|
|
The Kansan - Newton, KS
  • Class 5-4-3-2-1A state swimming

    • email print
  •  Class 5-4-3-2-1A?State swimming?championships?At Capitol Federal?Natatorium, Topeka?Team scores — Blue Valley Southwest 326, Aquinas 234, Wichita Trinity 183, Seabury 142, St. James Academy 120, Andover 116, Emporia 116, Newton 105, Winfield 82, Carroll 80, Wichita Independent 68, Great Bend 61, Topeka West 53.5, Andover Central 51, Coffeyville 51, SM South 51, Salina Central 49, Kapaun 44, Salina South 40, Maize South 37, Hayden 36, Shawnee Heights 34, Smoky Valley 26.5, Paola 21, SE-Cherokee 19, McPherson 12, Miege 8, El Dorado 7, KC Piper 7, Bonner Springs 4, Parsons 3, St. Paul 2, Mill Valley 2, Seaman 1.?Finals?200 medley relay — Championship finals: 1. Carroll (Madison Hutchison, Brooke Biby, Gabi Biby, Kayla Hennen), 1:55.52; 2. Aquinas (Caroline Backs, Laila Carter, Bri Bittel, Lexi Harmon), 1:56.05; 3. Andover (Reganne Bundy, Katie League, Riley Flake, Meg Plank), 1:56.79; 4. Seabury (Phoebe Grabill, Elizabeth Padgett, Maddie McCaffrey, Emma Stilgenbauer), 1:56.83; 5. St. James Academy (Augusta Garies, Lauren Amrein, Hannah Sanchez, Emily Abraham), 1:59.60; 6. Winfield (Lauren Turner, Jazmynn Burris, Emily Sarnacki, Kolbi Wampler), 2:00.68; 7. Newton (Katrina Gerbrand, Hana Robinson, Emily O'Meara, Emilie Holler), 2:01.82; DQ. BV Southwest (Anna Rasmussen, Sydney Angell, Hannah Angell, Megan Becker).?Consolation finals: 9. Emporia (Jordan Metz, Meg Detwiler, Regan Hastert, MacKenzie Payne), 2:03.65; 10. Wichita Independent (Kate Wickham, Jenny Kroeker, Bryonna Stacey Elizabeth Jarvis), 2:03.75; 11. Great Bend (Michaela Cape, Brianna Schartz, Hannah Hildebrand, Kylee Spray), 2:04.06; 12. Kapaun (Grace Vanderpool, Quinn Osborne, Missy Daily, Katie Wells), 2:04.17; 13. Topeka West (Laura Dicus, Emily Hodge, Camille Parman, Christina Morrissey), 2:06.22; 14. Coffeyville (Carli Giesen, Abbie Herkelman, Meaghan Rettele, Kirsten Ewy), 2:06.74; 15. Miege (Kelly Russell, Mary Ledom, Emily Schultz, Emma Vogt), 2:07.33; DQ. McPherson (Sarah Almquist, Alex Underwood, Cheyenne Regier, Katherine Wurm).

    200 freestyle — Championship finals: 1. Grabill, Seabury, 1:54.31; 2. Sara Lopez, Aquinas, 1:54.42; 3. Wickham, Wichita Independent, 1:57.03; 4. Paige Meredith, SM South, 1:57.09; 5. Plank, Andover, 1:57.36; 6. Brooke Dreiling, Andover Central, 2:01.07; 7. Jacqueline Leonard, BV Southwest, 2:01.37; 8. Gabby Vosburgh, Hayden, 2:04.60.?Consolation finals: 9. Madison Moore, BV Southwest, 2:04.31; 10. Brytany Stewart, SE-Cherokee, 2:05.14; 11. Bliss Baird, Wichita Trinity, 2:05.27; 11. Piper Misse, BV Southwest, 2:06.03; 13. Breanne Cayton, Emporia, 2:09.21; 14. Stephanie Slayden, Emporia, 2:10.77; 15. Landrie Whitson, Emporia, 2:11.44; 16. Jessi Stucky, Newton, 2:13.51.

    200 Individual medley — Championship finals: 1. Angell, BV Southwest, 2:08.92; 2. Garies, St. James, 2:11.54; 3. H. McGowan, Shawnee Heights, 2:15.01; 4. Emily Knocke, Wichita Trinity, 2:16.04; 5. Gerbrand, Newton, 2:18.63; 6. Amrein, St. James, 2:26.53; 7. Backs, Aquinas, 2:28.91; 8. McCaffrey, Seabury, 2:29.79.?Consolation finals: 9. Metz, Emporia, 2:29.26; 10. Carly Johnson, KC Piper, 2:30.06; 11. Taylor Hagge, Aquinas, 2:32.07; 12. Stacey, Wichita Independent, 2:32.34; 13. Payne, Emporia, 2:33.17; 14. Hannah Schulte, Salina Central, 2:34.61; 15. Erin Bergen, Newton, 2:35.62; 16. Detwiler, Emporia, 2:37.12.

