Day one state swimming results


State swimming

at Capitol Federal Natatorium, Topeka

Class 5-1A

Finals

Diving 1. Ashley Weatherd, Salina Central, 341.30; 2. Courtney Gammil, Lenexa St. James, 306.05; 3. Ellie Murphy, St. Thomas Aquinas, 294.20; 4. Chelsey Kessler, Emporia, 279.60; 5. Kelsey Boschert, St. Thomas Aquinas, 274.95; 6. Ashley Wheeler, Emporia, 256.35; 7. Bronte Doughman, Salina Central, 252.10; 8. Kara Wheeler, Wichita Independent, 233.10.

Preliminaries

Individual results

200 medley relay

Finalists 1. St. Thomas Aquinas (Sara Lopez, Kaela Ropson, Megan Greving, Monica Dudley), 1:53.34; 2. Wichita Independent (Brooke Brittain, Kate Wickham, Chesley Kilgore, Allie Griffin), 1:55.66; 3. Emporia (Taylor Mason, Summer Wilson, Rebecca Tidwell, Kathryn Scherich), 1:56.98; 4. Topeka Hayden (Claire Alexander, Hannah Alexander, Kristin Strecker, Natalie Hyde), 1:58.51; 5. Kapaun Mount Carmel (Leah Grant, Marisa Meyer, Katie McGreevy, Sarah Clark), 2:00.02; 6. Newton (Shelby Gronau, Hana Robinson, Sara Slifer, Christina Entz), 2:02.54; 7. Topeka Seaman (Josey Wodke, Kimberly Meader, Maggie Metz, Kristen Bulmer), 2:02.76; 8. McPherson (Rochelle Cottrell, Alicia Godwin, Mariah Regier, Kassidy Glazner), 2:03.01.

Consolation 9. Paola (Rachel Schmidt, Jendra Teuscher, Kaylee Farmer, Dalyn Shay), 2:04.28; 10. Andover Central (Gina Cernohous, KC Chambers, Katy Davis, Lauren Copher), 2:04.35; 11. Bishop Miege (Nina Hoedlmayr, Mary Ledom, Morgan Maloney, Maddy Ledom), 2:07.28; 12. Salina South (Kalene Paul, Juliet Korbe, Meghan Ouderkirk, Kelly Weichman), 2:07.40; 13. Hutchinson (Sarah Hooker, Kathleen Fee, Katelin Morey, Katy Stockton), 2:07.86; 14. Andover (Audra Hansen, Kasey Criser, Macy Garcia, Julia Hilts), 2:10.38; 15. Bishop Carroll (Madelyn Keating, Brooke Biby, Jessica Miller, Janelle Neises), 2:11.37; 16. Winfield (Kelly Sweet, Jessica Love, Haley Mazzanti, Taylor Archer), 2:12.44.

200 freestyle

Finalists 1. Kelsey Eklund, Wichita Independent, 1:55.78; 2. Monica Dudley, Aquinas, 1:56.76; 3. Caysi Sykes, Maize South, 2:04.64; 4. Katie McGreevy, Kapaun, 2:04.86; 5. Allie Griffin, Wichita Independent, 2:06.10; 6. Natalie Hyde, Topeka Hayden, 2:07.77; 7. Martina Schartz, Salina South, 2:08.03; 8. Taylor Mason, Emporia, 2:10.73.

Consolation 9. Ronni Hart, Paola, 2:10.98; 10. Christina Entz, Newton, 2:12.24; 11. Erin Duncan, Pittsburg, 2:12.58; 12. Shelby Gronau, Newton, 2:13.41; 13. Sara Slifer, Newton, 2:13.87; 14. Audra Hansen, Andover, 2:14.06; 15. Kristen Bulmer, Topeka Seaman, 2:14.13; 16. Ashley Call, El Dorado, 2:15.52. Other Wichita area 19. Emily Baudouin, Kapaun, 2:18.07.

200 individual medley

Finalists 1. Gina Cernohous, Andover Central, 2:13.81; 2. Kristin Strecker, Topeka Hayden, 2:14.79; 3. Kaela Ropson, Aquinas, 2:15.18; 4. Emily Knocke, Wichita Trinity, 2:19.94; 5. Katrina Gerbrand, Newton, 2:20.85; 6. Amanda Scheideman, Wamego, 2:21.88; 7. Amanda Groff, Hays, 2:22.76; 8. Summer Wilson, Emporia, 2:25.60.

Consolation 9. Bridget Petersen, Aquinas, 2:26.56; 10. Rebecca Tidwell, Emporia, 2:27.53; 11. Kathleen Fee, Hutchinson, 2:28.13; 12. Julia Dorsett, Osawatomie, 2:28.43; 13. Hannah Hecht, Lansing, 2:29.20; 14. Marisa Meyer, Kapaun, 2:29.55; 15. Kimberly Meader, Seaman, 2:30.73; 16. Nina Hoedlmayr, Miege, 2:32.16.

