, 5. Holcomb 8, 6. Gypsum-Southeast of Saline 7, 6. Hutchinson Trinity 7. Others: Thomas More Prep-Marian 5, Sabetha 5, HALSTEAD 4, Riley County 2, Wellsville 2.
    Class 4A — 1. Baldwin 65, 2. DeSoto 45, 3. Winfield 44, 4. Wamego 40, 5. Mulvane 19, 6. Hugoton 15, 7. Eudora 9, 7. Iola 9. Others: Ulysses 8, Clay Center 7, El Dorado 6, Paola 5, Chanute 3, Anderson County 3, Andale 2.
    Class 5A — 1. Bishop Carroll 71, 2. St. Thomas Aquinas 63, 3. Kapaun Mount Carmel 45, 4. Liberal 32, 5. Blue Valley Southwest 28, 6. Mill Valley 18, 7. Topeka Seaman 12. Others: Great Bend 10, Shawnee Mission South 10, Hays 6, St. James Academy 5, Salina South 2, Topeka West 1, Wichita West 1.
    Class 6A — 1. Wichita North 57, 2. Manhattan 49, 3. Olathe North 37, 4. Shawnee Mission Northwest 35, 5. Olathe East 13, 6. Blue Valley West-12, 7. Shawnee Mission North 9. Others: Maize 8, Shawnee Mission West 6, Lawrence 4, Dodge City 4, Wichita Southeast 3, Lawrence Free State 3, Washburn Rural 2, Blue Valley North 1.
    Goddard Classic
    Tuesday
    Division A
    GIRLS
    Seventh grade
    Team scores — Maize South 27, McPherson 31, Andover Central 34, Wilbur 40, Haysville West 52, Andover 60, Mayberry 65, Derby 67, Hutchinson 69, Maize 84, Truesdell 98, Newton 140, Hadley 162.
    Newton results (one mile) — 47. Aurora Castillo 7:26.84, 58. Hailey Million 7:46.28, 71. Hannah Treaster 8:08.52, 94. Christa Kondziola 8:39.12, 112. Kylie McCallister 9:38.91.
    Eighth grade
    Team scores (1.5 miles) — Wilbur 12, Derby 19, Andover 28, Newton 37, Andover Central 64-24, Maize South 64-36, Truesdell 87, Maize 96, Mayberry 99, Haysville West 107, Hutchinson 109, Hadley 149.
    Newton results — 10. Erica Beebe 10:42.65, 11. Alyssa Meyer 10:43.02, 16. Victoria Velazco 11:00.84, 22. Christina Bruce 11:00.84, 45. Elaina Bergquist 12:52.06, 49. Zoe Siemens 13:22.62, 71. Kylee Breon 16:32.59.
    BOYS
    Seventh grade
    Team scores — Maize 10, Andover 18, Wilbur 36, Maize South 43, Mayberry 50, Derby 59, Andover Central 66, Newton 69, Hadley 97, Hutchinson 112, McPherson 136.
    Newton results (one mile) — 16. Milo Jones 6:14.59, 25. Jonah Hodge 6:23.90, 38. Seth Bontrager 6:39.24, 68. Reid Graber 7:15.62, 96. Daniel Buller 7:40.56, 98. Wayne Harms 7:42.00, 99. Noah Massanari 7:45.68, 107. Christian Downey 7:55.43, 110. Zach Kennell 8:07.81.
    Eighth grade
    Team scores — Maize South 17, Newton 23, Maize 27, Andover 34, Mayberry 37, Derby 60, Hutchinson 79, Wilbur 92, Haysville West 102, Andover Central 114, McPherson 122, Truesdell 140, Hadley 152.
