Class 2A Regionals

Friday at Sublette

Area state qualifiers


Class 2A Regionals
Friday at Sublette
Area state qualifiers
GIRLS
Team scores — Wichita County 98, Goessel 72, Stanton County 60, Spearville 57, Fairfield 37, Kinsley 37, Sublette 35, LaCrosse 29, Syracuse 28, Meade 27, Inman 25, Moundridge 25, Hutchinson Trinity 10.5, Elkhart 9, Canton-Galva 0.5.
3,200-m. run — 1. Aspen Frey Goe. 13:12.81, 4. Brittny Czarnowski Goe. 13:36.53.
100-m. HH — 3. Lindsey Walker Mdg. 16.43.
4x800-m. relay — 1. Goessel 10:47.44 (Kendra Flaming, Karina Harvey, Jessica Harvey, Aspen Frey).
1,600-m. run — 2. Aspen Frey Goe. 5:53.28.
4x100-m. relay — 3. Goessel 55.00 (Kendra Flaming, Jennifer Van Horn, Karina Harvey, Tia Goertzen).
400-m. dash — 2. Kendra Flaming Goe. 1:06.35.
300-m. LH — 4. Tia Goertzen Goe. 51.16.
4x400-m. relay — 3. Goessel 4:29.90 (Jessica Harvey, Karina Harvey, Jennifer Van Horn, Kendra Flaming).
High jump — 4. Lindsy Walker Mdg. 5-0.
Javelin — 3. Aspen Frey Goe. 108-11, 4. Michelle Kaufman Mdg. 107-4.
Triple jump — 4. Tia Goertzen Goe. 32-5 3/4.
BOYS
Team scores — Hutchinson Trinity 102, Meade 67, Sublette 65, LaCrosse 60, Stanton County 54m Goessel 51, Inman 51, Syracuse 30, Elkhart 22, Moundridge 20, Kinsley 18, Wichita County 10, Spearville 8.
3,200-m. run — 3. Laird Goertzen Goe. 11:08.80, 4. Jared Reimer Goe. 11:10.92.
110-m. HH — 2. Aaron Fast Mdg. 15.35.
4x100-m. relay — 4. Goessel 45.88 (John Berkhoz, Braden Unruh, Weston Hiebert, Cameron Stultz).
400-m. dash — 4. John Berkholz Goe. 53.45.
300-m. IH — 2. Weston Hiebert Goe. 42.15.
4x400-m. relay — 4. Goessel 3:40.92 (John Berkholz, Cameron Stultz, Braden Unruh, Weston Hiebert).
High jump — 1. Weston Hiebert Goe. 6-4.
Triple jump — 2. Cory Graber Mdg. 41-1 3/4, 3. Evan Hiebert Goe. 40-11 1/2.
Class 2A Regionals
Friday at Burden
Area state qualifiers
GIRLS
Team scores — Olpe 122.5, Jayhawk Linn 89, Berean Academy 51.5, Oswego 41, Uniontown 41, St. Mary’s-Colgan 35, West Elk 34, Chase County 30, Peabody-Burns 30, Herington 29, Lyndon 19, Oxford 14, Lebo 11, Humboldt 7, Central of Burden 4.
4x800-m. relay — 2. Berean Academy 10:23.74 (Megan Wiebe, Lydia Newby, Janelle Rust, Meredith Burkhart).
100-m. dash — 1. Lauren Pickens PB 12.60.
400-m. dash — 1. Lauren Pickens PB 57.72.
200-m. dash — 1. Lauren Pickens PB 26.22.
High jump — 1. Xannie Quiring BA 5-0.
Javelin — 4. Wynette Sommerfeld BA 99-9.
Triple jump — 2. Meredith Burkhart BA 32-11, 4. Wynette Sommerfeld BA 32-4.
Pole vault — 1. Tiffany Veer BA 9-0.
BOYS
Team scores — Berean Academy 116, Jayhawk Linn 74, Olpe 66, St. Mary’s-Colgan 60, Herington 48, Lebo 43, Peabody-Burns 31, Central of Burden 28, Marmaton Valley 28, Chase County 17.5, Lyndon 13, Oswego 9, Uniontown 8, Oxford 8, West Elk 7.5, Humboldt 2.
3,200-m. run — 1. Arlan Newby BA 10:23.53, 3. Aaron Topham PB 10:36.89.
110-m. HH — 3. Caleb Veer BA 15.87.
4x800-m. relay — 2. Berean Academy (Josiah Busenitz, Blaine Busenitz, Cameron Rust, Daniel Claassen) 8:26.66.
1,600-m. run — 1. Arlan Newby BA 4:44.73.
4x100-m. relay — 4. Berean Academy 45.59 (Thomas Wine, Cameron Dunn, Lonnie Penner, Caleb Veer).
300-m. IH — 4. Curtis Frederick PB 42.31.
800-m. run — 2. Daniel Claassen BA 2:02.24, 4. Joshua Klarmann PB 2:06.19.
4x400-m. relay — 3. Berean Academy (Cameron Dunn, Josiah Busenitz, Justin Claassen, Daniel Claassen) 3:34.20.
Shot put — 2. Karlin Wiebe BA 49-1 1/4, 3. Isaac Burnett PB 44-0 3/4.
Discus — 1. Karlin Wiebe BA 150-4, 2. Isaac Burnett PB 139-6.
High jump — 3. Lonnie Penner BA 5-8.
Javelin — 1. Lonnie Penner BA 178-5.
Pole vault — 1. Seth Entz BA 12-0, 2. Ethan Penner BA 10-6.