|
|
The Kansan - Newton, KS
  • TRACK

    • email print
  • Derby quad
    Newton middle
    school results
    Seventh-grade boys
    800-m. run — 1. Josh Robinson 2:29.0; 2. Caleb Woodward 2:30.0; 3. Andrew Contreras 2:34.0; Bailey Dore 3:08.0.
    200-m. hurdles — 1. Jack Kingsley 31.42; 2. Josh Robinson 32.40.
    200-m. dash — 1. Caesar Sanchez 28.30; 2. Robert Lyles 29.30; 5. Segio Sanchez 33.11.
    (More results page 11)
    Note: Eighth-grade results were not listed.
    Norwich Invitational
    Goessel results
    GIRLS
    Team scores — South Barber 111, Goessel 99, Pratt Skyline 87, Cunningham 70, Norwich 61.5, South Haven 54, Caldwell 34.5, Cheney 26, Pretty Prairie 12.
    Long jump — 5. Van Horn 13-8 1/2.
    Javelin — 3. Frey 96-0.
    1,600-m. run — 1. Frey 6:04.51.
    4x400-m. relay — 1. Goessel 4:38.62.
    3,200-m. run — 1. Czarnowski 13:58.93.
    Shot put — 3. DeFreese 28-2.
    4x800-m. relay — 1. Goessel 11:03.90.
    4x100-m. rekay — 3. Goessel 55.18.
    800-m. run — 1. Harvey 2:43.62.
    Triple jump — 3. Goertzen 31-8.
    400-m. dash — 1. Flaming 1:06.77, 4. Harvey 1:08.76.
    300-m. LH — 5. Goertzen 53.99.
    200-m. dash — 2. Van Horn 29.77.
    BOYS
    Team scores — Goessel 106, Pretty Prairie 83, Pratt Skyline 72, Cunningham 52, Norwich 51, Caldwell 49, South Haven 48, Cheney 46, Wichita na 20, South Barber 15, Attica 12, Argonia 3.
    High jump — 2. E.Hiebert 6-0.
    Triple jump — 6. E.Hiebert 38-5.
    Long jump — 6. Berkholz 18-8 1/4.
    110-m. HH — 3. W.Hiebert 16.33.
    100-m. dash — 1. Stultz 11.32, 5. Unruh 11.63.
    1,600-m. run — 2. Reimer 5:01.83, 4. Kemkes 5:12.62.
    4x100-m. relay — 2. Goessel 46.31.
    400-m. dash — 1. Berkholz 54.28.
    300-m. IH — 2. W.Hiebert 43.33.
    800-m. run — 3. Kruger 2:19.03, 5. Kemkes 2:22.56.
    200-m. dash — 1. Unurh 25.10.
    3,200-m. run — 2. Goertzen 11:06.57, 4. Reimer 11:16.17.
    4x400-m. relay — 1. Goessel 3:45.-3.
    Bethel Invitational
    Saturday
    WOMEN
    Team scores — Fort Hays State 103, Hutchinson CC 45, Bethany 35, Cloud County CC 30, Sterling 27, Colby CC 21, Bethel 20, Kansas Wesleyan 10, McPherson 4, Ottawa 3, Univ. of Dallas 2.
    100-m. dash preliminaries — 1. Covey, Kylie Ott. 12.61; 2. Gallardo, Courtney Bty. 12.74; 3. Turpin, Ashley FHS 12.89; 4. Encinias, Meranda Bty. 12.98; 5. Johnson, Jessica Cld.Co. 13.08; 6. McElgunn, Molly Bty. 13.13; 7. Wiles, Mariah FHS 13.47; 8. Grivetti, Lindsay Bty. 13.49; 9. Newell, Sara Bty. 14.47; 10. Nelson, Ciera unatt. 14.75.
    100-m. dash finals — 1. Covey, Kylie Ott. 12.61; 2. Gallardo, Courtney Bty. 12.83; 3. Turpin, Ashley FHS 13.01; 4. McElgunn, Molly Bty. 13.05; 5. Encinias, Meranda Bty. 13.06; 6. Wiles, Mariah FHS 13.39; 7. Johnson, Jessica Cld.Co. 13.46; 8. Grivetti, Lindsay Bty. 13.81.
    200-m. dash — 1. Dennis, Annakay Col.CC 25.22; 2. Covey, Kylie Ott. 26.21; 3. Taylor, Whitney FHS 26.32; 4. Stuart, Jessica Ster. 26.49; 5. Gallardo, Courtney Bty. 26.72; 6. Dick, Rebecca HCC 26.83; 7. Fleharty, Kristen FHS 26.98; 8. Turpin, Ashley FHS 27.07; 9. Wiles, Mariah FHS 27.14; 10. McElgunn, Molly Bty. 27.15; 11. Cummings, Sydney HCC 27.21; 11. Moore, Bryte Cld.Co. 27.21; 13. Encinias, Meranda Bty. 27.80; 14. Janzen, Hillary HCC 27.88; 15. Carter, Francesca Ott. 28.26; 16. Deras, Megan Dal. 28.32; 17. Grivetti, Lindsay Bty. 28.73; 18. Simms, Gekeria Cld.Co. 28.77; 19. Russo, Patricia Dal. 29.07; 20. Johnson, Jessica Cld.Co. 29.97; 21. Martinez, Breona Pr.CC 30.17; 22. Nelson, Ciera unatt. 31.50.
    400-m. dash — 1. Service, Alicia Cld.Co. 58.09; 2. Stuart, Jessica Ster. 59.05; 3. Dennis, Annakay Col.CC 59.08; 4. Mundy, Jodi HCC 1:01.17; 5. Crosby, Jane Dal. 1:02.10; 6. Moore, Bryte Cld.Co. 1:02.54; 7. Chandler, Courtney Bty. 1:03.72; 8. Janzen, Hillary HCC 1:03.94; 9. Leija, Lydia HCC 1:05.80; 10. Simms, Gekeria Cld.Co. 1:07.00; 11. Russo, Patricia Dal. 1:07.02; 12. Mangan, Christina Ster. 1:08.75.