    Newton results (1.5 miles) — 2. Henry Friesen-Guhr 9:03.12, 7. Andrew Deckert 9:20.88, 14. Matthew Mills 9:32.59, 22. Ryan Hirsh 9:50.34, 37. Erik Brown 10:10.14, 38. Levi Knopp 10:10.72, 64. Shawn Lettau 10:52.84, 67. Will LeVan 10:55.47, 68. Gavin Powell 10:58.00, 69. Jake Entz 10:59.88, 72. Kenton Fox 11:04.34, 78. Jerum Phillips 11:16.91, 120. Nathan Graber 14:17.84.
    Division B
    GIRLS
    Seventh grade
    Team scores — Goddard Eisenhower 11, Circle 16, Valley Center 24, Augusta 55, Goddard 61, Haysville 69, Mulvane 70, Harper-Anthony 77, Rose Hill 93, Halstead 96, El Dorado 117, BPMS 139, Wellington Christian 147.
    Halstead results (one mile) — 18. Kaia Siebert 7:11.90, 43. Willow Chesky 7:59.75, 59. Veronica Stockton 8:58.84.
    Eighth grade
    Team scores — Circle 20, Valley Center 24, Goddard Eisenhower 29, Mulvane 31, Goddard 55, El Dorado 56, Prairie Hills 57. Augusta 64, Rose Hill 80, BPMS 90. Halstead no team score.
    Halstead results (1.5 miles) — 20. Dominique Williams 12:48.38.
    Page 3 of 6 - BOYS
    Seventh grade
    Team scores — Circle 15, El Dorado 29, Haysville 31, Valley Center 32, Goddard Eisenhower 49, Augusta 69, Prairie Hills 91, Mulvane 94, Goddard 95, Central Christian Academy 118, Anthony-Harper 119, Halstead 121, Cheney 149, Rose Hill 154, BMPS 166.
    Halstead results (one mile) — 16. Josh Talbott 6:20.56, 51. R.J. Stovall 7:05.67, 107. Ethan Harvey 9:00.41.
    Eighth grade
    Team scores — Circle 7, Valley Center 32, Goddard Eisenhower 44, Halstead 52, Goddard 54, Prairie Hills 71, Harper-Anthony 82, El Dorado 92, Cheney 97, Haysville 102, Augusta 112-48, Rose Hill 112-open.
    Halstead results (1.5 miles) — 6. Dakota Blaylock 9:29.47, 19. Davin Whitmer 10:02.87, 31. Colby Hiebert 10:23.72, 36. Neil Owens 10:29.59, 40. Peyton Carr 10:39.38.
    Valley Center Invitational
    Sept. 10
    GIRLS
    Seventh grade
    Team scores — Goddard Eisenhower 20, Valley Center 23, Maize South 24, Andover Central 34, Circle 40, Derby 54, Maize 69, Andover 82, Mulvane 100, Goddard 127, Newton 129, Wellington 143, Northfield 167.
    Newton results (one mile) — 40. Aurora Castillo 7:42.90, 56. Hannah Treaster 7:59.30, 78. Christa Kondziola 8:40.10, 83. Hailey Million 9:02.90, 96. Kylie McCallister 10:28.20.
    Eighth grade
    Team scores — Derby 23, Andover 26, Circle 36, Valley Center 42, Mulvane 43, Newton 44, Goddard Eisenhower 55, Andover Central 66, Maize South 79, Maize 97, Goddard 114.
    Newton results (1.5 miles) — 8. Erica Beebe 10:47.40, 15. Alyssa Meyer 11:20.10, 21. Victoria Velazco 11:44.80, 23. Christina Bruce 12:00.40, 47. Elaina Bergquist 13:55.70, 50. Zoey Siemens 14:21.10.
    BOYS
    Seventh grade
    Team scores — Maize 19, Andoer 20, Circle 36, Maize South 38, Valley Center 47, Derby 63, Newton 75, Goddard Eisenhower 76, Andover Central 93, Mulvane 102, Goddard 125.