    50 freestyle — Championship finals: 1. Chesley Kilgore, Wichita Trinity, 24.63; 2. Kendall Kilgore, Wichita Trinity, 24.70; 3. Becker, BV Southwest, 24.79; 4. Holly Hanson, Aquinas, 25.44; 5. (tie) Dicus, Topeka West and Claire Denk, Smoky Valley, 25.50; 7. Turner, Winfield, 25.60; 8. Hildebrand, Great Bend, 25.61.?Consolation finals: 9. Padgett, Seabury, 25.41; 10. Herkelman, Coffeyville, 26.07; 11. Shannon Ernst, Emporia, 26.10; 12. Carter, Aquinas, 26.19; 13. Bittel, Aquinas, 26.35; 14. Stephanie Severe, Maize South, 26.37; 15. Martina Schartz, Salina South, 26.57; 16. Hastert, Emporia, 27.20.

    Diving — Championship finals: 1. Gabi McNeilly, Emporia, 386.75; 2. Courtney Gammil, St. James Academy, 349.40; 3. Claire Provenzan, Wichita Independent, 247.50; 4. Cameron Oddo, Aquinas, 209.80.

    100 butterfly — Championship finals: 1. H. Angell, BV Southwest, 57.42; 2. Hutchison, Carroll, 58.31; 3. Meredith, SM South, 58.66; 4. Rasmussen, BV Southwest, 1:00.07; 5. Hildebrand, Great Bend, 1:01.01; 6. Plank, Andover, 1:01.31; 7. K. Kilgore, Wichita Trinity, 1:01.99; 8. Isabelle Finzen, BV Southwest, 1:03.24.?Consolation finals: 9. Emily Rozar, Maize South, 1:03.02; 10. Flake, Andover, 1:03.95; 11. Schartz, Salina South, 1:04.00; 12. Parman, Topeka West, 1:04.22; 13. Sarah Schulte, Salina Central, 1:05.62; 14. Hastert, Emporia, 1:06.37; 15. G. Biby, Carroll, 1:06.85; 16. League, Andover, 1:07.01.

    100 freestyle — Championship finals: 1. C. Kilgore, Wichita Trinity, 54.03; 2. Wickham, Wichita Independent, 54.95; 3. Becker, BV Southwest, 55.10; 4. Turner, Winfield, 55.35; 5. Hanson, Aquinas, 56.35; 6. Denk, Smoky Valley, 56.44; 7. Stewart, SE-Cherokee, 56.71; 8. Katie Kirkpatrick, BV Southwest, 57.20.?Consolation finals: 9. Padgett, Seabury, 57.48; 10. Ernst, Emporia, 57.61; 11. Stilgenbauer, Seabury, 58.20; 12. Paige Johnson, Salina Central, 59.05; 13. Abby Weidner, BV Southwest, 59.13; 14. Sydney Markley, Parsons, 1:00.08; 15. Regier, McPherson, 1:00.33; 16. Dittberner, Seaman, 1:01.10.

    500 freestyle — Championship finals: 1. Grabill, Seabury, 5:04.22; 2. Lopez, Aquinas, 5:04.25; 3. Dreiling, Andover Central, 5:21.81; 4. Leonard, BV Southwest, 5:32.40; 5. Vosburgh, Hayden, 5:34.46; 6. Moore, BV Southwest, 5:35.18; 7. Misse, BV Southwest, 5:35.65; 8. Parman, Topeka West, 5:45.16.?Consolation finals: 9. Robinson, Newton, 5:42.77; 10. Madison Ruffalo, BV Southwest, 5:43.18; 11. Baird, Wichita Trinity, 5:45.32; 12. Holler, Newton, 5:46.66; 13. Metz, Emporia, 5:47.83; 14. Slayden, Emporia, 5:48.19; 15. Whitson, Emporia, 5:52.05; 16. Cayton, Emporia, 5:57.49.

    200 freestyle relay — Championship finals: 1. Wichita Trinity (Knocke, Baird, K. Kilgore, C. Kilgore), 1:40.56; 2. Aquinas (Carter, Hanson, Bittel, Lopez), 1:42.16; 3. BV Southwest (Kirkpatrick, Weidner, Moore, Leonard), 1:45.05; 4. Seabury (El. Padgett, Em. Padgett, Stilgenbauer, Grabill), 1:45.45; 5. Andover (League, Flake, Pistotnik, Plank), 1:47.54; 6. Coffeyville (Ewy, Raisa Hoggatt, Giesen, Herkelman), 1;49.64; 7. St. James (Amrein, Markey, Abraham, Garies), 1:51.24; DQ. Emporia (Ernst, Hastert, Payne, Cayton).?Consolation finals: 9. Winfield (Meier, Wampler, Turner, Sarnacki), 1:49.52; 10. Kapaun (Osborne, Wells, Estes, Vanderpool), 1:50.30; 11. Salina Central (Emily Ewing, H. Schulte, Sydney Dauer, Leatha Craft), 1:51.75; 12. McPherson (Wurm, Underwood, Almquist, Regier), 1:52.00; 13. Andover Central (Lyman, Gwen Schaulis, Rachel Jacobson, Dreiling), 1:52.23; 14. Salina South (Schartz, Kortney Borcherding, Taylor Thompson, Marisa Tomlins), 1:52.44; 15. Miege (Schultz, Ledom, Parra, Vogt), 1:53.12; 16. SM South (Vogt, Kelly, Wilkerson, Meredith), 1:53.26.

