|
|
The Kansan - Newton, KS
  • State Track Results

  • Friday's State Track results


    • email print
  • Class 6A

    Boys

    Team Scores

    Olathe East 35, SM South 19, Wichita Southeast 15, Manhattan 15, SM Northwest 12, Dodge City 10, Lawrence 9, SM West 8, BV North 8, Campus 6, Olathe North 6, Olathe Northwest 4, Wichita North 4, BV West 4, Lawrence Free State 4, Washburn Rural 4, Blue Valley 3, Wichita Northwest 2, Junction City 2.

    Individual Finals

    3200-1. Aaron Thornburg, SM Northwest, 9:27.45; 2. Roy Wedge, Larwence, 9:29.76; 3. Andrew Stevens, SM South, 9:35.33; 4. Kain Anderson, Free State, 9:41.68; 5. Aaron Pope, Washburn Rural, 9:42.42; 6. Kirk Bado, SM Northwest, 9:46.36; 7. Jacob Morgan, Washburn Rural, 9:48.88.

    Long jump-1. Hayden Groves, Olathe East, 22-4; 2. Austin Fulson, Olathe East, 22-0; 3. Manny Acevedo, Olathe North, 21-103/4; 4. Colten Slagg, BV West, 21-71/2; 5. DeAntae Daniels, Wichita North, 21-31/4; 6. Joseph Randle, Wichita Southeast, 21-3; 7. Shawn Laurent, SM South, 20-111/4.

    Triple jump-1. Mike Achoki, Olathe East, 44-93/4; 2. Justin Davies, BV North, 44-63/4; 3. Terrance Williams, Dodge City, 44-63/4; 4. Brandon Bouvilom, Olathe Northwest, 44-4; 5. Joseph Randle, Wichita Southeast, 44-0; 6. Derrick Davis, Junction City, 43-111/2; 7. Austin Flory, Lawrence, 43-0.

    Discus-1. Jeff Conner, Wichita Southeast, 168-5; 2. Dakota Webber, Manhattan, 166-8; 3. Jared Rogers, Manhattan, 157-6; 4. Bruce Campbell, Dodge City, 156-2; 5. Kirk Harris, Blue Valley, 153-3; 6. Ryan Bingaman, SM South, 150-7; 7. Dominic Farinas, Wichita North, 147-10.

    Javelin-1. Johannes Swanepoel, SM South, 238-4 (meet record; old record 221-2 by Johannes Swanepoel, SM South, 2008); 2. Phillip Beller, SM West, 192-11; 3. Garrett Cantrell, Haysville Campus, 182-4; 4. Brent Guiser, Olathe East, 179-10; 5. Justin Schmidt, Olathe East, 179-6; 6. Kyle Mellard, Wichita Northwest, 176-3; 7. Ivan Hartung, Manhattan, 175-6.

    Preliminaries

    200-Shawn Smith, Olathe East, 22.10; Jamal Carter, Manhattan, 22.54; Steven Calloway, Wichita Southeast, 22.46; Joe Turner, SM East, 22.55; Keene Niemack, Free State, 22.63; Chris Clarke, SM East, 22.66; Jacob Schultze, Olathe East, 22.68; Cameron Cornellius, Derby, 22.70.

    400-Miles Ukaoma, Maize, 48.33; Keene Niemack, Free State, 49.38; Mike Widrig, BV North, 49.43; Travae Jones, Junction City, 49.85; Manny Acevedo, Olathe North, 49.90; Troy Wilkins, SM East, 50.28; Steven Calloway, Wichita Southeast, 50.32; Matthew Wright, Wichita Heights, 50.64.

    110 hurdles-Andrew Etheridge, Wichita Northwest, 14.53; Miles Ukaoma, Maize, 14.55; Seth Kotzman, SM Northwest, 15.17; Meshach Kennedy, Derby, 15.27; Jason Wood, Blue Valley, 15.33; Darrion Boyce, Olathe Northwest, 15.54; Tanner Parr, Garden City, 15.55; Lewis Taylor, Wichita Heights, 15.76.

    300 hurdles-Miles Ukaoma, Maize, 39.22; Antonio McFadden, SM South, 40.17; Jason Wood, Blue Valley, 40.12; Grant Simmons, BV North, 40.54; Marquel Nickens, SM South, 40.61; Lewis Taylor, Wichita Heights, 40.73; Andrew Etheridge, Wichita Northwest, 40.89; Tanner Parr, Garden City, 41.10.

    400 relay-Wichita Heights, 42.10; Olathe East, 42.29; Derby, 42.31; SM East, 42.83; SM West, 42.95; Manhattan, 43.03; Topeka, 43.65; Olathe North, 43.68.

    1600 relay-SM East, 3:57.25; SM South, 3:58.81; Wichita Heights, 4:02.33; Blue Valley, 4:02.63; Derby, 4:03.09; Wichita Southeast, 4:06.90; Garden City, 4:08.17; Olathe South, 4:08.38.

    Girls

    Team Scores

    Manhattan 261/2, SM Northwest 22, BV West 21, Olathe East 201/2, Washburn Rural 18, Wichita Southeast 14, BV Northwest 13, Olathe North 11, SM South 11, Lawrence Free State 10, Olathe South 10, Wichita East 6, SM North 6, BV North 5, Wichita Heights 4, Wichita North 4, Olathe Northwest 1, Junction City 1.

    Individual Finals

    3200-1. Avery Clifton, Washburn Rural, 10:44.24; 2. Christine Nelson, SM Northwest, 10:57.87; 3. Lisa Imgrund, SM Northwest, 10:59.43; 4. Amber Eichkorn, Wichita North, 11:26.40; 5. Brenna McDannold, Olathe East, 11:35.47; 6. Shannon Maser, BV West, 11:36.56; 7. Mandy Hollis, Junction City, 11:40.92.

    High jump-1. Jenny Pinkston, Olathe East, 5-4; 2. Shelbi Doehling, Manhattann, 5-4; 3. Naya Owusu, BV Northwest, 5-4; 4. Tahlia Pope, Wichita Heights, 5-2; 5. Gabby Lovelace, BV North, 5-2; 6. (tie) Sarah Tatarko, Manhattan and Kayla Hannam, Olathe East, 5-0.

