|
|
The Kansan - Newton, KS
  • Racing

    • email print
  •  
    Central Kansas
    Motorcross Series
    Sunday
    Jeeps MX Park,
    Park City
    250 A Expert: 1. Craig Royse (Junction City), 2. Joey Skidmore (Salina).
    250 B Intermediate: 1. Dustin Winter (Clearwater), 2. James Baldwin (McPherson), 3. Jesse Mc Nett (Great Bend), 4. Payden Campbell (Conway Springs), 5. Cameron Davis (Andover).
    250 C Novice: 1. Jason Richey, Jr (Wichita), 2. Allex Kowalsky (Ellinwood), 3. Tanner Campbell (Wichita), 4. Dylan Sullivan (Salina), 5. Christopher Wright (Great Bend).
    450 A Expert: 1. Craig Royse (Junction City), 2. Cooper Bitler (Haysville), 3. Joey Skidmore (Salina, 4. Andy Hammond (Salina).
    450 B Intermediate: 1. James Baldwin (McPherson), 2. Dustin Winter (Clearwater).
    450 C Novice: 1. Jason Richey, Jr (Wichita), 2. Bodhi Pangle (Wichita), 3. Zack Snow (Medicine Lodge), 4. Jarek Unruh (Salina), 5. Dylan Sullivan (Salina).
    65cc Jr. (6-8): 1. Chance Kaiser (Windom), 2. Timber Neal (Dexter), 3. Kaden Lambeth (Salina), 4. Gavin Brady (Salina), 5. Brayden Deines (Canton).
    65cc Open (6-11): 1. Hunter Morris (Great Bend), 2. Aiden Kern (Hutchinson), 3. Landon De Lashmit (Andover), 4. Beau Burris (Larned), 5. Cale Mc Connell (Wichita).
    65cc Sr. (9-11): 1. Hunter Morris (Great Bend), 2. Aiden Kern (Hutchinson), 3. Cale Mc Connell (Wichita), 4. Landon De Lashmit (Andover), 5. Beau Burris (Larned).
    65cc-85cc Beginner (No Points): 1. Kannyon Deister (Gypsum), 2. Jonas Sevart (Wichita), 3. Alex Jones (Wichita), 4. Damon Duncan (Andover), 5. Aiden Kern (Hutchinson).
    85cc Jr. (7-11): 1. Nate Silvers (Wichita), 2. Kannyon Deister (Gypsum), 3. Landon Collins (El Dorado), 4. Lyle Pierce (Bentley), 5. Kourtney Craig (Canton).
    85cc Sr. (12-15): 1. Matthew Sattler (Newton), 2. David Voth (Hutchinson), 3. Adam Shaw (Emporia), 4. Alex Jones (Wichita), 5. Kyle Miller (Abilene).
    Open 2Stroke (125 and up)no Pro: 1. Jason Richey, Jr (Wichita), 2. Tanner Campbell (Wichita), 3. Colin Polston (Emporia), 4. Payden Campbell (Conway Springs), 5. Dayne Hickey (Wichita).
    Open Beginner (125&Up/No Pnts): 1. Jon Henderson (Salina), 2. Corey Hipp (Edgemont), 3. Tyler Levy (Conway Springs), 4. Noah Hildreth (Wamego), 5. Paul Keith (Derby).
    Open Outlaw (125 and up) no Pro: 1. Dayne Hickey (Wichita), 2. Zack Snow (Medicine Lodge), 3. Jesse Mc Nett (Great Bend), 4. Jarek Unruh (Salina), 5. Jon Henderson (Salina).
    Open Women: 1. Paige Peer (Wichita), 2. Xannie Quiring (Newton), 3. Kaitlin Silvers (Wichita), 4. Kimberly Allen (Newton), 5. Savannah Mc Coskey (Wichita).
    Pee Wee Jr. (JR. Bikes only): 1. Gabriel Snow (Harper).
    Pee Wee Open (JR, SR,Bikes): 1. Chance Kaiser (Windom), 2. Timber Neal (Dexter), 3. Kulton Richwine (Rose Hill), 4. Payge Rodenbeck (Salina), 5. Gabriel Stilwell (Wichita).
    Pee Wee Sr. (SR Bikes only): 1. Chance Kaiser (Windom), 2. Timber Neal (Dexter), 3. Kulton Richwine (Rose Hill), 4. Gabriel Stilwell (Wichita), 5. Kaden Lambeth (Salina).
    PP+5: 1. Allex Kowalsky (Ellinwood), 2. Bodhi Pangle (Wichita), 3. Tanner Campbell (Wichita), 4. Logan Mitchell (Wichita), 5. Jeff Walter (Newton).
    School Boy (-17 yrs/80s-125s): 1. Dustin Winter (Clearwater), 2. Jason Richey, Jr (Wichita), 3. Jeremy Kowalsky (Ellinwood), 4. Chance Katzenmeier (Assaria).
    Super Mini (7-15/80s,100s,BW): 1. Colin Polston (Emporia), 2. Nate Silvers (Wichita), 3. Kourtney Craig (Canton), 4. Adam Shaw (Emporia), 5. David Voth (Hutchinson).