    Page 2 of 8 - 800-m. run — 1. Williams, Angelina Cld.Co. 2:12.85; 2. Walker, Kara KWU 2:19.39; 3. Price, Cherise KWU 2:20.78; 4. Deras, Megan Dal. 2:24.67; 5. Testa, Erica Cld.Co. 2:26.68; 6. Stegman, Cyrstal KWU 2:26.86;  7 Penner, Julie Ster. 2:29.91; 8. Dautel, Whitney Ster. 2:30.25; 9. Kamphaus, Jackie Btl. 2:33.13; 10. White, Julina KWU 2:35.82; 11. Meitner, Schuyler HCC 2:39.16; 12. Gundy, Emily Btl. 2:41.41; 13. Morgan, Shambly HCC 2:46.77; 14. Ellwood, Callie HCC 2:48.21; 15. Schimmel, Kelsey Cld.Co. 3:05.91.
    1,500-m. run — 1. Nero, Scarla Col.CC 4:47.45; 2. Jamison, Jackie FHS 4:48.87; 3. Boettger, Raven FHS 4:50.65; 4. Mobley, Hali FHS 4:51.22; 5. Esau, Natasha Btl. 5:09.22; 6. Chestnut, Annelle HCC 5:27.90; 7. Scroggins, Sabrina Bty. 5:34.93; 8. Bartlett, Melissa FHS 5:34.96; 9. Robledo, Jackie Col.CC 5:38.98; 10. Mailloux, Annie HCC 5:43.60;  11 Salter, Morgan Bty. 5:45.68; 12. Christensen, Camille Cld.Co. 5:48.25.
    5,000-m. run — 1. Nero, Scarla Col.CC 18:05.85; 2. Kahssay, Hlfti Col.CC 19:13.21; 3. Wolf, Haley FHS 19:49.07; 4. Dibbern, Kate Bty. 19:49.74; 5. Yost, Breana Col.CC 20:11.45; 6. Nichols, Jael FHS 20:58.74; 7. Bruce, Hillary Ott. 21:00.28; 8. Kramer, Bethany Cld.Co. 21:08.99; 9. McAfoos, Emily Ott. 21:21.43; 10. Doll, Sara Ster. 21:41.55.
    10,000-m. run — 1. Mishler, Alison FHS 40:43.45; 2. Linscott, Gentry FHS 40:58.42.
    100-m. HH preliminaries — 1. Martin, Kelsey FHS 14.53; 2. Fleharty, Kristen FHS 15.12; 3. Blanson, Jordyn Btl. 15.88; 4. Valdez, Shane Bty. 15.97; 5. Jones, Jasamine HCC 16.13; 6. Heim, Carissa FHS 16.14; 7. Upshaw, Alysia HCC 16.16; 8. Liddell, Ashley Bty. 16.57; 9. Johnson, Jessica Cld.Co. 16.59; 10. Faimon, Lisa Col.CC 17.12; 11. Kepler, Jaci Bty. 17.59; 12. Gnadt, Afton HCC 17.71; 13. Johnston, Kelsie FHS 18.90.
    100-m. HH finals — 1. Martin, Kelsey FHS 14.79; 2. Fleharty, Kristen FHS 15.04; 3. Jones, Jasamine HCC 16.08; 4. Valdez, Shane Bty. 16.13; 5. Heim, Carissa FHS 16.19; 6. Upshaw, Alysia HCC 16.32; 7. Blanson, Jordyn Btl. 16.35.
    400-m. LH — 1. King, Sasha HCC 1:03.83; 2. Schrag, Alyssa Btl. 1:09.05; 3. Howard, Katie Cld.Co. 1:09.12; 4. Service, Alicia Cld.Co. 1:10.05; 5. Valdez, Shane Bty. 1:12.41; 6. Kepler, Jaci Bty. 1:14.03; 7. Terrell, Maggie Cld.Co. 1:14.49;  8 Marcotte, Kedra Col.CC 1:15.46; 9. Jones, Jasamine HCC 1:16.41; 10. Upshaw, Alysia HCC 1:19.11.
    3,000-m. steeplechase — 1. Algrim, Amie FHS 11:29.14; 2. Songol, Colleta Cld.Co. 12:33.83; 2. Dautel, Whitney Ster. 12:33.83; 4. Gundy, Emily Btl. 13:26.30; 5. Doll, Sara Ster. 13:33.15; 6. Trickle, Tara Cld.Co. 14:45.56; 7. Masai, Caroline Col.CC 15:21.28.
    4x100-m. relay — 1. Hutchinson CC 48.95; 2. Bethany 49.58; 3. Fort Hays State 50.35; 4. Cloud Co. CC 50.58; 5. Hutchinson CC B 50.87.
    4x400-m. relay — 1. Cloud Co. CC 4:01.10; 2. Fort Hays State 4:08.37; 3. Fort Hays State B 4:17.20; 4. Bethany 4:17.25; 5. Sterling 4:20.08; 6. Hutchinson CC 4:25.17; 7. Bethel 4:30.66; 8. Hutchinson CC B 4:41.42.
    4x800-m. relay — 1. Kansas Wesleyan 9:30.32; 2. Bethel 10:24.49; 3. Hutchinson CC 10:33.54.