    Triple jump-1. Jamillah Bonner, Wichita Southeast, 39-7; 2. Sarah Buschmann, BV West, 39-61/2; 3. Alyssa Kelly, BV West, 37-10; 4. Dana Gates, Wichita Southeast, 37-11/2; 5. Shaleah Martin, Olathe North, 36-2; 6. Derian Taylor, BV North, 35-111/2; 7. Jenny Pinkston, Olathe East, 35-81/2.

    Pole vault-1. Drue Davis, Free State, 12-6 (meet record; old record 12-1 by Libby Harmon, SM South, 2003); 2. Katie Thurbon, Washburn Rural, 12-0; 3. Abby Row, SM North, 11-0; 4. Hannah Rubin, BV Northwest, 10-6; 5. Eli Rubin, BV Northwest, 10-6; 6. Kendra Martiny, SM South, 10-0; 7. Elayna Briggs, Olathe Northwest, 9-6.

    Shot put-1. Megan Smith, Olathe South, 45-13/4; 2. Erica Brand, SM Northwest, 41-101/2; 3. M.J. Massanet, Manhattan, 40-10; 4. Korbin Richards, SM South, 39-21/4; 5. Alix Richards, SM South, 38-11; 6. Precious Ojiaka, Olathe East, 37-41/2; 7. Chinazo Ehie, Manhattan, 35-113/4.

    Javelin-1. Lindsey Curtis, Manhattan, 143-7; 2. Mary Riley, Olathe North, 129-10; 3. Haleigh Lewis, Wichita East, 123-1; 4. Maggie Highberger, BV West, 122-2; 5. Jessica Medlin, Olathe East, 120-6; 6. Laura Meschke, SM South, 117-11; 7. Jenna Shaw, BV West, 115-11.

    Preliminaries

    200-Aarian Tipton, Wichita Southeast, 24.94; Breeana Coleman, Olathe East, 25.25; Taylor Chandler, Wichita Heights, 25.52; Chelsey Borders, Olathe East, 25.65; Clare Bingaman, SM South; 25.79; Leslie Lindsey, Olathe Northwest, 25.88; Drue Davis, Free State, 25.88; Alisha Keys, Junction City, 26.01.

    400-Abby Dunn, SM East, 58.27; Janessa Clay, SM North, 58.41; Danielle Walker, Maize, 58.43; Hannah Satterlee, SM East, 58.70; Alix Miller, Manhattan, 59.12; Jamie Eschrich, SM West, 1:00.02; Baaijah Loggins, Wichita East, 1:00.05; Sarah Hansen, SM Northwest, 1:01.32.

    100 hurdles-Breeana Coleman, Olathe East, 14.32; DaShonda Johnson, Dodge City, 15.60; Kim Martin, BV West, 15.99; Lizzy Lothamer, Olathe South, 16.20; Sarah Irsik, Goddard, 16.29; Chloe Weck, SM West, 16.42; Kaylyn Williams, Olathe East, 16.54; Janay Johnson, Leavenworth, 16.66.

    300 hurdles-Janessa Clay, SM North, 46.26; Lisa Tomasu, Maize, 47.56; Sarah Irsik, Goddard, 46.37; Chloe Weck, SM West, 48.06; Audre Harris, Junction City, 46.43; Taylor Clark, Washburn Rural, 46.70; Erin Murphy, Olathe South, 48.18; Carly Cassady, SM West, 48.43.

    400 relay-Olathe East, 48.08; Olathe North, 49.73; Wichita Heights, 48.46; Junction City, 49.90; SM South, 49.11; SM North, 49.51; Garden City, 49.71; BV West, 50.00.

    1600 relay-SM East, 3:57.25; SM South, 3:58.81; Wichita Heights, 4:02.33; Blue Valley, 4:02.63; Derby, 4:03.09; Wichita Southeast, 4:06.90; Garden City, 4:08.17; Olathe South, 4:08.38.

    Class 5A

    Boys

    Team Scores

    Hays 49, Shawnee Mill Valley 27, Gardner-Edgerton 22, Pittsburg 16, McPherson 15, St. Thomas Aquinas 14, Topeka West 13, Emporia 8, Winfield 7, Topeka Highland Park 7, Newton 7, Bishop Carroll 6, KC Wyandotte 4, Great Bend 4, Bonner Springs 2, Salina Central 2, Liberal 1.

    Individual Finals

    3200-1. Adam Porter, McPherson, 9:38.96; 2. Josh Munsch, Hays, 9:39.22; 3. Alex Weitkamp, St. Thomas Aquinas, 9:44.55; 4. Seth Tophoj, Hays, 9:49.29; 5. Javier Segura, Topeka West, 9:50.77; 6. Brooks Ballou, Bonner Springs, 9:52.20; 7. Gage Garcia, Carroll, 9:54.89.

    High jump-1. Nikolos Giancana, Topeka West, 6-8; 2. George Skevington, St. Thomas Aquinas, 6-6; 3. Jay Wickham, Hays, 6-6; 4. L.J. Wallace, Highland Park, 6-4; 5. Jacob Beebe, Newton, 6-2; 6. Bryant Bombardier, Hays, 6-2; 7. Adam Deterding, Hays, 6-2.

    Triple jump-1. Keenan Soles, Pittsburg, 45-61/4; 2. Brad Pruter, Hays, 45-6; 3. Marcus Striplin, Pittsburg, 44-101/4; 4. Trinity Hall, KC Wyandotte, 44-91/4; 5. Prentice Inyard, Highland Park, 44-4; 6. Alex Williams, Salina Central, 44-31/4; 7. Brandon Gentz, Emporia, 43-43/4.

    Pole vault-1. Kyle Wait, Gardner-Edgerton, 15-6; 2. Casey Bowen, Gardner-Edgerton, 15-0; 3. Ethan Pearson, Emporia, 15-0; 4. Tommy Brady, Gardner-Edgerton, 14-0; 5. Parker Brush, Mill Valley, 13-0; 6. (tie) Nick Meyer, Carroll, Tony Branscum, Winfield and Jacob Dolt, Carroll, 13-0.