    Newton results (one mile) — 15. Milo Jones 6:06.70, 24. Jonah Hodge 6:25.00, 47. Seth Bontrager 6:44.20, 63. Reid Graber 7:01.10, 93. Zach Kennell 7:31.40, 114. (tie) Noah Massanari 7:50.40, 116. Daniel Butler 7:52.80, 126. Christian Downey 8:22.80.
    Eighth grade
    Team scores — Circle 12, Maize South 17, Maize 44, Newton 47, Andover 53, Valley Center 62, Derby 73, Goddard Eisenhower 86, Goddard 87, Andover Central 102.
    Newton results (1.5 miles) — 7. Henry Friesen-Guhr 9:22.80, 17. Matthew Mills 9:38.50, 25. Andrew Deckert 9:54.10, 39. Erik Brown 10:12.90, 41. Ryan Hirsh 10:20.00, 49. Levi Knopp 10:42.00, 51. Gavin Powell 10:45.60, 53. Will LeVan 10:47.50, 62. Shawn Lettau 11:05.90, 65. Jake Entz 11:08.70, 87. Jerum Phillips 12:02.00, 91. Kenton Fox 12:18.90, 116. Nathan Graber 15:07.30.
    TENNIS
    Kansas Tennis Coaches Association
    Prep Rankings
    Class 6A — 1. Shawnee Mission East (last week 1), 2. Blue Valley North (2), 3. Blue Valley (4), 4. Topeka Washburn Rural (3), 5. Blue Valley West (5). Others: Blue Valley Northwest, Shawnee Mission West, Maize. Class 5A — 1. Kapaun-Mt. Carmel (1), 2. Bishop Carroll (2), 3. Arkansas City (3), 4. Andover (4), 5. Maize South (5). Others: Emporia, Great Bend, Salina South. Class 4A — 1. Wichita Collegiate (1), 2. McPherson (2), 3. Independence (3), 4. Winfield (4), 5. Topeka Hayden (5). Others: Buhler, HESSTON, Wichita Trinity Academy.
    Class 3-2-1A — 1. Wichita Independent (1), 2. Conway Springs (2), 3. Kansas City Christian (3), 4. Ellsworth (4), 5. Central Plains (5). Others: Marysville, Hutchinson Trinity, Hoisington.
    INDOOR SOCCER
    2013-14 Wichita B-52s
    Schedule
    Nov. 2 @ Dallas 7:05 p.m.
    Nov. 9 Illinois 7:05 p.m.
    Nov. 16 @ Las Vegas 9:05 p.m.
    Nov. 23 Hildago 7:05 p.m.
    Nov. 30 @ Illinois 7:35 p.m.
    Dec. 1 @ Chicago 7:05 p.m.
    Dec. 7 Dallas 7:05 p.m.
    Dec. 14 Tulsa 7:05 p.m.
    Jan. 2 @ Dallas 7:35 p.m.
    Jan. 10 Tulsa 7:05 p.m.
    Jan. 18 Illinois 7:05 p.m.
    Jan. 25 @ Tulsa 6:05 p.m.
    Feb. 1 Chicago 7:05 p.m.
    Page 4 of 6 - Feb. 7 @ Tulsa 7:05 p.m.
    Feb. 9 Dallas 3:05 p.m.
    Feb. 15 @ Illinois 7:35 p.m.
    RACING
    81 Speedway
    Sept. 7
    AAA Modifieds
    A Feature: 1. Dustin Belcher (Wichita), 2. Dan Powers (Wichita), 3. Cecil Dymond (Goddard), 4. Kevin Newell (Wichita), 5. Richard Wilson (Wichita), 6. Kevin Kemp (Maize), 7. Lucas Gibbs (Udall), 8. Kyler Kemp (Maize), 9. Richie Wilson (Wichita), 10. Tyler Shearhod (Wichita), 11. Gary Kilbourn (Hutchinson), 12. Rick Mueller (Wichita), 13. Niel Dossie (Haysville), 14. Chris Pitts (Nickerson), 15. Vickie Leatherman (Andover), 16. Bill Siemers (Mulvane).