50 freestyle

Finalists 1. Chesley Kilgore, Wichita Independent, 24.60; 2. Megan Greving, Aquinas, 25.13; 3. Kathryn Scherich, Emporia, 25.48; 4. Sarah Clark, Kapaun, 25.95; 5. Kate Wickham, Wichita Independent, 26.35; 6. Kassidy Glazner, McPherson, 26.47; 7. Martha Scheffler, Newton, 26.51; 8. Emily Herre, Bonner Springs, 26.52.

Consolation 9. Kaylee Farmer, Paola, 26.66; 10. Shyann Winkler, Lansing, 26.76; 11. Morgan Brotton, Salina South, 26.79; 12. Haley Sieben, Aquinas, 27.00; 13. Leah Grant, Kapaun, 27.39; 14. Kelsey Cundith, Aquinas, 27.56; 15. Hallie Dusselier, Aquinas, 27.60; 16. Ronja Boolzen, Newton, 27.61.

100 butterfly

Finalists 1. Megan Greving, Aquinas, 58.57; 2. Brooke Brittain, Wichita Independent, 1:01.32; 3. Maggie Metz, Seaman, 1:01.38; 4. Caysi Sykes, Maize South, 1:03.38; 5. Meghan Ouderkirk, Salina South, 1:04.13; 6. Katie McGreevy, Kapaun, 1:04.38; 7. Kate Dailey, KC Ward, 1:04.98; 8. Bridget Petersen, Aquinas, 1:05.06.

Consolation 9. Jenny Kongs, Aquinas, 1:06.91; 10. Mariah Regier, McPherson, 1:07.11; 11. Sarah Hooker, Hutchinson, 1:09.12; 12. Allison Vlach, Topeka Hayden, 1:09.16; 13. Cheyenne Regier, McPherson, 1:10.96; 14. Haley Mazzanti, Winfield, 1:11.40; 15. Erin Tuck, St. Paul, 1:11.99; 16. Katy Davis, Andover Central, 1:12.21.

100 freestyle

Finalists 1. Chesley Kilgore, Wichita Independent, 54.41; 2. Christina Entz, Newton, 56.51; 3. Rebecca Tidwell, Emporia, 57.51; 4. Martha Scheffler, Newton, 58.11; 5. Kathryn Scherich, Emporia, 58.17; 6. Haley Sieben, Aquinas, 58.27; 7. Martina Schartz, Salina South, 58.32; 8. Sarah Clark, Kapaun, 58.37.

Consolation 9. Kassidy Glazner, McPherson, 58.77; 10. Rachel Schmidt, Paola, 58.93; 11. Shyann Winkler, Lansing, 59.20; 12. Josey Wodke, Topeka Seaman, 59.55; 13. Morgan Brotton, Salina South, 1:00.01; 14. Ronja Boolzen, Newton, 1:00.03; 15. Erin Duncan, Pittsburg, 1:00.06; 16. Julia Dorsett, Osawatomie, 1:00.23.

500 freestyle

Finalists 1. Monica Dudley, Aquinas, 5:09.87; 2. Kelsey Eklund, Wichita Independent, 5:12.84; 3. Maggie Metz, Seaman, 5:20.76; 4. Sara Lopez, Aquinas, 5:23.20; 5. Allie Griffin, Wichita Independent, 5:35.79; 6. Kate Dailey, KC Ward, 5:37.23; 7. Hannah Alexander, Topeka Hayden, 5:40.19; 8. Ronni Hart, Paola, 5:46.24.

Consolation 9. Sara Slifer, Newton, 5:53.77; 10. Claire Alexander, Topeka Hayden, 5:56.47; 11. Kimberly Meader, Topeka Seaman, 5:58.56; 12. Kelsey Gandy, Topeka Seaman, 6:00.43; 13. Ashley Call, El Dorado, 6:12.05; 14. Kristen Bulmer, Topeka Seaman, 6:16.04; 15. Jennifer Smisek, Lansing, 6:16.74; 16. Jessica Miller, Carroll, 6:21.32.

200 freestyle relay

Finalists 1. Kapaun (Meyer, Grant, McGreevy, Clark), 1:45.85; 2. Emporia (Tidwell, Wilson, Haley Guion, Scherich), 1:45.90; 3. Aquinas (Kongs, Hallie Dusselier, Sieben, Petersen), 1:46.27; 4. Hayden (Alexander, Hyde, Alexander, Strecker), 1:46.27; 5. Salina South (Brotton, Schartz, Korbe, Kelly Weichman), 1:49.16; 6. Andover Central (Copher, Davis, Steck, Cernohous), 1:49.32; 7. Newton (Gerbrand, Boolzen, Slifer, Scheffler), 1:50.59; 8. McPherson (Regier, Glazner, Cottrell, Glazner), 1:51.05.