    Trail Bike Beginner: 1. Eyan Knipp (El Dorado), 2. Blane Bernhardt (Hillsboro), 3. Ryle Collins (El Dorado).
    Page 2 of 2 - Vet 30 (125cc & up): 1. Kenny Johnson (Junction City), 2. Josh Bohannan (Wichita), 3. Jeff Walter (Newton), 4. Jonathan Pierce (Bentley), 5. Robert Roeder (Mt Hope).
    Vet 40 (125cc & up): 1. Chris Kirk (Hutchinson), 2. Donnie Stiver (Walton), 3. Gary Frosch (Stillwater), 4. Daryl Walter (Newton), 5. Kenny Johnson (Junction City).
    Vet 50 (125cc & up): 1. Richard Heiser (Bennington), 2. Rick Canfield (Topeka), 3. Daryl Walter (Newton), 4. Jim Pratt (Salina), 5. Jim Harwick (Wichita).
    Vet C Novice (30+ / 125cc+): 1. Rick Canfield (Topeka), 2. David Rose (Canton), 3. Chris Kastler (Wichita), 4. Geoffrey Espada (Salina), 5. Jonathon Hirsch (Whitewater).
    81 Speedway
    Saturday
    AAA Modifieds
    A Feature: 1. Richard Wilson (Wichita), 2. Kevin Newell (Wichita), 3. Kyler Kemp (Maize), 4. Dan Powers (Wichita), 5. Dustin Belcher (Wichita), 6. Barry Gifford (Ponca City, Okla.), 7. Vickie Leatherman (Andover), 8. Cecil Dymond (Goddard), 9. Rick Mueller (Wichita), 10. Gary Kilbourn (Hutchinson), 11. Lucas Gibbs (Udall), 12. Kevin Kemp (Maize), 13. Richie Wilson (Wichita).
    Heat 1: 1. Gary Kilbourn (Hutchinson), 2. Dustin Belcher (Wichita), 3. Cecil Dymond (Goddard), 4. Kevin Newell (Wichita), 5. Kevin Kemp (Maize), 6. Barry Gifford (Ponca City, Okla.), 7. Richard Wilson (Wichita).
    Heat 2: 1. Kyler Kemp (Maize), 2. Dan Powers (Wichita), 3. Rick Mueller (Wichita), 4. Richie Wilson (Wichita), 5. Lucas Gibbs (Udall), 6. Vickie Leatherman (Andover).
    Rookie Modifieds
    A Feature: 1. J.R. Sandlian (Wichita), 2. Jason Martin (Enid), 3. Scott Squier (Wichita), 4. Briar Oelkers (Wichita), 5. Zack Suhr (Park City), 6. Rodney Chaffin (Wichita), 7. Cory Johnston (Wichita), 8. Victoria White (Goddard), 9. Cuyler Calkin (Derby), 10. Bud Payne (Derby), 11. Patrick Mazor, 12. Chad Milligan (Derby), 13. T.J. Tolan (Wichita), 14. Shelby Stapel.
    Heat 1: 1. Zack Suhr (Park City), 2. Victoria White (Goddard), 3. J.R. Sandlian (Wichita), 4. Cuyler Calkin (Derby), 5. Briar Oelkers (Wichita), 6. T.J. Tolan (Wichita), 7. Shelby Stapel.
    Heat 2: 1. Scott Squier (Wichita), 2. Cory Johnston (Wichita), 3. Rodney Chaffin (Wichita), 4. Jason Martin (Enid), 5. Chad Milligan (Derby), 6. Patrick Mazor,
    Sprint Cars
    A Feature: 1. Jeremy Campbell (Wichita), 2. Marc Robe (Wichita ), 3. Mike Peters, 4. Jeff Stasa (Kingman), 5. Jon Freeman (Salina), 6. Rick Wright Jr (Ponca City, Okla.), 7. Jason Schroeder (Spring Hill), 8. Jordan Whitehead (Andover).
    Heat: 1. Jeff Stasa (Kingman), 2. Mike Peters, 3. Marc Robe (Wichita ), 4. Jeremy Campbell (Wichita), 5. Jason Schroeder (Spring Hill), 6. Jordan Whitehead (Andover), 7. Rick Wright Jr (Ponca City, Okla.), 8. Jon Freeman (Salina).
    Thumpers
    A Feature: 1. James Weve (Hutchinson), 2. Andy McElfresh (Garber, Okla.), 3. Darrell Dove (Hutchinson), 4. Harold Woolery (Augusta), 5. Glen McGeoch (Wichita), 6. Chad Duvall (Hutchinson), 7. Ron Creech (Haysville), 8. Robert Foster, 9. Lionel Stillwell (Wichita), 10. Darin Evans (Park City).
    Heat: 1. James Weve (Hutchinson), 2. Darrell Dove (Hutchinson), 3. Andy McElfresh (Garber, Okla.), 4. Glen McGeoch (Wichita), 5. Chad Duvall (Hutchinson), 6. Harold Woolery (Augusta), 7. Ron Creech (Haysville), 8. Robert Foster, 9. Lionel Stillwell (Wichita), 10. Darin Evans (Park City).
     
      • calendar