    Heat 1: 1. Dustin Belcher (Wichita), 2. Richard Wilson (Wichita), 3. Richie Wilson (Wichita), 4. Niel Dossie (Haysville), 5. Rick Mueller (Wichita), 6. Chris Pitts (Nickerson), 7. Vickie Leatherman (Andover), 8. Gary Kilbourn (Hutchinson).
    Heat 2: 1. Tyler Shearhod (Wichita), 2. Cecil Dymond (Goddard), 3. Dan Powers (Wichita), 4. Lucas Gibbs (Udall), 5. Kyler Kemp (Maize), 6. Kevin Newell (Wichita), 7. Kevin Kemp (Maize), 8. Bill Siemers (Mulvane).
    Hobby Stocks
    A Feature: 1. Henry Vaughn III (Wichita), 2. Rich Higerd (Hutchinson), 3. Jason Dickey (Sedgwick).
    Hornets
    A Feature: 1. Tanner Thiel (Hutchinson), 2. Edward Leecy (Derby), 3. Dustin Bolster (Belle Plaine), 4. Ryan Quiring (Wichita), 5. Brady Lanphier (Wichita), 6. Nick Quiring (Valley Center), 7. Aaron Porter (Sedgwick), 8. Tommy Carter (Park City).
    Heat: 1. Tanner Thiel (Hutchinson), 2. Edward Leecy (Derby), 3. Ryan Quiring (Wichita), 4. Dustin Bolster (Belle Plaine), 5. Nick Quiring (Valley Center), 6. Brady Lanphier (Wichita), 7. Tommy Carter (Park City), 8. Aaron Porter (Sedgwick).
    Rookie Modifieds
    A Feature: 1. Cuyler Calkin (Derby), 2. Rodney Chaffin (Wichita), 3. Zack Suhr (Park City), 4. Cory Johnston (Wichita), 5. Erick Chesterman (Haysville), 6. Clint McFadden, 7. J.R. Sandlian (Wichita), 8. James Regier (Haysville), 9. Chad Milligan (Derby), 10. Craig Newell (Wichita), 11. T.J. Tolan (Wichita).
    Heat: 1. J.R. Sandlian (Wichita), 2. Cuyler Calkin (Derby), 3. Cory Johnston (Wichita), 4. Rodney Chaffin (Wichita), 5. James Regier (Haysville), 6. Zack Suhr (Park City), 7. Clint McFadden, 8. Craig Newell (Wichita), 9. Erick Chesterman (Haysville), 10. T.J. Tolan (Wichita), 11. Chad Milligan (Derby).
    Street Stocks
    A Feature: 1. Alan Blevins (Hutchinson), 2. Adam Schrag (Hutchinson), 3. Dustin Frenya (Hutchinson), 4. Adam Popp (Haven), 5. Les Mertens (Kingman), 6. Rustin Wilson (Wichita), 7. Marlin Farr (Nickerson), 8. Jeremy Bishop, 9. Chris Kratzer (Wichita), 10. Greg Lynch (Hutchinson), 11. David Blocher (Newton).
    Heat 1: 1. Alan Blevins (Hutchinson), 2. Les Mertens (Kingman), 3. Greg Lynch (Hutchinson), 4. Chris Kratzer (Wichita), 5. Adam Popp (Haven), 6. Jeremy Bishop.
    Heat 2: 1. David Blocher (Newton), 2. Adam Schrag (Hutchinson), 3. Marlin Farr (Nickerson), 4. Dustin Frenya (Hutchinson), 5. Rustin Wilson (Wichita),
    Thumpers
    A Feature:1. James Weve (Hutchinson), 2. Robert Foster, 3. Glen McGeoch (Wichita), 4. Brandon Stringfellow (Wichita), 5. Todd Doty (Wichita), 6. Ron Creech (Haysville), 7. Lionel Stillwell (Wichita), 8. Curtis Woods (South Hutchinson), 9. Ricky Moyer (Wichita), 10. Robert Santos Jr. (Wichita), 11. Keith Riley (Larned), 12. Rod Northcutt (Wichita).
