Final rankings


Kansas Basketball

Coaches Association

Final prep poll

GIRLS

Class 6A — 1. Wichita Heights, 2. Olathe South, 3. Shawnee Mission West, 4. Olathe Northwest, 5. Olathe East, 6. Maize, 7. Washburn Rural, 8. Wichita Northwest, 9. Wichita Southeast, 10. Goddard.

Class 5A — 1. St. Thomas Aquinas, 2. McPherson, 3. Newton, 4. Salina South, 5. Blue Valley, 6. Bishop Miege, 7. Shawnee Heights, 8. Mill Valley, 9. Bishop Carroll, 10. Emporia.

Class 4A — 1. Cheney, 2. Holton, 3. Colby, 4. Girard, 5. Spring Hill, 6. Haven, 7. Topeka Hayden, 8. Ottawa, 9. Abilene, 10. Bashor Linwood.

Class 3A — 1. Jefferson County North, 2. Atchison County, 3. Smith Center, 4. Osage City, 5. Southwestern Heights, 6. Riley County, 7. Hays Thomas More Prep-Marian, 8. Holcomb, 9. Southeast of Saline, 10. Hillsboro.

Class 2A — 1. Washington County, 2. Cimarron, 3. Berean Academy, 4. Hill City, 5. Ell-Saline, 6. Pittsburg St. Mary’s-Colgan, 7. Rawlins County, 8. Moundridge, 9. Oakley, 10. Oskaloosa.

Class 1A, Division I — 1. Olpe, 2. Little River, 3. St. John Hudson, 4. South Central, 5. Hoxie, 6. Claflin, 7. Satanta, 8. St. Paul, 9. Spearville, 10. Cedar Vale-Dexter.

Class 1A, Division II — 1. Argonia, 2. St. John’s Beloit, 3. Hutchinson Central Christian, 4. Wilson, 5. Greeley County, 6. Thunder Ridge, 7. Wetmore, 8. Logan, 9. South Barber, 10. Norwich.

BOYS

Class 6A — 1. Wichita Heights, 2. Olathe South, 3. Olathe East, 4. Blue Valley Northwest, 5. Olathe Northwest, 6. Topeka High, 7. Washburn Rural, 8. Dodge City, 9. Leavenworth, 10. Blue Valley North.

Class 5A — 1. McPherson, 2. Kansas City Washington, 3. Lansing, 4. Andover Central, 5. Salina Central, 6. Salina South, 7. Kansas City Harmon, 8. Highland Park, 9. Gardner Edgerton, 10. Kansas City Schlagle.

Class 4A — 1. Kansas City Sumner, 2. Topeka Hayden, 3. Basehor Linwood, 4. Circle, 5. Holton, 6. Hesston, 7. Ottawa, 8. Wichita Trinity Academy, 9. Parsons, 10. Abilene.

Class 3A — 1. Scott City, 2. Wichita Collegiate, 3. Atchison County, 4. Minneapolis, 5. Silver Lake, 6. Hutchinson Trinity, 7. Hoisington, 8. Central Heights, 9. Riley County, 10. Burlington.

Class 2A — 1. Pittsburg St. Mary’s-Colgan, 2. Berean Academy, 3. Washington County, 4. Syracuse, 5. Plainville, 6. Herington, 7. Ness City, 8. Nemaha Valley, 9. Meade, 10. Moundridge.

Class 1A, Division I — 1. Hanover, 2. South Gray-Montezuma, 3. Macksville, 4. Pretty Prairie, 5. Ashland, 6. Lakeside-Downs, 7. Stockton, 8. South Haven, 9. Baileyville B&B, 10. Quinter.

Class 1A, Division II — 1. Wilson, 2. Greely County-Tribune, 3. Weskan, 4. Caldwell, 5. Hope, 6. South Barber-Kiowa, 7. Fowler, 8. Chase, 9. Moscow, 10. Cheylin.