Class 5-4-3-2-1A State

Swimming Championships

Saturday at Topeka


Class 5-4-3-2-1A State
Swimming Championships
Saturday at Topeka
Team scores — St Thomas Aquinas 3291⁄2, Wichita Independent 252, Newton 192, Topeka Hayden 190, Emporia 171, Kapaun Mount Carmel 134, Salina South 123, Andover Central 1181⁄2, Topeka Seaman 115, McPherson 86, Hutchinson 57, Paola 57, Bishop Miege 51, Hays 39, Lansing 33, Salina Central 32, Wichita Trinity 31, Maize South 30, Wamego 28, KC Ward 261⁄2, Andover 24, El Dorado 23, Great Bend 20, Bonner Springs 18, Lenexa St. James 17, Winfield 13, Bishop Carroll 13, Wichita Collegiate 13, Pittsburg 8, KC Piper 6, Osawatomie 5, St. Paul 31⁄2, Topeka West 2.
Individual results
200 medley relay
Finals — 1. Aquinas (Sara Lopez, Kaela Ropson, Megan Greving, Monica Dudley), 1:52.28; 2. Wichita Independent (Brooke Brittain, Kate Wickham, Chesley Kilgore, Allie Griffin), 1:54.39; 3. Emporia 1:55.64; 4. Topeka Hayden 1:58.03; 5. Kapaun (Leah Grant, Marisa Meyer, Katie McGreevy, Sarah Clark), 2:00.78; 6. Topeka Seaman 2:02.52; 7. Newton (Shelby Gronau, Hana Robinson, Sara Slifer, Christina Entz), 2:02.97; 8. McPherson (Rochelle Cottrell, Alicia Godwin, Mariah Regier, Kassidy Glazner), 2:03.15.
Consolation — 9. Andover Central (Gina Cernohous, KC Chambers, Katy Davis, Lauren Copher), 2:05.88; 10. Hutchinson (Sarah Hooker, Kathleen Fee, Katelin Morey, Katy Stockton), 2:06.15; 11. Salina South 2:06.33; 12. Miege 2:08.81; 13. Carroll (Madelyn Keating, Brooke Biby, Jessica Miller, Janelle Neises), 2:10.77; 14. Andover (Audra Hansen, Kasey Criser, Macy Garcia, Julia Hilts), 2:11.59; 15. Winfield (Kelly Sweet, Jessica Love, Haley Mazzanti, Taylor Archer), 2:13.33; DQ. Paola.
200 freestyle
Finals — 1. Monica Dudley, Aquinas, 1:55.94; 2. Kelsey Eklund, Wichita Independent, 1:56.48; 3. Natalie Hyde, Hayden, 2:02.16; 4. Caysi Sykes, Maize South, 2:03.76; 5. Katie McGreevy, Kapaun, 2:05.32; 6. Martina Schartz, Salina South, 2:05.38; 7. Allie Griffin, Wichita Independent, 2:06.11; 8. Taylor Mason, Emporia, 2:11.62.
Consolation — 9. Ronni Hart, Paola, 2:10.19; 10. Erin Duncan, Pittsburg, 2:13.16; 11. Sara Slifer, Newton, 2:13.55; 12. Christina Entz, Newton, 2:14.55; 13. Audra Hansen, Andover, 2:16.34; 14. Kristen Bulmer, Seaman, 2:17.17; 15. Ashley Call, El Dorado, 2:17.79; 16. Shelby Gronau, Newton, 2:19.80.
200 individual medley
Finals — 1. Kristin Strecker, Hayden, 2:12.08; 2. Gina Cernohous, Andover Central, 2:13.04; 3. Kaela Ropson, Aquinas, 2:15.05; 4. Emily Knocke, Wichita Trinity, 2:16.22; 5. Katrina Gerbrand, Newton, 2:18.56; 6. Amanda Groff, Hays, 2:21.72; 7. Amanda Scheideman, Wamego, 2:22.63; 8. Summer Wilson, Emporia, 2:27.71.
Consolation — 9. Rebecca Tidwell, Emporia, 2:24.75; 10. Kathleen Fee, Hutchinson, 2:26.35; 11. Bridget Petersen, Aquinas, 2:26.76; 12. Kimberly Meader, Seaman, 2:28.85; 13. Hannah Hecht, Lansing, 2:29.13; 14. Julia Dorsett, Osawatomie, 2:30.51; 15. Marisa Meyer, Kapaun, 2:31.08; 16. Nina Hoedlmayr, Miege, 2:34.11.