    Shot put-1. Tyler Rathke, Hays, 53-51/4; 2. Chris Mayer, Mill Valley, 51-81/2; 3. Matt Acree, Mill Valley, 50-111/4; 4. David Simmons, Great Bend, 49-8; 5. Jared Maxwell, Carroll, 48-7; 6. Evan Clary, McPherson, 46-73/4; 7. Collin Thomsen, Emporia, 45-8.

    Discus-1. Tyler Rathke, Hays, 168-0; 2. Matt Acree, Mill Valley, 156-9; 3. Jeremy Groene, Winfield, 155-8; 4. Tyler Rambo, Newton, 154-8; 5. Evan Clary, McPherson, 153-8; 6. Chris Mayer, Mill Valley, 148-11; 7. Akele Powdrill, Liberal, 143-9.

    Preliminaries

    200-Keenah Soles, Pittsburg, 22.32; Austin Willis, Shawnee Heights, 22.45; Prentice Inyard, Highland Park, 22.48; Rashawn Baker, Highland Park, 22.64; Sheldon LeShore, Great Bend, 22.82; Alex Goldberg, Andover, 22.87; Jason McNeal, Carroll, 22.89; Kyle Eldridge, Hutchinson, 23.17.

    400-Alex Reed, Great Bend, 49.92; Isaac Gallegos, Liberal, 50.83; Colby Cooper, Topeka Seaman, 50.24; LaRay Young, KC Schlagle, 50.85; Nick Gawanda, McPherson, 50.25; Benton Beverly, Andover Central, 51.01; Michael Deever, Shawnee Heights, 51.05; Ashton Proctor, Mill Valley, 51.22.

    110 hurdles-Tyrell Carstarphen, Highland Park, 15.26; Jermaine McKenzie, Hays, 15.35; Bryce Campbell, Topeka Seaman, 15.46; Mathew Moyd, Great Bend, 15.61; Cory Obermeyer, Emporia, 15.52; Miguel Johns, Newton, 15.75; Josh Newland, Topeka Seaman, 15.85; Spencer Vanderbogart, Topeka Seaman, 16.54.

    300 hurdles-Bryce Campbell, Topeka Seaman, 39.87; Miguel Johns, Newton, 41.01; Tjay Frank, Salina South, 40.71; Spencer Vanderbogart, Topeka Seaman, 41.77; Cory Obermeyer, Emporia, 41.01; Tyler Nance, Carroll, 41.56; Brandyn Willard, Andover Central, 42.10; Tim Seymour, Gardner-Edgerton, 42.53.

    400 relay-Highland Park, 42.79; Shawnee Heights, 43.57; Bonner Springs, 43.72; Salina Central, 43.74; McPherson, 43.81; Great Bend, 44.08; Bishop Miege, 44.28; Mill Valley, 44.61.

    1600 relay-Bishop Carroll, 3:24.64; Shawnee Heights, 3:26.01; McPherson, 3:26.11; Salina Central, 3:27.34; Bonner Springs, 3:26.41; Topeka Seaman, 3:27.74; Highland Park, 3:29.62; Emporia, 3:31.04.

    Girls

    Team Scores

    Shawnee Mill Valley 321/2, Gardner-Edgerton 28, Salina South 21, Bishop Carroll 17, Great Bend 12, Kapaun Mount Carmel 11, Salina Central 101/2, KC Washington 10, Shawnee Heights 8, Emporia 7, Lansing 7, Newton 7, Hays 6, Winfield 5, St. Thomas Aquinas 5, Andover 5, McPherson 4, Andover Central 4, Pittsburg 2, Hutchinson 1, Liberal 1.

    Individual Finals

    3200-1. Mackenzie Maki, Kapaun, 11:12.58; 2. Kaelyn Balch, Carroll, 11:34.34; 3. Jenna Stanbrough, Emporia, 11:39.03; 4. Betsy Donahue, St. Thomas Aquinas, 11:45.01; 5. Lauren Jaqua, Lansing, 11:47.80; 6. Rubi Torrez, Great Bend, 11:54.58; 7. Christian McCaulley, Carroll, 12:02.47.

    High jump-1. Danielle Berry, Salina South, 5-4; 2. Taylor Goodness, Salina South, 5-4; 3. Jasa DuMontelle, Mill Valley, 5-4; 4. Anna Eigruber, McPherson, 5-2; 5. Danielle Robinson, Andover, 5-2; 6. Kayla McDonald, Winfield, 5-2; 7. Laynie Timmons, St. Thomas Aquinas, 5-2.

    Long jump-1. Le'Tristan Pledger, KC Washington, 19-33/4; 2. Abreanna Parker, Shawnee Heights, 18-71/4; 3. Emily Brigham, Mill Valley, 17-111/2; 4. Stephanie Knab, Andover Central, 17-23/4; 5. Taylor Goodness, Salina South, 16-31/2; 6. Lauren Ouderkirk, Pittsburg, 16-3; 7. Lindy Arndt, Emporia, 16-21/4.

    Pole vault-1. Cassie Wait, Gardner-Edgerton, 12-0 (meet record; old record 11-2 by Samantha Kraft, Emporia, 2008); 2. Cara Detmer, Carroll, 12-0; 3. Ashley Bowman, Mill Valley, 11-0; 4. Emily Brigham, Mill Valley, 10-0; 5. (tie) Alaina Fairbanks, Mill Valley and Taylor Swanson, Salina Central, 9-6; 7. Nicole Sullivan, Hutchinson, 8-6.

    Discus-1. Alex Hartig, Great Bend, 144-7; 2. Sadie Suenram, Salina Central, 136-10; 3. Ticha Rebarchek, Hays, 129-5; 4. Erin Bradley, Newton, 124-6; 5. Brooke Regier, Newton, 120-10; 6. Nicole Garretson, Mill Valley, 120-3; 7. Caitlin Baurer, Liberal, 117-6.

