State qualifiers and Newton results


Class 5A Regionals

Friday

Welch Stadium

Emporia

(top 4 to state)

GIRLS

Team scores — Kapaun-Mt. Carmel 126.5, Newton 103, Salina Central 84, Emporia 82, McPherson 62.5, Andover 43, Salina South 35, Andover Central 18.

Shot put — 1. Regier N 37-2, 2. Cook KMC 36-6 1/2, 3. Stiverson AC 36-2, 4. Suenram SC 35-8 1/2. 5. Bradley N 34-11 1/2.

Discus — 1. Suenram SC 129-0, 2. Regier N 119-1, 3. Cook KMC 118-1, 4. Bradley N 117-2. 6. Scott N 102-0.

Javelin — 1. Fritz An. 124-5, 2. Suenram SC 121-10, 3. Zwick KMC 118-6, 4. Shearrer KMC 117-4. 9. Minkevitch N 84-8, 12. J.Scott N 71-1, 14. Armstrong 55-7.

High jump — 1. Eigruber M 5-4, 2. Goodness SS 5-4, 3. Berry SS 5-3, 4. Robinson An. 5-2.

Long jump — 1. Bennett SC 17-0 1/4, 2. Arndt E 16-6 1/4, 3. Goddness SS 16-1 1/4, 4. Knab AC 16-0 1/4. 7. Coffey N 15-0 1/4, 12. Runge N 12-5.

Triple jump — 1. Kolmer E 37-4 1/2, 2. Robinson An. 35-5 1/2, 3. Bennett SC 35-1 1/2, 4. Clark An 33-11 3/4.

Pole vault — 1. Swanson SC 9-6, 2. Hastings E 9-0, 3. Jantz N 9-0, 4. Landwehr E 8-6. t6. Lafave N 7-0, Tolle N 7-0.

100-m. HH — 1. Eigruber M 15.19, 2. Roberts N 15.32, 3. Pavlik M16.20, 4. Baron N 16.55.

4x800-m. relay — 1. Newton 10:17.40, 2. Kapaun-Mt. Carmel 10:27.36, 3. McPherson 10:37.03, 4. Emporia 10:55.38.

100-m. dash — 1. Clifton An. 12.68, 2. Gaeddert N 12.74, 3. Kinnemon M 12.75, 4. Ward KMC 12.69. 9. Loescher N 13.40.

1,600-m. run — 1. Maki KMC 5:14.26, 2. Stanbrough E 5:26.30, 3. Wills AC 5:37.06, 4. Hand KMC 5:38.09. 5. Ahsltedt N 5:51.32, 6. McCartney N 5:53.79.

4x100-m. relay — 1. Salina Central 50.79, 2. Newton 50.94, 3. Kapaun-Mt. Carmel 51.00, 4. McPherson 51.76.

400-m. dash — 1. Hill SC 1:01.36, 2. Kinnamon M 1:01.56, 3. Hagan KMC 1:02.62, 4. Crawford KMC 1:02.90.

300-m. LH — 1. Roberts N 49.01, 2. Akao KMC 49.55, 3. Weber KMC 49.87, 4. Baron N 50.09.

800-m. run — 1. Holloway SS 2:23.19, 2. Stanbrough E 2:24.42, 3. Loving M 2:28.00, 4. Maki KMC 2:28.87. 7. McCartney N 2:36.46.

200-m. dash — 1. Kolmer E 26.19, 2. Gaeddert N 26.57, 3. Ward KMC 27.04, 4. Weaverling SC 27.89. 10. Loescher N 28.30.

3,200-m. run — 1. Maki KMC 11:26.12, 2. Stanbrough E 12:06.97, 3. Hand KMC 12:16.49, 4. Loeffler N 12:16.57. 7. Coffman N 13:01.33, 9. Ahlstedt N 13:14.76.

4x400-m. relay — 1. Emporia 4:09.61, 2. Salina Central 4:16.33, 3. Kapaun-Mt. Carmel 4:17.48, 4. Newton 4:18.42.