    High jump — 1. Witzel, Morgan FHS 1.65m, 5-5; 2. Terrell, Maggie Cld.Co. 1.60m, 5-3;  3 Faimon, Lisa Col.CC 1.60m, 5-3; 4. Heim, Carissa FHS 1.60m, 5-3; 5. Broeckelman, Shelby Bty. 1.52m, 4-11 3/4; 6. Lewallen, Amanda FHS 1.50m, 4-11; 7. Upshaw, Alysia HCC 1.50m, 4-11; 8. Taylor, Whitney FHS 1.45m, 4-9; 9. Scott, Erin Ott. 1.39m, 4-6 3/4; 9. Testa, Erica Cld.Co. 1.39m, 4-6 3/4; 9. Newell, Sara Bty. 1.39m, 4-6 3/4; 9. Lubbers, Emily Col.CC 1.39m, 4-6 3/4; 9. Johnston, Kelsie FHS 1.39m, 4-6 3/4.
    Pole vault — 1. Rowland, Abby HCC 3.45m, 11-3 3/4; 2. Howard, Katie Cld.Co. 3.30m, 10-10; 2. Wurtz, Catherine FHS 3.30m, 10-10; 4. Kern, Jessica Ott. 2.85m, 9-4 1/4; 4. Lubbers, Emily Col.CC 2.85m, 9-4 1/4; 6. Huffman, Analee unatt. 2.70m, 8-10 1/4; 7. Jantz, Kylie Btl. 2.55m, 8-4 1/4.
    Long jump — 1. Martin, Kelsey FHS 5.79m, 19-0; 2. Schmitz, Darcie unatt. 5.67m, 18-7 1/4; 3. Cornett, Ashley FHS 5.63m, 18-5 3/4; 4. Heim, Carissa FHS 5.51m, 18-1; 5. Valdez, Shane Bty. 5.21m, 17-1 1/4; 6. Gallardo, Courtney Bty. 5.19m, 17-0 1/2; 7. Faimon, Lisa Col.CC 5.10m, 16-8 3/4; 8. Blanson, Jordyn Btl. 4.80m, 15-9; 9. Johnston, Kelsie FHS 4.65m, 15-3 1/4; 10. Schrag, Alyssa Btl. 4.64m, 15-2 3/4; 11. Cummings, Sydney HCC 4.52m, 14-10; 12. Testa, Erica Cld.Co. 4.48m, 14-8 1/2; 13. Lubbers, Emily Col.CC 4.29m, 14-1; 13. Newell, Sara Bty. 4.29m, 14-1; 15. Sickels, Riley Col.CC 4.23m, 13-10 1/2; 16. Terrell, Maggie Cld.Co. 4.19m, 13-9; 17. Schmidt, Jessica Col.CC 3.81m, 12-6.
    Page 3 of 8 - Triple jump — 1. Cornett, Ashley FHS 11.96m, 39-3; 2. Migchelbrink, Macy FHS 10.79m, 35-5; 3. Schrag, Alyssa Btl. 10.59m, 34-9; 4. Boos, Cathy HCC 10.25m, 33-7 1/2; 5. Faimon, Lisa Col.CC 10.24m, 33-7 1/4; 6. Valdez, Shane Bty. 10.19m, 33-5 1/4; 7. Sickels, Riley Col.CC 9.48m, 31-1 1/4.
    Shot Put — 1. Becker, Jessica unatt. 13.97m, 45-10;  2 Dunham, Amber Bty. 13.72m, 45-0 1/4; 3. Dahl, Mollie Bty. 12.87m, 42-2 3/4; 4. Henry, Leeza HCC 12.78m, 41-11 1/4; 5. Swanson, Andrea McP. 12.69m, 41-7 3/4; 6. Koch, Jenna Bty. 12.39m, 40-7 3/4; 7. Rogers, Jackie Bty. 11.76m, 38-7; 8. Voth, Dorothy Btl. 11.30m, 37-1; 9. Hemberger, Hannah Bty. 11.02m, 36-2; 10. Atanasova, Boryana Cld.Co. 10.74m, 35-3; 11. Lohaus, Kristen Btl. 10.49m, 34-5; 12. Garetson, Ashley Cld.Co. 10.08m, 33-1; 13. Stoneburgh, Brandie HCC 10.00m, 32-9 3/4; 14. Kurt, Christina Dal. 9.88m, 32-5.
    Discus — 1. Koch, Jenna Bty. 42.43m, 139-2; 2. Henry, Leeza HCC 41.28m, 135-5; 3. Talbert, Sarah unatt. 40.72m, 133-7; 4. Voth, Dorothy Btl. 38.90m, 127-7; 5. Edwards, Kyleigh HCC 37.31m, 122-5; 6. Taylor, Whitney FHS 37.25m, 122-2; 7. Spicer, Catherine Bty. 36.28m, 119-0; 8. Lohaus, Kristen Btl. 36.06m, 118-4; 9. Owen, Samantha HCC 35.48m, 116-5;  10 Calvert, Sara unatt. 34.77m, 114-1; 11. Atanasova, Boryana Cld.Co. 34.15m, 112-0; 12. Bradley, Tiffnie Ott. 34.10m, 111-10; 13. Reimer, Roxanne Btl. 34.02m, 111-7; 14. Hemberger, Hannah Bty. 33.27m, 109-2.
    Hammer throw — 1. Holmberg, Jacquie Ster. 46.00m, 150-11; 2. Rogers, Jackie Bty. 45.22m, 148-4; 3. Johnson, Dani FHS 45.00m, 147-8; 4. Edwards, Kyleigh HCC 44.27m, 145-3; 5. Swanson, Andrea McP. 43.83m, 143-9; 6. Becker, Jessica unatt. 43.31m, 142-1; 7. Henry, Leeza HCC 41.90m, 137-6; 8. Windle, Bonnie Ster. 41.84m, 137-3; 9. Owen, Samantha HCC 40.20m, 131-11;  10 Hemberger, Hannah Bty. 38.65m, 126-10; 11. Spicer, Catherine Bty. 36.86m, 120-11; 12. Garetson, Ashley Cld.Co. 36.75m, 120-7; 13. Dahl, Mollie Bty. 35.44m, 116-3; 14. Wendler, Ashton HCC 34.95m, 114-8; 15. Smatana, Cassandra Col.CC 34.77m, 114-1.