Consolation 9. Bishop Miege (Leslie English, Abby Parra, Ledom, Emma Vogt), 1:51.38; 10. Wichita Independent (Eklund, Marriam Yassine, Davis, Wickham), 1:51.58; 11. Andover (Hilts, Bea Ferenc, Garcia, Hansen), 1:52.54; 12. Great Bend (Rondeau, Brenner, Schneider, Taycee Bunn), 1:53.06; 13. Paola (Shay, Hart, Teuscher, Bri Berner), 1:53.35; 14. Hays (Tarryn Andrews, Jessica Carreira, Courtney Hess, Groff), 1:53.50; 15. Carroll (Keating, Duling, Neises, Miller), 1:55.67; 16. Independence (Nikki Yakshaw, Layne Wilson, Madison Vining, Haley Marchant), 1:56.64.

100 backstroke

Finalists 1. Brooke Brittain, Wichita Independent, 1:00.91; 2. Gina Cernohous, Andover Central, 1:02.31; 3. Sara Lopez, Aquinas, 1:03.09; 4. Knocke, Wichita Trinity, 1:03.34; 5. Katrina Gerbrand, Newton, 1:05.26; 6. Shelby Gronau, Newton, 1:06.25; 7. Arielle Steck, Andover Central, 1:06.65; 8. Anna Horner, Wichita Collegiate, 1:06.74.

Consolation 9. Jenny Kongs, Aquinas, 1:07.22; 10. Rachel Schmidt, Paola, 1:07.30; 11. Hannah Hecht, Lansing, 1:07.45; 12. Claire Alexander, Hayden, 1:07.52; 13. Taylor Mason, Emporia, 1:07.52; 14. Audra Hansen, Andover, 1:08.34; 15. Meghan Ouderkirk, Salina South, 1:08.73; 16. Rochelle Cottrell, McPherson, 1:09.14.

100 breaststroke

Finalists 1. Kristin Strecker, Hayden, 1:07.74; 2. (tie) Natalie Hyde, Hayden and Kathleen Fee, Hutchinson, 1:10.32; 4. Amanda Scheideman, Wamego, 1:10.39; 5. Kaela Ropson, Aquinas, 1:10.77; 6. Hannah Alexander, Topeka Hayden, 1:11.18; 7. Amanda Groff, Hays, 1:12.52; 8. Marisa Meyer, Kapaun, 1:12.72.

Consolation 9. Emily Herre, Bonner Springs, 1:13.71; 10. Kate Wickham, Wichita Independent, 1:14.33; 11. Summer Wilson, Emporia, 1:15.80; 12. Chloe Lockman, KC Piper, 1:18.28; 13. Hana Robinson, Newton, 1:18.30; 14. Sam Schuster, Kapaun, 1:19.13; 15. Sara Greenough, St. Paul, 1:19.38; 16. KC Chambers, Andover Central, 1:20.07.

400 freestyle relay

Finalists 1. Wichita Independent (Eklund, Griffin, Brittain, Kilgore), 3:44.58; 2. Aquinas (Greving, Dudley, Lopez, Ropson), 3:44.98; 3. Newton (Entz, Gerbrand, Scheffler, Gronau), 3:55.99; 4. Topeka Seaman (Metz, Wodke, Meader, Bulmer), 4:03.45; 5. Salina South (Brotton, Schartz, Korbe, Ouderkirk), 4:04.89; 6. Paola (Farmer, Berner, Hart, Schmidt), 4:06.34; 7. Bishop Miege (English, Vogt, Parra, Hoedlmayr), 4:13.02; 8. Andover Central (Emilee O'Hair, Alexis Lyman, Rachel Jacobson, Steck), 4:14.28.

Consolation 9. Hutchinson (Ashley Danler, Katelin Morey, Fee, Hooker), 4:16.86; 10. El Dorado (Erin Connell, Call, Hayley Fellers, Jade Johnson), 4:17.63; 11. Winfield (Archer, Koman, Sweet, Mazzanti), 4:19.21; 12. Hays (Andrews, Carreira, Kelsey Capo, Courtney Hess), 4:20.88; 13. Lansing (Hecht, Cheyenne Rettele, Smisek, Winkler), 4:22.38; 14. Great Bend (Brenna Stueder, Katie Heeke, Jessica Kuhlman, Allison Damm), 4:22.72; 15. McPherson (Regier, Tana Myers, Godwin, Glazner), 4:27.74; 16. Topeka West (Moss, Welch, Randa Korgol, Herrera), 4:29.40.