    100 backstroke — Championship finals: 1. H. Angell, BV Southwest, 55.58 (record; old: 55.84, Dicus, Topeka West, 2008); 2. Hutchison, Carroll, 56.94; 3. Rasmussen, BV Southwest, 58.12; 4. Garies, St. James, 58.46; 5. Dicus, Topeka West, 1:00.13; 6. Knocke, Wichita Trinity, 1:00.15; 7. Finzen, BV Southwest, 1:02.99; 8. Gerbrand, Newton, 1:03.11.?Consolation finals: 9. Severe, Maize South, 1:14.53; 10. Stilgenbauer, Seabury, 1:06.20; 11. Bittel, Aquinas, 1:06.22; 12. Harmon, Aquinas, 1:06.39; 13. Holler, Newton, 1:06.84; 14. Backs, Aquinas, 1:07.69; 15. Sherry McLeod, Mill Valley, 1:08.10; 16. Baylie Harsh, El Dorado, 1:09.66.

    100 breaststroke — Championship finals: 1. S. Angell, BV Southwest, 1:04.89; 2. H. McGowan, Shawnee Heights, 1:07.71; 3. Rozar, Maize South, 1:09.15; 4. Carter, Aquinas, 1:11.35; 5. League, Andover, 1:12.75; 6. Whitney McDaniel, Paola, 1:12.77; 7. Herkelman, Coffeyville, 1:13.86; 8. Burris, Winfield, 1:14.98.?Consolation finals: 9. Osborne, Kapaun, 1:14.53; 10. Flake, Andover, 1:14.70; 11. Amrein, St. James, 1:16.40; 12. Robinson, Newton, 1:16.80; 13. B. Biby, Carroll, 1:17.27; 14. H. Schulte, Salina Central, 1:17.75; 15. Sam Greenough, St. Paul, 1:18.16; 16. Jackie Gerant, Shawnee Heights, 1:18.68.

    400 freestyle relay — Championship finals: 1. BV Southwest (Becker, H. Angell, Rasmussen, S. Angell), 3:36.06; 2. Wichita Trinity (Knocke, Baird, K. Kilgore, C. Kilgore), 3:41.85; 3. Aquinas (Lopez, Hanson, Backs, Harmon), 3:49.78; 4. Newton (O'Meara, Holler, Robinson, Gerbrand), 3:59.16; 5. Emporia (Ernst, Detwiler, Slayden, Cayton), 4:01.34; 6. Salina South (Tomlins, Brianna McClain, Chandler LaFrance, Schartz), 4:01.93; 7. Great Bend (Damm, Spray, Cape, Hildebrand), 4:02.92; 8. Salina Central (Johnson, Ewing, Govreay, S. Schulte), 4:04.56.?Consolation finals: 9. SM South (Vogt, Wilkerson, Rabb, Meredith), 4:04.99; 10. Andover Central (Northrop, Jacobson, Lyman, Dreiling), 4:10.67; 11. (tie) Kapaun (Baldessari, Gaulding, Daily, Knapp) and Hayden (Hyde, Kramer, Hayden, Vosburgh), 4:12.87; 13. Paola (Jessica Schasteen, Emily Muckelbauer, Addie Dashiell, McDaniel), 4:13.28; 14. El Dorado (Harsh, Kerstin Pierce, Hannah Helferich, Riley Paye), 4:15.35; 15. Bonner Springs (Robyn Lewis, Lei-Onna Smith, Madison Stumbough, Cheyanne Miller), 4:16.03; 16. Topeka West (Parman, Hodge, Christina Morrissey, Dicus), 4:18.06.

    All-State?First team — Hannah Angell, BV Southwest; Sydney Angell, BV Southwest; Megan Becker, BV Southwest; Brooke Dreiling, Andover Central; Augusta Garies, St. James; Phoebe Grabill, Seabury; Holly Hanson, Aquinas; Madison Hutchison, Carroll; Chesley Kilgore, Wichita Trinity; Kendall Kilgore, Wichita Trinity; Sara Lopez, Aquinas; Hanna McGowan, Shawnee Heights; Gabi McNeilly, Emporia; Paige Meredith, SM South; Anna Rasmussen, BV Southwest; Kate Wickham, Wichita Independent.?Second team — Claire Denk, Smoky Valley; Laura Dicus, Topeka West; Isabelle Finzen, BV Southwest; Courtney Gammil, St. James; Katrina Gerbrand, Newton; Hannah Hildebrand, Great Bend; Emily Knocke, Wichita Trinity; Jacqueline Leonard, BV Southwest; Madison Moore, BV Southwest; Meg Plank, Andover; Emily Rozar, Maize South; Lauren Turner, Winfield; Gabby Vosburgh, Hayden.?Athlete of the meet - Hannah Angell, BV Southwest.?Coach of the year - Arvel McElroy, BV Southwest.

     

        calendar