    Javelin — 1. Dunham, Amber Bty. 40.98m, 134-5; 2. Jeannin, Chrissie Ott. 39.53m, 129-8; 3. Hasenkamp, Maggie Ott. 38.36m, 125-10; 4. Harris, Courtney Ott. 37.18m, 122-0; 5. Atanasova, Boryana Cld.Co. 36.10m, 118-5; 6. Gnadt, Afton HCC 32.52m, 106-8; 7. Smatana, Cassandra Col.CC 32.21m, 105-8; 8. Schmidt, Jessica Col.CC 31.97m, 104-11; 9. Brown, Heidi Bty. 30.96m, 101-7.
    MEN
    Team scores — Fort Hays State 76, Hutchinson CC 51, Cloud County CC 32, Bethel 30, Ottawa 13, Colby CC 12, McPherson 9, WSUe 4, Sterling 4, Pratt CC 2.
    100-m. dash preliminaries — 1. Anderson, Clarence Ott. 10.92; 2. Burton, Travis Pr.CC 11.07; 3. Tomlin, Colt Pr.CC 11.13; 4. Punch, Ralphaell Ster. 11.16; 4. Davis, Lacey Pr.CC 11.16; 6. Vanorsby, Brian Bty. 11.19; 7. McBride, Corderro na 11.20; 8. Harris, Johnny unatt. 11.29; 9. Barker, Ben McP. 11.30; 10. Johnson, Pierre Ott. 11.35; 11. Green, Jamison FHS 11.36; 12. Yeargin, Chad Pr.CC 11.42; 12. Ibe, Ginickachi McP. 11.42; 14. Allen, Bryce FHS 11.43; 15. McNary, Andrew Btl. 11.44; 16. Mersman, Hayden Ott. 11.51; 17. Yoder, Jacob unatt. 11.61; 18. Walker, Jake Bty. 11.64; 19. Thiessen, Jake Btl. 11.71; 20. Roberson, Terry Pr.CC 11.87; 21. Mwago, Sam Col.CC 11.98; 22. Bittleston, Jarrell Col.CC 12.02; 23. Long, Kellen Ster. 12.49; 24. Pratt, Marcus Cld.Co. 12.60.
    100-m. dash finals — 1. Anderson, Clarence Ott. 10.74; 2. Burton, Travis Pr.CC 11.11; 3. McBride, Corderro na 11.17; 4. Vanorsby, Brian Bty. 11.18; 5. Davis, Lacey Pr.CC 11.23; 6. Punch, Ralphaell Ster. 11.27; 7. Harris, Johnny unatt. 11.50; 8. Tomlin, Colt Pr.CC 12.49.
    200-m. dash — 1. Anderson, Clarence Ott. 21.94; 2. Chinn, Malcom HCC 21.98; 3. Ford, Will HCC 22.39; 4. Davis, Lacey Pr.CC 22.55; 5. Johnson, Pierre Ott. 22.60;  6 Green, Jamison FHS 22.82; 7. Taylor, Cameron Cld.Co. 22.86; 8. Schmitz, Dustin Cld.Co. 22.94; 9. McBride, Corderro na 22.95; 10. Collins, Milton Bty. 23.01; 11. Yeargin, Chad Pr.CC 23.22; 12. Vanorsby, Brian Bty. 23.27; 13. Thiessen, Jake Btl. 23.35; 14. Mersman, Hayden Ott. 23.40; 15. Barker, Ben McP. 23.41; 16. Burton, Travis Pr.CC 23.45; 17. Banman, Craig unatt. 23.57; 18. Roberson, Terry Pr.CC 23.86; 19. Allen, Bryce FHS 23.89; 20. Williams, Alando Pr.CC 23.93; 21. Bittleston, Jarrell Col.CC 24.60; 22. Johnson, David McP. 24.63; 23. Brown, Ryan McP. 24.74; 24. Mwago, Sam Col.CC 24.77; 25. Walker, Jake Bty. 24.95; 26. Long, Kellen Ster. 26.40.
    Page 4 of 8 - 400-m. dash — 1. Jackson, Sol HCC 49.02; 2. Schmitz, Dustin Cld.Co. 49.48; 3. Baldwin, Zach Cld.Co. 49.57; 4. Burkholder, Clay HCC 50.39; 5. Mwangi, Joshua unatt. 50.45;  6 Richards, Stevorn Col.CC 50.60; 7. Ortiz, Tomas Bty. 51.42; 8. Roberson, Terry Pr.CC 51.83; 9. Bartee, Tyler HCC 52.33; 10. Thiessen, Jake Btl. 52.69; 11. Hensley, Jaron Ster. 52.74; 12. Spencer, Chisom Col.CC 52.87; 13. Williams, Alando Pr.CC 53.05; 14. Tomlin, Colt Pr.CC 53.33; 15. Spenla, Matt Dal. 53.62; 16. Zamora, John unatt. 54.04; 17. Davis, Lacey Pr.CC 54.42; 18. Rielly, Connor Bty. 55.97; 19. Brown, Ryan McP. 57.19.