    Javelin-1. Dani Plank, Gardner-Edgerton, 142-1; 2. Ashlee Bilhimer, Gardner-Edgerton, 131-2; 3. Emma Umbarger, Mill Valley, 128-9; 4. Sara Slater, Lansing, 125-11; 5. Charissa Wall, Winfield, 123-10; 6. Alexa Fritz, Andover, 122-10; 7. Katie Zwick, Kapaun, 118-0.

    Preliminaries

    200-Macahla Wesley, Topeka West, 24.32 (meet record; old record 24.80 by Susan Samuels, Pittsburg, 1984; Rachael Brockman, Ottawa, 1982); Abreanna Parker, Shawnee Heights, 25.35; Sarah Holmer, Emporia, 25.67; Jalisa Brice, Gardner-Ederton, 26.53; Hanna Pfannenstiel, Hays, 26.30; Katelin Gaeddert, Newton, 26.71; Lauren Jacobs, Hutchinson, 26.90; Shelby Ward, Kapaun, 27.03.

    400-Allison Walter, Bishop Miege, 57.10; Natalie Morerod, Gardner-Edgerton, 58.67; Hanna Pfannenstiel, Hays, 59.31; Hannah Wondra, Great Bend, 59.54; Gavyn Yetter, Shawnee Heights, 59.60; Tracy Lister, Topeka Seaman, 1:00.67; Monica Hagan, Kapaun, 1:00.87; Anna Sabatini, St. Thomas Aquinas, 1:00.96.

    100 hurdles-Le'Tristan Pledger, KC Washington, 14.80; Anna Eigruber, McPherson, 15.73; Cassidy Downing, Shawnee Heights, 16.13; Clarissa Johnson, Gardner-Edgerton, 16.34; Kristen Powell, Carroll, 16.43; Kristen Sponsel, Carroll, 16.50; Courtney Pavlik, McPherson, 16.52; Alaina Fairbanks, Mill Valley, 16.61.

    300 hurdles-Natalie Morerod, Gardner-Edgerton, 45.41; Cassidy Downing, Shawnee Heights, 45.88; Lauren Ouderkirk, Pittsburg, 46.55; Kristen Powell, Carroll, 47.03; Chanel Davis, Gardner-Edgerton, 46.62; Kristen Sponsel, Carroll, 46.64; Madison Schrock, Hutchinson, 48.00; Andrea Baron, Newton, 49.18.

    400 relay-Shawnee Heights, 48.68; Topeka West, 49.76; Gardner-Edgerton, 49.83; Hays, 50.02; Kapaun, 50.20; Mill Valley, 50.21; McPherson, 50.30; Bishop Miege, 50.40.

    1600 relay-Gardner-Edgerton, 3:58.68; Hays, 4:02.71; Shawnee Heights, 4:05.23; St. Thomas Aquinas, 4:08.07; Bishop Miege, 4:05.69; Bishop Carroll, 4:08.32; Emporia, 4:09.09; Pittsburg, 4:10.71.

    Class 4A

    Boys

    Team Scores

    Paola 55, Royal Valley 28, Wamego 12, Fort Scott 11, Pleasant Ridge 11, Iola 11, Abilene 11, Hesston 9, Andale 9, Cheney 8, Santa Fe Trail 8, Mulvane 8, Tonganoxie 61/2, Smoky Valley 6, Baldwin 6, Kingman 6, Nickerson 5, Buhler 5, Perry-Lecompton 4, DeSoto 4, Towanda Circle 4, KC Piper 3, Eurdora 3, Chanute 2, Osawatomie 11/2, Hugoton 1.

    Individual Finals

    3200-1. James Wilson, Abilene, 9:29.71; 2. Evan Landes, Mulvane, 9:38.40; 3. Tony Weiss, Baldwin, 9:45.18; 4. Angel Vasquez, DeSoto, 9:46.33; 5. Gerald Christian, Royal Valley, 9:54.50; 6. Kevin White, Wamego, 9:58.29; 7. Heber Jimenez, Hugoton, 10:10.97.

    High jump-1. Griffen Knopp, Fort Scott, 6-6; 2. Jesse Bahner, Santa Fe Trail, 6-4; 3. Nick Deterding, Smoky Valley, 6-4; 4. Zach Baumgartner, Hesston, 6-4; 5. Trevor Miller, Royal Valley, 6-4; 6. (tie) Brendan Soucie, Osawatomie and Dylan Jacobs, Tonganoxie, 6-0.

    Long jump-1. Ethan Fulton, Iola, 22-41/2; 2. Skylar Hawkins, Paola, 22-41/4; 3. Zach Johnson, Paola, 21-91/2; 4. Brad Phillips, Perry Lecompton, 21-43/4; 5. Brian Katzfey, Eudora, 21-31/4; 6. Trevor Miller, Royal Valley, 20-101/2; 7. Aaron Fulton, Iola, 20-7.

    Triple jump-1. Trevor Miller, Royal Valley, 44-3; 2. Cliff Robinson, Pleasant Ridge, 43-31/2; 3. Hunter Veith, Cheney, 42-101/2, 4. Alex Gardinier, Circle, 41-111/2; 5. Anthony West, Paola, 41-11; 6. Dylan Scates, Tonganoxie, 41-11; 7. Griffen Knopp, Fort Scott, 41-41/2.

    Pole vault-1. Aaron Blevins, Royal Valley, 14-0; Andrew Roland, Andale, 14-0; 3. (tie) Andrew Pope, Buhler and Kyle Perry, Hesston, 13-6; 5. Jake Willis, Tonganoxie, 13-6; 6. Tray Hodges, Chanute, 13-0; 7. Thomas Baalman, Andale, 13-0.

    Shot put-1. Luke Wilson, Paola, 57-61/4; 2. Garrett Appier, Paola, 56-11; 3. Cale Karigan, Paola, 50-93/4; 4. Skylar Arneson, Nickerson, 49-81/2; 5. Jace Warren, Pleasant Ridge, 49-5; 6. Josh Dunback, Wamego, 49-21/4; 7. Cody Whitehair, Abilene, 48-111/4.

    Discus-1. Luke Wilson, Paola, 165-10; 2. Josh Dunback, Wamego, 159-2; 3. Breck Knoblauch, Kingman, 155-11; 4. Cale Karigan, Paola, 147-6; 5. Thomas Ortiz, KC Piper, 146-8; 6. Taylor Goldsmith, Cheney, 145-9; 7. Skylar Arneson, Nickerson, 145-2.