BOYS

Team scores — Emporia 131.5, McPherson 101, Newtom 92, Salina Central 90, Kapaun-Mt. Carmel 44.5, Andover Central 42, Salina South 30, Andover 27.

Shot put — 1. Rambo N 56-11 1/2, 2. Thomensen E 47-7, 3. Knight E 44-8 1/2, 4. Clary M 44-5 1/2. 11. Garcia M 40-3, 14. N Alexander N 36-8.

Discus — 1. Rambo N 162-2, 2. Clary M 156-6, 3. Aceves E 140-9, 4. Washington AC 133-2. 13. Hochstetler N 106-10, 15. Blaylock N 104-5.

Javelin — 1. Kolmer E 172-3, 2. Thomsen E 168-6, 3. Floerke N 167-10, 4. Gonzalez SC 165-1. 9. Wright 133-2, 12. Davis N 117-5.

High jump — 1. Cape M 6-2, 2. Williams SC 6-2, 3. Gentz E 6-0, 4. Beebe N 6-0. 5. Slife N 5-10.

Long jump — 1. Gentz E 21-11 3/4, 2. Morrow E 21-10 1/4, 3. Jones SS 20-5 1/4, 4. Wassenberg SC 20-3. 8. Nelson N 19-11, 13. Jones M 18-2 1/2.

Triple jump — 1. Gentz E 44-4 1/2, 2. Williams SC 43-6 3/4, 3. Dallas SC 42-11 1/2, 4. Hitt KMC 42-11 1/4. 10. Slife N 39-6 1/4.

Pole vault — 1. Pearson E 14-6, 2. Lawrene M 12-0, 3. Bolte SC 11-6, 4. Felts KMC 11-6.

110-m. HH — 1. Johns N 14.97, 2. Obermeyer E 15.14, 3. Sharp SC 15.59, 4. Kretchmar AC 15.67. 9. Dorrell N 16.60.

4x800-m. relay — 1. Newton 8:19.88, 2. Salina Central 8:25.30, 3. Kapaun-Mt. Carmel 8:29.59, 4. McPherson 8:30.38.

100-m. dash — 1. James SC 11.01, 2. O’Connor M 11.21, 3. Valdez N 11.34, 4. Lindenberger SS 11.34. .

1,600-m. run — 1. A.Porter M 4:32.28, 2. Tilton E 4:32.82, 3. Just An. 4;36.24, 4. Wescott KMC 4:39.58. 5. Winter N 4:42.35, 8. Kelsey N 4:47.63, 9. M.Kreider N 4:49.62.

4x100-m. relay — 1. Salina Central 43.58, 2. McPherson 43.81, 3. Newton 43.87, 4. Salina South 44.26.

400-m. dash — 1. Beverly AC 50.67, 2. Gawanda M 50.84, 3. Bowman SC 51.56, 4. Robinson N 52.82. 7. Nelson N 53.94.

300-m. IH — 1. Johns N 39.66, 2. Frank SS 40.63, 3. Willard AC 41.54, 4. Obermeyer E 41.63. 11. Dorrell N 44.71.

800-m. run — 1. A.Porter M 1:54.72, 2. Tilton E 2:00.75, 3. Maloney An. 2:00.96, 4. Beverly AC 2:01.46. 7. Lalouette N 2:04.70, 8. Madrigal N 2:08.36, 10. B.Kreider N 2:08.73.

200-m. dash — 1. Goldberg An. 23.19, 2. Johns N 23.29, 3. Morrow E 23.32, 4. Valdez N 23.43.

3,200-m. run — 1. Caire KMC 10:13.13, 2. A.Porter M 10:13.15, 3. C.Porter M 10:15.65, 4. Wescott KMC 10:19.28. 7. Lettau N 10:32.46, 14. Winter 11:06.40, 16. Gouvion N 11:25.31.

4x400-m. relay — 1. Salina Central 3:28.71, 2. Andover Central 3:28.71, 3. Emporia 3:31.99, 4. McPherson 3:34.09. 7. Newton 3:45.15.