    Heat 1: 1. Robert Foster, 2. Curtis Woods (So. Hutchinson), 3. Glen McGeoch (Wichita), 4. Brandon Stringfellow (Wichita), 5. Lionel Stillwell (Wichita), 6. Ricky Moyer (Wichita), 7. Robert Santos Jr. (Wichita), 8. Todd Doty (Wichita),
    Heat 2: 1. James Weve (Hutchinson), 2. Rod Northcutt (Wichita), 3. Keith Riley (Larned), 4. Ron Creech (Haysville), 5. Levi Austin (El Dorado), 6. Harold Woolery (Augusta),
    Youth Hornets
    A Feature:1. Miya Lane (Hutchinson), 2. Elliott May (Lyons), 3. Dustin Shockey (Wichita), 4. Shawn Allen Jr. (Wichita), 5. Will Swecker (Belle Plaine), 6. Justin Hoggard (Augusta).
    Page 5 of 6 - Heat:1. Elliott May (Lyons), 2. Justin Hoggard (Augusta), 3. Miya Lane (Hutchinson), 4. Shawn Allen Jr. (Wichita), 5. Dustin Shockey (Wichita), 6. Will Swecker (Belle Plaine).
    Jeeps MX
    250 A Expert: 1. Mitchell Oldenburg (Alvord, Texas), 2. Tanner Moore (Auburn), 3. Brandon Glenn (Mesquite, Texas), 4. Keaton Ward (Bozeman, Mont.), 5. Craig Royse (Junction City).
    250 B Intermediate: 1. Jose Antonio Vara Espinosa (Banger, Texas), 2. Jason Richey, Jr (Wichita), 3. Jesse Mc Nett (Great Bend).
    250 C Novice: 1. Allex Kowalsky (Ellinwood), 2. Ean Trumpower (Eldorado), 3. Tanner Campbell (Wichita), 4. Bodhi Pangle (Wichita), 5. Connor Van Curen (Peabody).
    450 A Expert: 1. Mitchell Oldenburg (Alvord, Texas), 2. Tanner Moore (Auburn), 3. Keaton Ward (Bozeman, Mont.), 4. Craig Royse (Junction City), 5. Cody Church (Grand Junction, Colo.).
    450 B Intermediate: 1. Jason Richey, Jr (Wichita).
    450 C Novice: 1. Allex Kowalsky (Ellinwood), 2. Chris Dyer (Garden City), 3. Jarek Unruh (Salina), 4. Zackery Snow (Medicine Lodge), 5. Bodhi Pangle (Wichita).
    65-85cc Beginners (6-15) No Points: 1. Jonas Sevart (Wichita), 2. Kannyon Deister (Gypsum), 3. Alex Shafer (Augusta), 4. Avery Lefort (Lindsborg), 5. Logan Shafer (Augusta).
    65cc Jr. (6-8): 1. Jayden Murphy (Goddard), 2. Kaden Lambeth (Salina), 3. Timber Neal (Dexter), 4. Grant Stephen (Wichita), 5. Zander Torello (Wichita).
    65cc Open (6-11): 1. Hunter Morris (Great Bend), 2. Blayze Broughman (Wichita), 3. Landon De Lashmit (Andover), 4. Cade Schuber (Goddard), 5. Jayden Murphy (Wichita).
    65cc Sr. (9-11): 1. Hunter Morris (Great Bend), 2. Blayze Broughman (Wichita), 3. Landon De Lashmit (Andover), 4. Jayce Murphy (Wichita), 5. Cade Schuber (Goddard).