    Preliminaries

    200-Joe Fisher, Valley Center, 21.92; Morgan Burns, Wichita Trinity, 22.10; Jordan Riffel, DeSoto, 22.30; Alex Hermes, Paola, 22.73; D.J. Lindsay, Tonganoxie, 22.40; Marc Washington, Hiawatha, 22.90; Tyler Melichar, Andale, 23.04; Tyler Sprague, Independence, 23.12.

    400-D.J. Lindsay, Tonganoxie, 49.64; Morgan Burns, Wichita Trinity, 49.73; Bay Abbott, Lenexa St. James, 50.28; Mark Sitek, Louisburg, 50.34; Dustin Kueser, Osawatomie, 50.77; Tyler Sprague, Independence, 50.95; Jesse Dobbs, Mulvane, 51.06; Aaron Blevins, Royal Valley, 51.37.

    110 hurdles-Ethan Fulton, Iola, 15.06; Josh Schirmer, Holton, 15.58; Justin Ballock, Eudora, 15.66; Matt Weil, Labette County, 15.70; Garrett Griffin, Louisburg, 15.69; Aaron Fulton, Iola, 15.71; Sean Covelcine, Haven, 15.72; Luke Southard, Pratt, 15.88.

    300 hurdles-Justin Ballock, Eudora, 39.43; Seth Kaye, Wichita Trinity, 40.80; Josh Jarnagin, Ulysses, 40.65; Devin Callon, Haven, 41.44; Jarrod Nickelson, Clearwater, 41.00; Ryan Zachman, Russell, 41.25; Matt Weil, Labette County, 41.37; Colborn Couchman, Scott City, 41.50.

    400 relay-KC Piper, 43.39; Coffeyville, 43.67; DeSoto, 43.76; Paola, 43.83; Andale, 43.92; Wichita Trinity, 43.95; Russell, 44.06; Pleasant Ridge, 44.10.

    1600 relay-Mulvane, 3:24.48; Osawatomie, 3:28.36; Tonganoxie, 3:25.16; Paola, 3:29.71; Louisburg, 3:28.04; Baldwin, 3:28.80; Buhler, 3:29.94; KC Piper, 3:30.26.

    Girls

    Team Scores

    Girard 18, KC Sumner 18, Smoky Valley 10, El Dorado 10, Russell 10, Ottawa 10, Cheney 8, St. James Academy 8, DeSoto 8, Baldwin 6, Holton 6, Wellington 3, Anderson County 3, Ulysses 3, Eudora 3, KC Bishop Ward 2, Paola 2, Pratt 2, Andale 2, Haven 1, Clay Center 1, Louisburg 1, Hesston 1.

    Individual Finals

    3200-1. Molly Milbourn, El Dorado, 11:13.17; 2. Lacey Erickson, DeSoto, 11:40.88; 3. Rachelle Harman, holton, 11:41.37; 4. Michaela Bauer, Girard, 11:44.91; 5. Danelle Topil, Eudora, 11:46.11; 6. Cheyenne Becker, Pratt, 11:47.92; 7. Brielle Lund, Clay Center, 11:56.23.

    Long jump-1. Peyton Weiss, Russell, 17-7; 2. Morgan Boore, Girard, 16-71/2; 3. Kristin Baker, Smoky Valley, 16-21/2; 4. Abbie Krause, Lenexa St. James, 16-21/4; 5. Cassie Wiley, Wellington, 16-11/2; 6. Abby Simon, Andale, 15-111/2; 7. Jaclyn Abrahamian, Louisburg, 15-101/4.

    Shot put-1. Kearsten Peoples, Ottawa, 51-103/4 (meet record; old record 46-3 by Kearsten Peoples, Ottawa, 2009); 2. Stephanie Nelson, KC Sumner, 42-1; 3. Katie Kehl, Baldwin, 41-51/2; 4. Lori Dauer, Smoky Valley, 39-51/4; 5. Kaylea Britton, Ulysses, 39-1; 6. Morgan Gilliland, Paola, 38-4; 7. Dominique Chew, Hesston, 36-103/4.

    Javelin-1. Stephanie Nelson, KC Sumner, 142-2; 2. Hailey Twietmeyer, Cheney, 140-9; 3. Tessa Westhoff, Girard, 126-7; 4. Morgan Voorhes, Lenexa St. James, 124-4; 5. Katelyn Wolken, Anderson County, 117-11; 6. Kylie Burns, KC Ward, 116-7; 7. Katie Ostlund, Haven, 113-8.

    Preliminaries

    200-Danyelle Cole, KC Piper, 25.65; Tyler Sloan, KC Sumner, 25.86; Lenia Goff, KC Piper, 25.99; Jeffi Holman, Andale, 26.51; Peyton Weiss, Russell, 26.29; Dakkota Edmonds, Bashor-Linwood, 26.47; Nicole Kinser, Hugoton, 26.67; Alexa Haas, Colby, 26.99.

    400-Alexa Haas, Colby, 59.03; JaBryanna Wellington, Baldwin, 59.50; Dominique Staats, Pratt, 59.45; Mollie Nebel, Hesston, 59.91; Rachel Grubbs, Maize South, 1:00.03; Page Lindstrom, Circle, 1:00.72; Skyler Muff, Concordia, 1:00.77; Kelsey Larson, Iola, 1:01.22.

    100 hurdles-Jill Kurtz, Chapman, 15.86; Hannah Tjaden, Clearwater, 15.89; Sydney Crimmins, Clay Center, 16.04; Timmie Morris, Paola, 16.15; Hannah Grubbs, Maize South, 16.17; Maddie Behny, Andale, 16.20; Marlee Cares, Parsons, 16.20; Aubrey Hoover, Pratt, 16.31.

    300 hurdles-Jill Kurtz, Chapman, 45.06; Aubrey Hoover, Pratt, 47.06; Tyler Sloan, KC Sumner, 45.57; Bonnie McKee, Abilene, 47.14; Jaycee Wells, Holton, 47.24; Timmie Morris, Paola, 47.26; Ramie Burkhart, Baldwin, 47.27; Myranda Behrens, Baldwin, 47.30.