50 freestyle
Finals — 1. Chesley Kilgore, Wichita Independent, 24.43; 2. Megan Greving, Aquinas, 25.07; 3. Sarah Clark, Kapaun, 26.00; 4. Kathryn Scherich, Emporia, 26.07; 5. Kassidy Glazner, McPherson, 26.46; 6. Martha Scheffler, Newton, 26.51; 7. Kate Wickham, Wichita Independent, 26.56; 8. Emily Herre, Bonner Springs, 26.87.
Consolation — 9. Haley Sieben, Aquinas, 26.56; 10. Kaylee Farmer, Paola, 26.63; 11. Shyann Winkler, Lansing, 26.94; 12. Ronja Boolzen, Newton, 27.23; 13.. Morgan Brotton, Salina South, 27.31; 14. Hallie Dusselier, Aquinas, 27.33; 15. Leah Grant, Kapaun, 27.35; 16. Kelsey Cundith, Aquinas, 27.62.
100 butterfly
Finals — 1. Megan Greving, Aquinas, 57.69; 2. Brooke Brittain, Wichita Independent, 1:00.21; 3. Maggie Metz, Seaman, 1:01.42; 4. Caysi Sykes, Maize South, 1:03.54; 5. Meghan Ouderkirk, Salina South, 1:03.90; 6. (tie) Kate Dailey, KC Ward and Bridget Petersen, Aquinas, 1:04.00; 8. Katie McGreevy, Kapaun, 1:04.02.
Consolation — 9. Mariah Regier, McPherson, 1:06.93; 10. Sarah Hooker, Hutchinson, 1:06.97; 11. Jenny Kongs, Aquinas, 1:07.11; 12. Cheyenne Regier, McPherson, 1:10.55; 13. Allison Vlach, Hayden, 1:11.08; 14. Haley Mazzanti, Winfield, 1:11.28; 15. (tie) Erin Tuck, St. Paul and Davis, Andover Central, 1:11.30.
100 freestyle
Finals — 1. Chesley Kilgore, Wichita Independent, 53.88; 2. Christina Entz, Newton, 56.53; 3. Rebecca Tidwell, Emporia, 57.04; 4. Martina Schartz, Salina South, 57.29; 5. Sarah Clark, Kapaun, 58.37; 6. Haley Sieben, Aquinas, 58.63; 7. Martha Scheffler, Newton, 59.12; 8. Kathryn Scherich, Emporia, 59.66.
Consolation — 9. Kassidy Glazner, McPherson, 59.01; 10. Rachel Schmidt, Paola, 59.36; 11. Morgan Brotton, Salina South, 59.37; 12. Shyann Winkler, Lansing, 59.45; 13. Josey Wodke, Seaman, 59.68; 14. Ronja Boolzen, Newton, 1:00.36; 15. Julia Dorsett, Osawatomie, 1:00.37; 16. Erin Duncan, Pittsburg, 1:00.52
500 freestyle
Finals — 1. Monica Dudley, Aquinas, 5:06.92; 2. Kelsey Eklund, Wichita Independent, 5:13.58; 3. Sara Lopez, Aquinas, 5:20.92; 4. Maggie Metz, Seaman, 5:23.16; 5. Kate Dailey, KC Ward, 5:34.21; 6. Allie Griffin, Wichita Independent, 5:35.03; 7. Hannah Alexander, Hayden, 5:39.23; 8. Ronni Hart, Paola, 5:56.91.
Consolation — 9. Claire Alexander, Hayden, 5:47.33; 10. Kimberly Meader, Seaman, 5:54.19; 11. Sara Slifer, Newton, 5:54.29; 12. Kelsey Gandy, Seaman, 5:58.11; 13. Kristen Bulmer, Seaman, 6:03.09; 14. Ashley Call, El Dorado, 6:14.08; 15. Jennifer Smisek, Lansing, 6:14.36; 16. Jessica Miller, Carroll, 6:16.61.
200 freestyle relay
Finals — 1. Hayden (Alexander, Hyde, Alexander, Strecker), 1:44.70; 2. Emporia 1:45.30; 3. Kapaun (Meyer, Grant, McGreevy, Clark), 1:45.43; 4. Aquinas 1:46.53; 5. Salina South 1:48.69; 6. Andover Central (Copher, Davis, Steck, Cernohous), 1:48.72; 7. Newton (Gerbrand, Boolzen, Slifer, Scheffler), 1:49.92; 8. McPherson (Regier, Glazner, Cottrell, Glazner), 1:51.01.