    800-m. run — 1. Mesta, Nathan KWU 1:54.53; 2. Segura, Robert FHS 1:55.46;  3 Seurey, Hilray Cld.Co. 1:56.70; 4. Mong'ony, Albert Col.CC 1:57.20; 5. Hasenauer, Bryce HCC 1:57.79; 6. Ginther, Cole FHS 1:58.16; 7. Arellano, Alfredo Col.CC 1:59.99; 8. Rolfe, Robert Cld.Co. 2:00.57; 8. Leal, Tony McP. 2:00.57; 10. Suter, Dominic HCC 2:01.80; 11. Elliott, Colby Col.CC 2:01.90; 12. Stoppel, Blake HCC 2:02.19; 13. Winslow, Lucas FHS 2:03.28; 14. Kueffer, Caj Ott. 2:04.01; 15. Martus, Cody Cld.Co. 2:04.48; 16. Penner, Chris Ster. 2:04.63; 17. Robben, Cole HCC 2:08.35; 18. Klenda, Matt HCC 2:08.92; 19. Wallisch, Derek FHS 2:09.71; 20. Housman, Ben FHS 2:10.39; 21. McDonald, Clinton unatt. 2:10.74; 22. Bebb, Jared FHS 2:10.81; 23. Straub, Nino Ott. 2:14.15; 24. Baalmann, Ryan Col.CC 2:16.25; 25. Goff, Cody Ott. 2:16.83; 26. Jedrejewski, Joe Bty. 2:17.48; 27. Billinger, Chris Cld.Co. 2:18.13; 28. Martin, Jason Cld.Co. 2:19.55; 29. Straub, Lucas Ott. 2:19.96; 30. Gonzalez, Adderly Cld.Co. 2:20.02; 31. Wiedel, Chase Cld.Co. 2:21.58; 32. Miller, Fred McP. 2:45.57.
    1,500-m. run — 1. Yoder, Aaron unatt. 4:01.49; 2. Mong’ony, Albert Col.CC 4:01.66; 3. Banda, Eddie FHS 4:08.63; 4. Penner, Chris Ster. 4:10.38; 5. Chapman, Sky HCC 4:10.50; 6. Parry, David McP. 4:10.96; 7. Seurey, Hilray Cld.Co. 4:12.11; 8. Sander, Kevin FHS 4:12.26; 9. Stoppel, Blake HCC 4:17.15; 10. Pivarunas, Gregory Dal. 4:17.17; 11. McDonald, Clinton unatt. 4:20.05; 12. Kueffer, Caj Ott. 4:20.06; 13. Woodward, Joseph unatt. 4:22.10; 14. Martus, Cody Cld.Co. 4:25.87; 15. Robledo, Robert Col.CC 4:27.77; 16. Gonzalez, Adderly Cld.Co. 4:28.48; 17. Creeden, Erik FHS 4:28.54; 18. Strawn, Kevin unatt. 4:30.85; 19. Histand, Ben Btl. 4:34.17; 20. Garcia, Brandon Ott. 4:34.31; 21. Smith, Jesse Ott. 4:36.09; 22. Baalmann, Ryan Col.CC 4:38.69; 23. Billinger, Chris Cld.Co. 4:41.04; 24. Jedrejewski, Joe Bty. 4:44.00; 25. Wallace, Joel KWU 4:44.29; 26. Newton, Ernest Ster. 4:49.24; 27. Leary, Kevin Btl. 4:50.57; 28. Bowman, Michael Btl. 4:51.82; 29. Kolacny, Evan Ster. 5:05.50; 30. Bruce, Kendal Ott. 5:07.71; 31. Sievert, Mark Ster. 5:14.06; 32. Miller, Fred McP. 5:16.14.
    5,000-m. run — 1. Slesarenoks, Viktors Cld.Co. 15:38.57; 2. Briska, Kaspars Cld.Co. 15:38.58; 3. Rascon, Mike KWU 16:19.65; 4. McMillian, Jacob Ott. 16:26.00; 5. Madrigal, Peter KWU 16:29.26; 6. Dunsirn, Trey Col.CC 16:33.78; 7. Sieve, Kyle KWU 16:34.68; 8. Simon, Daniel FHS 16:40.52; 9. Bucher, Daniel FHS 16:58.57; 10. Jones, Garrett Col.CC 16:59.89; 11. Palmer, Derek FHS 17:10.65; 12. Smith, Jesse Ott. 17:12.91; 13. Bukaty, Alex Dal. 17:20.55; 14. Thompson, Chris FHS 17:29.47; 15. Husted, Thaddeus Ott. 17:38.76; 16. Strawn, Kevin unatt. 17:54.75; 17. Vieyra, James HCC 18:20.46.
    10,000-m. run — 1. Christensen, Tanner FHS 31:53.17; 2. Reith, Cameron FHS 31:55.93; 3. McCullough, Jason FHS 31:58.06; 4. Ufford, Scott WSU 33:35.95; 5. Hendee, Alex FHS 34:16.11; 6. Henson, Ben HCC 35:51.22; 7. Newby, Nathan unatt. 36:30.54; 8. Burgess, Kevin Ster. 38:32.76.
    110-m. HH preliminaries — 1. Morr, Chris Ster. 14.74; 2. Jensen, Brett Ster. 15.51;  3 Owens, Martavious HCC 15.57; 4. Cesmat, David Pr.CC 15.62; 5. Groskurth, Jakob FHS 15.73; 6. NeSmith, Jarid HCC 15.94; 7. Roberts, Kelly HCC 16.49; 7. Keith, Rachod HCC 16.49; 9. Ike, Stephen FHS 17.45; 10. Andrews, Matthias Dal. 19.40; 11. Pratt, Marcus Cld.Co. 19.62.
    110-m. HH finals — 1. Morr, Chris Ster. 15.16; 2. Owens, Martavious HCC 15.33; 3. Cesmat, David Pr.CC 15.43; 4. Roberts, Kelly HCC 15.63; 5. Jensen, Brett Ster. 16.41; 6. NeSmith, Jarid HCC 16.60.