    400 relay-KC Piper, 49.04; Andale, 50.45; KC Sumner, 50.49; Russell, 50.87; Iola, 50.74; Baldwin, 50.88; Maize South, 51.40; Pratt, 51.53.

    1600 relay-Baldwin, 4:03.11; Girard, 4:07.49; Colby, 4:03.38; Pratt, 4:07.50; Circle, 4:06.00; El Dorado, 4:07.96; Andale, 4:08.71; Concordia, 4:10.57.

    Class 3A

    Boys

    Team Scores

    Holcomb 18, Chaparral 10, Riley County 10, Lakin 10, Baxter Springs 8, SE-Saline 8, Jefferson North 7, Halstead 7, Remington 6, Hillsboro 6, Central Heights 6, Minneapolis 4, Phillipsburg 4, Douglass 4, Beloit 4, Marion 3, Garden Plain 3, Marysville 3, Lyons 3, Southwestern Heights 3, Thomas More Prep 2, Burlington 2, Sedgwick 2, Hoisington 1, NE-Arma 1, Conway Springs 1

    Individual Finals

    3200-1. Kayson Matthews, Lakin, 9:55.20; 2. Michael Wolf, Holcomb, 9:55.21; 3. Joel Allen, Hillsboro, 10:06.81; 4. Garrett Daugherty, Minneapolis, 10:07.12; 5. Enrique Sanchez, Southwestern Heights, 10:07.55; 6. Nate Reznicek, Burlington, 10:09.51; 7. Austin Bogina, NE-Arma, 10:10.15.

    Triple jump-1. Calvin Kenney, Riley County, 43-10; 2. Michael Helvey, SE-Saline, 43-63/4; 3. Jake Green, Remington, 43-13/4; 4. Jared Holthaus, Douglass, 42-71/4; 5. Blake Withrow, Garden Plain, 42-63/4; 6. Tylor Neil, Marion, 42-63/4; 7. Joseph Gerber, Conway Springs, 42-21/4.

    Pole vault-1. Levi Koehn, Holcomb, 13-6; 2. (tie) Quentin McAfee, Jefferson County North, 13-6; Dakota Becker, Halstead, 13-6; 4. Trevor Smith, Phillipsburg, 13-0; 5. Connor Crist, Marysville, 13-0; 6. Austin Werth, Thomas More Prep, 12-6; 7. Colten Johnson, Marion, 12-0.

    Shot put-1. John Siale, Chaparral, 54-10; 2. Mike Ruple, Baxter Springs, 52-0; 3. Russell Hampton, Central Heights, 51-11/2; 4. Logan Eck, Beloit, 50-9; 5. Zach Loesch, Lyons, 49-91/2; 6. Jake Sperry, Sedgwick, 49-6; 7. Dustin Broeder, Hoisington, 48-71/4.

    Preliminaries

    200-Kurt Pauly, Garden Plain, 22.74; Chris Speed, Wichita Independent, 22.99; Colten Deutsch, Lyons, 23.30; Ashton Draper, Norton, 23.37; Robbie Biehler, Lyons, 23.46; Dalton Lockwood, Caney Valley, 23.59; Zac Palumbo, Frontenac, 23.6; Mitch Hart, Baxter Springs, 23.69.

    400-Kurt Pauly, Garden Plain, 50.55; Nathan Vogel, Hillsboro, 50.84; Ashton Draper, Norton, 51.10; Philip Agbo, Sterling, 51.50; Harrison Newman, Rock Creek, 51.83; Avery McNelly, Douglass, 51.87; Nick Satterwhite, Rossville, 52.43; Alex Niemczyk, Beloit, 52.49.

    110 hurdles- Brian Ray, Wichita Independent, 15.84; Tyler Kiister, Erie, 15.97; Ryan McMichael, Southeast of Saline, 16.00; Jake Becker, Garden Plain, 16.07; Tyler Martin, Conway Springs, 16.08; Josh Barrett, Collegiate, 16.14; Brock Wilkens, Goodland, 16.25; Brock Frye, Council Grove, 16.43.

    300 hurdles-Trevor Smith, Phillipsburg, 40.30; Jake Craig, Lyons, 40.51; Tyler Kiister, Erie, 41.71; Brian Doffing, Conway Springs, 42.00; Josh Barrett, Collegiate, 41.88; Brandon Nuss, Hoisington, 42.04; Ryan McMichael, Southeast of Saline, 42.12; Luke Shamburg, Beloit, 42.80.

    400 relay-Lyons, 44.08; Conway Springs, 44.12; Smith Center, 44.63; SE-Saline, 44.70; Phillipsburg, 45.14; Cherryvale, 45.26; Wellsville, 45.29; Galena, 45.51.

    1600 relay-Lyons, 3:28.43; Garden Plain, 3:29.26; Hoisington, 3:30.14; Holcomb, 3:31.99; Wichita Independent, 3:30.75; Beloit, 3:31.10; Sterling, 3:32.09; Norton, 3:32.31.

    Girls

    Team Scores

    Marion 15, Thomas More Prep 15, Conway Springs 14, Medicine Lodge 14, Douglass 13, Smith Center 12, Southwestern Heights 11, Sabetha 11, Garden Plain 10, Rossville 10, Wichita Collegiate 8, Ellinwood 8, Horton 8, Rock Creek 8, Hoisington 6, Wichita Independent 6, Central Heights 6, Baxter Springs 6, Belle Plaine 5, Riley County 4, Lyons 4, Beloit 3, Minneapolis 3, Northern Heights 2, Phillipsburg 1, Eureka 1

    Individual Finals

    3200-1. Heather Ruder, Thomas More Prep, 11:40.63; 2. Jenna Snell, Ellinwood, 12:15.60; 3. Paige White, Baxter Springs, 12:25.04; 4. Karly Ruggle, Riley County, 12:31.53; 5. Anna Trahan, Minneapolis, 12:34.50; 6. Leah Murata, Horton, 12:34.95; 7. Jaclyn DeForest, Marion, 12:44.48.