    85cc Jr. (7-11): 1. Hunter Morris (Great Bend), 2. Christian Carter (Junction City), 3. Jaden Trumpower (Eldorado), 4. Blayze Broughman (Wichita), 5. Kannyon Deister (Gypsum).
    85cc Sr. (12-15): 1. Jack Richard (Chanute), 2. Alex Jones (Wichita), 3. Jonathan Mc Donald (Walton), 4. Matthew Sattler (Newton), 5. Kyle Miller (Abilene).
    Open 2 Stroke(125 & Up) No Pro: 1. Allex Kowalsky (Ellinwood), 2. Jimmy Bub Antonio (Newton), 3. Jacob Sattler (Newton).
    Open Beg (125&Up) No Points: 1. Wyatt Studebaker (Eldorado), 2. Donald Reed (Derby), 3. Rustin Shaw (Eureka), 4. Kyle Miller (Abilene), 5. Brock Lawrence (Holyrood).
    Open Outlaw (125 +) No Experts: 1. Jose Antonio Vara Espinosa (Banger, Texas), 2. Dayne Hickey (Wichita), 3. Zackery Snow (Medicine Lodge), 4. Jesse Mc Nett (Great Bend), 5. Dillon Cotten (Wichita).
    Open Women: 1. Harlie Hickey (Wichita), 2. Xannie Quiring (Newton), 3. Mattison Mc Grath (Medicine Lodge), 4. Paige Peer (Wichita), 5. Mariah Henke (Medicine Lodge).
    Pee Wee Jr. (JR. Bikes only): 1. Greyson Jones (Salina), 2. Jasmine Sodowsky (Ponca City, Okla.).
    Pee Wee Open (JR, SR,Bikes): 1. Timber Neal (Dexter), 2. Gabriel Stilwell (Wichita), 3. Kulton Richwine (Rose Hill), 4. Colton Johnson (Wichita), 5. Jasmine Sodowsky (Ponca City, Okla.).
    Pee Wee Sr. (SR Bikes only): 1. Timber Neal (Dexter), 2. Kulton Richwine (Rose Hill), 3. Gabriel Stilwell (Wichita), 4. Jeremy Cody (Douglass).
    PP+5: 1. Jarek Unruh (Salina), 2. Bodhi Pangle (Wichita), 3. Jeremy Kowalsky (Ellinwood), 4. Jimmy Bub Antonio (Newton), 5. Les Adams (Pratt).
    School Boy (-17/80s-125s): 1. Jeremy Kowalsky (Ellinwood), 2. Ean Trumpower (Eldorado), 3. Caleb Miller (Bennington), 4. Quinn Egbarts (Minneapolis), 5. Kaleb Copple (Concordia).
    Super Mini (7-15/80s,100s,BW): 1. Jeremy Kowalsky (Ellinwood), 2. Jack Richard (Chanute), 3. Kaleb Copple (Concordia), 4. Christian Carter (Junction City), 5. Alex Jones (Wichita).
    Page 6 of 6 - Trail Bike Beginner: 1. Austin Downard (Cassoday), 2. Timmy Briscoe (Wichita), 3. Colton Johnson (Wichita), 4. Greyson Jones (Salina), 5. Faith Henke (Medicine Lodge).
    Vet 30 Pro-Am: 1. Chris Kirk (Hutchinson), 2. Clint Sodowsky (Ponca City, Okla.), 3. Josh Bohannan (Rose Hill), 4. Ryan Bables (Mulvane), 5. Jeff Garlach (Wichita).
    Vet 40: 1. Chris Kirk (Hutchinson), 2. Clint Sodowsky (Ponca City, Okla.), 3. Darcy Sevart (Wichita), 4. Daryl Walter (Newton), 5. Rick Cotten (Wichita).
    Vet C Novice (30 yrs & up): 1. Josh Thomas (Ellinwood), 2. Scott Henning (Benton), 3. Jonathon Hirsch (Whitewater).

        calendar