    400-m. IH — 1. Jensen, Brett Ster. 55.63; 2. Schneider, Chase Ott. 58.04;  3 Mahin, Drew FHS 58.63; 4. Bieker, Ty Bty. 59.13; 5. Dinh, Tim Ster. 59.15; 6. Jones, Mark Pr.CC  59.20; 7. Coverdale, Austin Ott. 1:00.04; 8. Ike, Stephen FHS 1:00.29; 9. Groskurth, Jakob FHS 1:01.37; 10. Cesmat, David Pr.CC 1:02.00; 11. Priester, Jarred Dal. 1:03.60.
    3,000-m. steeplechase — 1. Shillington, Jarad FHS 9:56.87; 2. Smith, Kyle McP. 10:44.37; 3. Metzler, Zach Btl. 10:52.87; 4. Tevault, Reed FHS 10:54.93; 5. Martin, Jason Cld.Co. 11:25.36; 6. Wiedel, Chase Cld.Co. 11:27.46.
    Page 5 of 8 - 4x100-m. relay — 1. Hutchinson CC 41.97; 2. unattached 42.38; 3. Ottawa 42.56; 4. Cloud Co. CC 42.62; 5. Pratt CC 42.68; 6. Hutchinson CC B 43.26; 7. Sterling 43.64; 8. Hutchinson CC C 44.10.
    4x400-m. relay — 1. Hutchinson CC 3:21.98; 2. Cloud Co. CC 3:22.16; 3. Bethel 3:25.16; 4. Colby CC 3:26.26; 5. Hutchinson CC B 3:27.24; 6. Fort Hays State 3:27.42; 7. Hutchinson CC C 3:30.37; 8. Bethany 3:35.39; 9. Fort Hays State B 3:36.76; 10. Sterling 3:39.75; 11. University of Dallas 3:43.96; 12. Cloud Co. CC B 3:47.93; 13. McPherson 3:49.58; 14. Colby CC B 3:51.92.
    4x800-m. relay — 1. Hutchinson CC 7:53.84; 2. Bethel 8:25.19; 3. Ottawa 8:38.00.
    High jump — 1. King, D'Wayne Cld.Co. 2.08m, 6-9 3/4; 2. Bethea, Mikel HCC 1.96m, 6-5; 3. Jenkins, Martin HCC 1.96m, 6-5; 4. Schmidt, Drew FHS 1.91m, 6-3 1/4; 5. Taylor, Cameron Cld.Co. 1.91m, 6-3 1/4; 6. Sharp, Garrett McP. 1.91m, 6-3 1/4; 7. Bennett, Logan Ster. 1.85m, 6-0 3/4; 8. Rathbun, Josh HCC 1.85m, 6-0 3/4; 9. Thomas, Drew FHS 1.85m, 6-0 3/4; 10. Elliott, Colby Col.CC 1.80m, 5-10 3/4; 11. Meyer, Jeremy Bty. 1.80m, 5-10 3/4; 11. Klaassen, Daniel Btl. 1.80m, 5-10 3/4; 11. Baldwin, Zach Cld.Co. 1.80m, 5-10 3/4; 11. Roberts, Kelly HCC 1.80m, 5-10 3/4.
    Pole vault — 1. Krier, Mitchell McP. 4.85m, 15-11; 2. Zangeneh, Ramin FHS 4.40m, 14-5 1/4; 3. Pratt, Marcus Cld.Co. 4.40m, 14-5 1/4; 4. NeSmith, Jarid HCC 4.25m, 13-11 1/4; 5. Banman, Craig unatt. 4.25m, 13-11 1/4; 6. Klenda, Brad HCC 4.25m, 13-11 1/4; 7. Zabokrtsky, Kyle Cld.Co. 4.25m, 13-11 1/4; 8. Schmelzle, Nick Cld.Co. 4.10m, 13-5 1/4; 9. Oborney, Trent HCC 4.10m, 13-5 1/4; 10. Stultz, Grady Btl. 3.50m, 11-5 3/4.
    Long jump — 1. Taylor, Cameron Cld.Co. 7.24m, 23-9; 2. Autrey, Ira unatt. 6.89m, 22-7 1/4; 3. Watson, Mark FHS 6.88m, 22-7; 4. Chinn, Malcom HCC 6.65m, 21-10; 5. King, D'Wayne Cld.Co. 6.64m, 21-9 1/2; 6. Jenkins, Martin HCC 6.50m, 21-4; 7. Spencer, Chisom Col.CC 6.47m, 21-2 3/4; 8. Harris, Johnny unatt. 6.41m, 21-0 1/2; 9. Ibe, Ginickachi McP. 6.33m, 20-9 1/4; 10. Zangeneh, Ramin FHS 6.27m, 20-7; 11. Hughes, DJ HCC 6.11m, 20-0 1/2; 12. Smart, Cory FHS 5.97m, 19-7;  13 Miller, Matt HCC 5.71m, 18-9; 14. Zabokrtsky, Kyle Cld.Co. 5.61m, 18-5; 15. Mayor, Matt Dal. 5.37m, 17-7 1/2; 16. Pratt, Marcus Cld.Co. 5.11m, 16-9 1/4.
    Triple jump — 1. Taylor, Cameron Cld.Co. 14.40m, 47-3; 2. Bethea, Mikel HCC 13.86m, 45-5 3/4; 3. Gannon, Andrew FHS 13.60m, 44-7 1/2; 4. Spencer, Chisom Col.CC 12.91m, 42-4 1/4; 5. Miller, Matt HCC 12.80m, 42-0.
    Shot Put — 1. Sahlfeld, Mitch FHS 15.49m, 50-10; 2. Brown, Max Ott. 15.35m, 50-4 1/2; 3. Reel, Ian FHS 14.85m, 48-8 3/4; 4. Blecha, Sam Ott. 14.34m, 47-0 3/4; 5. McElroy, Tim FHS 14.26m, 46-9 1/2; 6. Binning, John HCC 13.98m, 45-10 1/2; 7. Cordell, Joe Pr.CC 13.73m, 45-0 1/2; 8. Nelson, Sam HCC 13.20m, 43-3 3/4; 9. Howington, Jeremiah Btl. 11.00m, 36-1 1/4; 10. Miller, Grant McP. 10.39m, 34-1 1/4; 11. King, Joe Bty. 10.16m, 33-4.