    High jump-1. Shannon Parr, Rossville, 5-4; 2. Shanise Rice, Medicine Lodge, 5-4; 3. Cassie Waggoner, Horton, 5-2; 4. Whitney Gordon, Marion, 5-2; 5. Taren Houser, Douglass, 5-2; 6. Mackenzie Fisher, Garden Plain, 5-0; 7. Taylor Arnold, Smith Center, 5-0.

    Long jump-1. Julia Zeiner, Marion, 17-11; 2. Claire Provenzano, Wichita Collegiate, 16-91/4; 3. Tina Liu, Wichita Independent, 16-71/2; 4. Savannah Rose, Hoisington, 16-71/2; 5. Bailey Brown, Beloit, 16-4; 6. Kaylee Eklund, Northern Heights, 16-11/4; 7. Melissa Blair, Phillipsburg, 15-113/4.

    Pole vault-1. Amanda Gardner, Douglass, 11-0; 2. Page Stuhlsatz, Garden Plain, 11-0; 3. (tie) Sierra Dopfel, Belle Plaine, and Ashley Koester, Conway Springs, 10-0; 5. Emilie Taylor, Thomas More Prep, 9-6; 6. Hayley Taylor, Thomas More Prep, 9-0; 7. Saige Ryan, Smith Center, 9-0.

    Discus-1. Morgan Darden, Smith Center, 141-5; 2. Kayla Renyer, Sabetha, 136-1; 3. Marissa Cox, Central Heights, 134-10; 4. Anna Nusser, Lyons, 130-6; 5. Jill Jackman, Sabetha, 114-4; 6. Kim Holt, Conway Springs, 113-11; 7. Heidi Brown, Southwestern Heights, 113-2.

    Javelin-1. Heidi Brown, Southwestern Heights, 136-0; 2. Elizabeth Herrs, Rock Creek, 132-4; 3. Shanise Rice, Medicine Lodge, 129-5; 4. Kim Holt, Conway Springs, 126-10; 5. Cheryl Seiwert, Conway Springs, 122-6; 6. Brittany Hughes, Hoisington, 118-4; 7. Haley Pitko, Eureka, 114-11.

    Preliminaries

    200-Lauren Green, Douglass, 26.10; Imani Fenner, Wichita Independent, 26.16; Mindy Wilson, Rossville, 26.11; Kaylee Eklund, Northern Heights, 27.20; Brianna Halligan, Thomas More Prep, 26.75; Rebecca Maier, Hoisington, 26.83; Hannah Waggoner, Norton, 27.20; Bailey Brown, Beloit, 27.27.

    400-Mandy Wilson, Rossville, 57.89; Heather Ruder, Thomas More Prep, 59.22; Sarah Bergley, Douglass, 1:00.01; Bailey Brown, Beloit, 1:00.48; Tatianna Chandler, Southwestern Heights, 1:01.18; Tangie Hileman, Smith Center, 1:01.38; Hannah Enfield, Sterling, 1:01.71; Makenzie Weinman, Phillipsburg, 1:01.92.

    100 hurdles-Julia Zeiner, Marion, 15.49; Sierra Hays, Garden Plain, 15.62; Taylor Shell, Burlington, 16.03; Allie Jones, Lakin, 16.21; Katlyn O'Connor, Burlington, 16.24; Ashley Baier, Holcomb, 16.35; Grace LeMaster, Collegiate, 16.47; Shannon Parr, Rossville, 16.66.

    300 hurdles-Julia Zeiner, Marion, 46.78; Kiley Schwarz, Marysville, 47.57; Mindy Wilson, Rossville, 46.81; Grace LeMaster, Collegiate, 48.52; Sierra Hays, Garden Plain, 48.52; Katlyn O'Connor, Burlington, 48.79; Emily Doffing, Conway Springs, 48.80; Taylor Shell, Burlington, 49.22.

    400 relay-Douglass, 50.65; Smith Center, 51.04; Phillipsburg, 51.12; Wichita Independent, 51.18; Minneapolis, 51.44; Conway Springs, 51.78; Garden Plain, 51.82; Marysville, 52.42.

    1600 relay-Rossville, 4:04.95; Douglass, 4:07.28; Riley County, 4:10.66; Beloit, 4:12.51; Minneapolis, 4:11.22; Marysville, 4:11.73; Wichita Collegiate, 4:!3.19; Burlington, 4:14.76.

    Class 2A

    Boys

    Team Scores

    Berean Academy 17, Salina Sacred Heart 16, Wathena 12, Plainville 11, Herington 10, Rawlins County 10, Washington County 10, Hutchinson Trinity 10, Solomon 10, Bennington 10, Jayhawk-Linn 10, Stanton County 10, Chase County 8, Goessel 7, Lebo 6, Jackson Heights 6, Rock Hills 6, Ellis 6, Mission Valley 6, Oakley 4, Meade 4, KC Maranatha 3, Sublette 3, Hill City 2, Burlingame 2, Syracuse 1, Kinsley 1, Olpe 1, Osborne 1, Peabody-Burns 1

    Individual Finals

    3200-1. Eric Roth, Stanton County, 9:50.85; 2. Cory Donley, Sacred Heart, 9:56.41; 3. Cory Keehn, Jackson Heights, 9:57.03; 4. Arlan Newby, Berean, 10:12.09; 5. Mitch Heller, Maranatha, 10:12.60; 6. Bready Johnson, Plainville, 10:16.70; 7. Colby Nuessen, Olpe, 10:22.18.

    High jump-1. Mike Holliman, Solomon, 6-2; 2. (tie) Jon Garrett, Bennington, 6-2; Evan Heibert, Goessel, 6-2; 4. (tie) Elliott, Nold, Wathena, 6-2; Dylan Kelley, Lebo, 6-2; Brandon Webb, Sublette, 6-2; 7. Steven Mick, Osborne, 6-0.

    Long jump-1. Steven Mann, Jayhawk Linn, 22-33/4; 2. Mark Riordan, Sacred Heart, 21-73/4; 3. Tyler Barber, Herington, 20-103/4; 4. Trevin Wiens, Meade, 20-101/2; 5. Dylan Kelley, Lebo, 20-10; 6. Reggie Jordan, Hill City, 20-91/4; 7. Cody Miller, Wathena, 20-53/4.