Consolation — 9. Paola 1:50.25; 10. Miege 1:51.10; 11. Andover (Hilts, Bea Ferenc, Garcia, Hansen), 1:52.73; 12. Wichita Independent (Eklund, Marriam Yassine, Davis, Wickham), 1:53.48; 13. Great Bend 1:53.88; 14. Hays 1:54.94; 15. Carroll (Keating, Duling, Neises, Miller), 1:56.00; DQ. Independence.
100 backstroke
Finals — 1. Brooke Brittain, Wichita Independent, 1:00.67; 2. Gina Cernohous, Andover Central, 1:01.57; 3. Emily Knocke, Wichita Trinity, 1:01.66; 4. Sara Lopez, Aquinas, 1:04.24; 5. Katrina Gerbrand, Newton, 1:04.57; 6. Anna Horner, Wichita Collegiate, 1:05.71; 7. Arielle Steck, Andover Central, 1:05.92; 8. Shelby Gronau, Newton, 1:06.59.
Consolation — 9. Claire Alexander, Hayden, 1:06.25; 10. Jenny Kongs, Aquinas, 1:06.99; 11. Hannah Hecht, Lansing, 1:07.62; 12. Rachel Schmidt, Paola, 1:08.05; 13. Taylor Mason, Emporia, 1:08.38; 14. Meghan Ouderkirk, Salina South, 1:09.07; 15. Audra Hansen, Andover, 1:09.13; 16. Rochelle Cottrell, McPherson, 1:10.21.
100 breaststroke
Finals — 1. Kristin Strecker, Hayden, 1:07.04; 2. Natalie Hyde, Hayden, 1:10.13; 3. Amanda Scheideman, Wamego, 1:10.13; 4. Kathleen Fee, Hutchinson, 1:10.92; 5. Kaela Ropson, Aquinas, 1:11.23; 6. Hannah Alexander, Hayden, 1:12.03; 7. Amanda Groff, Hays, 1:12.17; 8. Marisa Meyer, Kapaun, 1:13.36.
Consolation — 9. Kate Wickham, Wichita Independent, 1:13.81; 10. Emily Herre, Bonner Springs, 1:14.68; 11. Chloe Lockman, KC Piper, 1:17.82; 12. Hana Robinson, Newton, 1:19.88; 13. Sam Schuster, Kapaun, 1:20.12; 14. KC Chambers, Andover Central, 1:21.00; 15. Sara Greenough, St. Paul, 1:21.46; DQ. Summer Wilson, Emporia.
400 freestyle relay
Finals — 1. Wichita Independent (Eklund, Griffin, Brittain, Kilgore), 3:40.10; 2. Aquinas 3:42.61; 3. Newton (Entz, Gerbrand, Scheffler, Gronau), 3:53.80; 4. Seaman 4:00.97; 5. Salina South 4:01.12; 6. Miege  4:11.27; 7. Andover Central (Emilee O'Hair, Alexis Lyman, Rachel Jacobson, Steck), 4:16.05; DQ. Paola.
Consolation — 9. El Dorado (Erin Connell, Call, Hayley Fellers, Jade Johnson), 4:15.47; 10. Hutchinson (Ashley Danler, Katelin Morey, Fee, Hooker), 4:15.84; 11. Great Bend 4:20.64; 12. Lansing 4:20.96; 13. Hays 4:21.20; 14. Winfield (Archer, Koman, Sweet, Mazzanti), 4:22.29; 15. McPherson (Regier, Tana Myers, Godwin, Glazner), 4:28.76; 16. Topeka West 4:31.37.
All-State
First team — Kristin Strecker, Hayden; Monica Dudley, Aquinas; Chesley Kilgore, Wichita Independent; Megan Greving, Aquinas; Brooke Brittain, Wichita Independent; Gina Cernohous, Andover Central; Kelsey Eklund, Wichita Independent; Natalie Hyde, Hayden; Emily Knocke, Wichita Trinity; Sara Lopez, Aquinas; Maggie Metz, Seaman; Sarah Clark, Kapaun; Caysi Sykes, Maize South, Kaela Ropson, Aquinas; Ashley Weatherd, Salina Central.
Second team — Katrina Gerbrand, Newton; Martina Schartz, Salina South; Amanda Scheideman, Wamego; Kate Dailey, KC Ward; Kathryn Scherich, Emporia; Martha Scheffler, Newton; Amanda Groff, Hays; Hannah Alexander, Hayden; Allie Griffin, Wichita Independent; Katie McGreevy, Kapaun; Rebecca Tidwell, Emporia; Courtney Gammil, St. James Academy.
Swimmer of the year — Kristin Strecker, Hayden Coach of the year —  Bob Yevak, Emporia.