    Discus — 1. Talbert, John unatt. 53.54m, 175-8; 2. Sahlfeld, Mitch FHS 52.02m, 170-8; 3. McElroy, Tim FHS 45.60m, 149-7; 4. Reel, Ian FHS 43.43m, 142-6; 5. Draudvila, Darius unatt. 42.33m, 138-10; 6. Pildavs, Martins Cld.Co. 42.06m, 138-0; 7. Cordell, Joe Pr.CC 41.98m, 137-9; 8. Bauer, Justin FHS 41.59m, 136-5; 9. Weissbeck, Dustin 41.07m, 134-9; 10. Sorensen, Dakota Btl. 41.02m, 134-7; 11. Thomas, Drew FHS 40.20m, 131-11; 12. Stephens, Caleb Btl. 39.60m, 129-11; 13. VanLoenen, Alex Ster. 38.20m, 125-4; 14. Binning, John HCC 36.66m, 120-3;  15 Dittmer, Denton Cld.Co. 35.52m, 116-6; 16. King, Joe Bty. 34.40m, 112-10; 17. Meyer, Jeremy Bty. 33.17m 108-10; Hammer throw — 1. Hazen, Zachary unatt. 66.54m, 218-4; 2. McElroy, Tim FHS 58.89m, 193-2; 3. Sahlfeld, Mitch FHS 57.70m, 189-4; 4. Talbert, John unatt. 54.90m, 180-1; 5. Ramirez, Dave Bty. 51.63m, 169-5; 6. Reel, Ian FHS 51.28m, 168-3; 7. Pildavs, Martins Cld.Co. 50.16m, 164-7; 8. Binning, John HCC 47.64m, 156-3; 9. Santos, Ben Btl. 47.03m, 154-3; 10. Cordell, Joe Pr.CC 39.93m, 131-0; 11. McCaslin, Jarod HCC 38.36m, 125-10.
    Page 6 of 8 - Javelin — 1. Hiebert, Garrett Btl. 60.99m, 200-1; 2. Hughes, Calvin HCC 58.46m, 191-9; 3. Daugharthy, David Btl. 57.19m, 187-7; 4. Weissbeck, Dustin HCC 56.49m, 185-4; 5. Wahlmeier, Andrew Cld.Co. 54.39m, 178-5;  6 Belobrajdic, Gabe Ott. 52.22m, 171-4; 7. Spencer, Chisom Col.CC 50.40m, 165-4; 8. NeSmith, Jarid HCC 50.32m, 165-1; 9. Webb, Derek Btl. 48.50m, 159-1; 10. Wallen, Kyle Ster. 48.20m, 158-2; 11. Stephens, Richard Bty. 46.86m, 153-9; 12. Minkevitch, Levi Btl. 43.69m, 143-4.
    5,000-m. run — 1. Slesarenoks, Viktors Cld.Co. 15:38.57; 2. Briska, Kaspars Cld.Co. 15:38.58; 3. Rascon, Mike KWU 16:19.65; 4. McMillian, Jacob Ott. 16:26.00; 5. Madrigal, Peter KWU 16:29.26; 6. Dunsirn, Trey Col.CC 16:33.78; 7. Sieve, Kyle KWU 16:34.68; 8. Simon, Daniel FHS 16:40.52; 9. Bucher, Daniel FHS 16:58.57; 10. Jones, Garrett Col.CC 16:59.89; 11. Palmer, Derek FHS 17:10.65; 12. Smith, Jesse Ott. 17:12.91; 13. Bukaty, Alex Dal. 17:20.55; 14. Thompson, Chris FHS 17:29.47; 15. Husted, Thaddeus Ott. 17:38.76; 16. Strawn, Kevin unatt. 17:54.75; 17. Vieyra, James HCC 18:20.46.
    10,000-m. run — 1. Christensen, Tanner FHS 31:53.17; 2. Reith, Cameron FHS 31:55.93; 3. McCullough, Jason FHS 31:58.06; 4. Ufford, Scott WSU 33:35.95; 5. Hendee, Alex FHS 34:16.11; 6. Henson, Ben HCC 35:51.22; 7. Newby, Nathan unatt. 36:30.54; 8. Burgess, Kevin Ster. 38:32.76.
    110-m. HH preliminaries — 1. Morr, Chris Ster. 14.74; 2. Jensen, Brett Ster. 15.51;  3 Owens, Martavious HCC 15.57; 4. Cesmat, David Pr.CC 15.62; 5. Groskurth, Jakob FHS 15.73; 6. NeSmith, Jarid HCC 15.94; 7. Roberts, Kelly HCC 16.49; 7. Keith, Rachod HCC 16.49; 9. Ike, Stephen FHS 17.45; 10. Andrews, Matthias Dal. 19.40; 11. Pratt, Marcus Cld.Co. 19.62.
    110-m. HH finals — 1. Morr, Chris Ster. 15.16; 2. Owens, Martavious HCC 15.33; 3. Cesmat, David Pr.CC 15.43; 4. Roberts, Kelly HCC 15.63; 5. Jensen, Brett Ster. 16.41; 6. NeSmith, Jarid HCC 16.60.