    Pole vault-1. Kevin Wolters, Rawlins County, 13-6; 2. Brady Hoffman, Wathena, 13-6; 3. Chance Colson, Rock Hills, 13-6; 4. Lex Parsons, Oakley, 13-0; 5. Nick Beach, Bennington, 12-0; 6. Seth Entz, Berean, 12-0; 7. Kyle Dupree, Syracuse, 12-0.

    Shot put-1. Isaac Miller, Washington County, 49-10; 2. Cody Peterson, Chase County, 49-91/2; 3. Jameson Klein, Plainville, 47-91/2; 4. Matthew Erbert, Ellis, 47-7; 5. Karlin Wiebe, Berean, 46-71/4; 6. Ty Lang, Burlingame, 46-2; 7. Hayden Petty, Kinsley, 45-101/2.

    Discus-1. Brandon Koenigsman, Hutchinson Trinity, 149-4; 2. Karlin Wiebe, Berean, 148-2; 3. Weston Keitel, Mission Valley, 147-11; 4. Eric Bukowski, Herington, 144-2; 5. Jameson Klein, Plainville, 142-0; 6. Matthew Erbert, Ellis, 139-1; 7. Isaac Burnett, Peabody-Burns, 138-6.

    Preliminaries

    200-Austin Riggs, Pittsburg Colgan, 22.44; Brian Gellinger, Bennington, 22.58; Michael Mesh, Hutchinson Trinity, 22.62; Christian Smith, Pittsburg Colgan, 23.11; Damon Schurr, Osborne, 22.63; Mason Hibbard, Sublette, 22.83; Drew Deiderich, Sacred Heart, 22.94; Eli Smith, Troy, 23.13.

    400-Austin Riggs, Pittsburg Colgan 48.89; Clinton Todd, Onaga, 51.32; Trevin Wiens, Meade, 50.02; Jon Garrett, Bennington, 52.17; Michael Mesh, Hutchinson Trinity 50.38; Jon Eickenberg, Osborne, 51.11; John Berkholz, Goessel, 51.55; Dylan Thyer, Jayhawk-Linn, 52.17.

    110 hurdles-Briar Snyder, Jayhawk-Linn, 15.49; Tyler Barber, Herington, 15.55; Sam Martin, Inman, 15.65; Joe Sumpter, Osborne, 15.80; Caleb Veer, Berean, 15.69; Aaron Fast, Moundridge, 16.03; Dakota Benear, Meade, 16.10; Jason Friesen, Inman, 16.27.

    300 hurdles-Tyler Barber, Herington, 40.08; Briar Snyder, Jayhawk Linn, 40.82; Joe Sumpter, Osborne, 41.37; Miles Murphree, Valley Falls, 42.01; Jason Friesen, Inman, 41.68; Weston Heibert, Goessel, 41.87; Austin Webs, Lacrosse, 42.14; Alex Hermesch, Nemaha Valley, 42.30.

    400 relay-Osborne, 43.75; Pittsburg Colgan, 43.83; Salina Sacred Heart, 43.99; Jayhawk-Linn, 44.02; Meade, 44.36; Washington County, 44.46; Oakley, 44.47; Inman, 44.47.

    1600 relay-Bennington, 3:28.43; Osborne, 3:28.90; Olpe, 3:29.76; Meade, 3:30.51; Decatur Community, 3:30.06; Goessel, 3:32.15; Lyndon, 3:32.24; Lacrosse, 3:33.02.

    Girls

    Team Scores

    Hill City 20, Olpe 16, Mission Valley 10, Ell-Saline 10, Chase County 10, Oakley 91/2, Valley Falls 8, Oberlin 8, KC Maranatha 6, Inman 6, Spearville 5, Rock Hills 4, Bennington 4, Berean Academy 4, Republic County 3, Moundridge 3, Goessel 3, Salina Sacred Heart 2, Stanton County 11/2, Leoti 1, Wabaunsee 1, Wathena 1

    Individual Finals

    3200-1. Kaylee Engle, Chase County, 11:51.65; 2. Katelyn Henderson, Olpe, 11:53.58; 3. Bethany Zarda, Maranatha, 12:04.45; 4. Jillian Stratman, Bennington, 12:10.90; 5. Aspen Frey, Goessel, 12:16.87; 6. Ally Balderston, Sacred Heart, 12:21.26; 7. Paige Wells, Leoti, 12:28.62.

    High jump-1. Kaitlyn Davis, Hill City, 5-2; 2. Abbey Kearney, Valley Falls, 5-2; 3. Rylee Abernathy, Inman, 5-0; 4. Xannie Quiring, Berean, 5-0; 5. Lindsy Walker, Moundridge, 5-0; 6. (tie) Kristina Gerard, Stanton County, and Breanna Temaat, Oakley, 4-10.

    Triple jump-1. Mariah Jones, Ell-Saline, 37-53/4; 2. Dayna Kuhlman, Oakley, 36-9; 3. Emmy Redeker, Olpe, 35-31/2; 4. Kayla Sholtz, Rock Hills, 34-101/2; 5. Taylin Doussa, Spearville, 34-9; 6. Elizabeth Stein, Spearville, 34-6; 7. Conner Schultz, Wathena, 34-11/4.

    Javelin-1. Aerielle Floyd, Mission Valley, 132-7; 2. Jordan Dreher, Decatur Community, 127-4; 3. Blair Nickelson, Hill City, 125-11; 4. Megan Kennedy, Hill City, 121-4; 5. Celsey Beneda, Republic County, 119-5; 6. Kendyl McDougald, Olpe, 118-8; 7. Jill Wenderott, Wabaunsee, 117-5.

    Preliminaries

    200-Lauren Pickens, Peabody-Burns, 25.34; Lexi Riedel, WaKeeney, 26.34; Mariah Jones, Ell-Saline, 26.83; Delisa Moses, Oswego, 26.97; Julie Kohake, Nemaha Valley, 27.12; Kamie Rash,

        calendar