    400-m. IH — 1. Jensen, Brett Ster. 55.63; 2. Schneider, Chase Ott. 58.04;  3 Mahin, Drew FHS 58.63; 4. Bieker, Ty Bty. 59.13; 5. Dinh, Tim Ster. 59.15; 6. Jones, Mark Pr.CC  59.20; 7. Coverdale, Austin Ott. 1:00.04; 8. Ike, Stephen FHS 1:00.29; 9. Groskurth, Jakob FHS 1:01.37; 10. Cesmat, David Pr.CC 1:02.00; 11. Priester, Jarred Dal. 1:03.60.
    3,000-m. steeplechase — 1. Shillington, Jarad FHS 9:56.87; 2. Smith, Kyle McP. 10:44.37; 3. Metzler, Zach Btl. 10:52.87; 4. Tevault, Reed FHS 10:54.93; 5. Martin, Jason Cld.Co. 11:25.36; 6. Wiedel, Chase Cld.Co. 11:27.46.
    4x100-m. relay — 1. Hutchinson CC 41.97; 2. unattached 42.38; 3. Ottawa 42.56; 4. Cloud Co. CC 42.62; 5. Pratt CC 42.68; 6. Hutchinson CC B 43.26; 7. Sterling 43.64; 8. Hutchinson CC C 44.10.
    4x400-m. relay — 1. Hutchinson CC 3:21.98; 2. Cloud Co. CC 3:22.16; 3. Bethel 3:25.16; 4. Colby CC 3:26.26; 5. Hutchinson CC B 3:27.24; 6. Fort Hays State 3:27.42; 7. Hutchinson CC C 3:30.37; 8. Bethany 3:35.39; 9. Fort Hays State B 3:36.76; 10. Sterling 3:39.75; 11. University of Dallas 3:43.96; 12. Cloud Co. CC B 3:47.93; 13. McPherson 3:49.58; 14. Colby CC B 3:51.92.
    4x800-m. relay — 1. Hutchinson CC 7:53.84; 2. Bethel 8:25.19; 3. Ottawa 8:38.00.
    High jump — 1. King, D'Wayne Cld.Co. 2.08m, 6-9 3/4; 2. Bethea, Mikel HCC 1.96m, 6-5; 3. Jenkins, Martin HCC 1.96m, 6-5; 4. Schmidt, Drew FHS 1.91m, 6-3 1/4; 5. Taylor, Cameron Cld.Co. 1.91m, 6-3 1/4; 6. Sharp, Garrett McP. 1.91m, 6-3 1/4; 7. Bennett, Logan Ster. 1.85m, 6-0 3/4; 8. Rathbun, Josh HCC 1.85m, 6-0 3/4; 9. Thomas, Drew FHS 1.85m, 6-0 3/4; 10. Elliott, Colby Col.CC 1.80m, 5-10 3/4; 11. Meyer, Jeremy Bty. 1.80m, 5-10 3/4; 11. Klaassen, Daniel Btl. 1.80m, 5-10 3/4; 11. Baldwin, Zach Cld.Co. 1.80m, 5-10 3/4; 11. Roberts, Kelly HCC 1.80m, 5-10 3/4.
    Pole vault — 1. Krier, Mitchell McP. 4.85m, 15-11; 2. Zangeneh, Ramin FHS 4.40m, 14-5 1/4; 3. Pratt, Marcus Cld.Co. 4.40m, 14-5 1/4; 4. NeSmith, Jarid HCC 4.25m, 13-11 1/4; 5. Banman, Craig unatt. 4.25m, 13-11 1/4; 6. Klenda, Brad HCC 4.25m, 13-11 1/4; 7. Zabokrtsky, Kyle Cld.Co. 4.25m, 13-11 1/4; 8. Schmelzle, Nick Cld.Co. 4.10m, 13-5 1/4; 9. Oborney, Trent HCC 4.10m, 13-5 1/4; 10. Stultz, Grady Btl. 3.50m, 11-5 3/4.
    Page 7 of 8 - Long jump — 1. Taylor, Cameron Cld.Co. 7.24m, 23-9; 2. Autrey, Ira unatt. 6.89m, 22-7 1/4; 3. Watson, Mark FHS 6.88m, 22-7; 4. Chinn, Malcom HCC 6.65m, 21-10; 5. King, D'Wayne Cld.Co. 6.64m, 21-9 1/2; 6. Jenkins, Martin HCC 6.50m, 21-4; 7. Spencer, Chisom Col.CC 6.47m, 21-2 3/4; 8. Harris, Johnny unatt. 6.41m, 21-0 1/2; 9. Ibe, Ginickachi McP. 6.33m, 20-9 1/4; 10. Zangeneh, Ramin FHS 6.27m, 20-7; 11. Hughes, DJ HCC 6.11m, 20-0 1/2; 12. Smart, Cory FHS 5.97m, 19-7;  13 Miller, Matt HCC 5.71m, 18-9; 14. Zabokrtsky, Kyle Cld.Co. 5.61m, 18-5; 15. Mayor, Matt Dal. 5.37m, 17-7 1/2; 16. Pratt, Marcus Cld.Co. 5.11m, 16-9 1/4.
    Triple jump — 1. Taylor, Cameron Cld.Co. 14.40m, 47-3; 2. Bethea, Mikel HCC 13.86m, 45-5 3/4; 3. Gannon, Andrew FHS 13.60m, 44-7 1/2; 4. Spencer, Chisom Col.CC 12.91m, 42-4 1/4; 5. Miller, Matt HCC 12.80m, 42-0.
    Shot Put — 1. Sahlfeld, Mitch FHS 15.49m, 50-10; 2. Brown, Max Ott. 15.35m, 50-4 1/2; 3. Reel, Ian FHS 14.85m, 48-8 3/4; 4. Blecha, Sam Ott. 14.34m, 47-0 3/4; 5. McElroy, Tim FHS 14.26m, 46-9 1/2; 6. Binning, John HCC 13.98m, 45-10 1/2; 7. Cordell, Joe Pr.CC 13.73m, 45-0 1/2; 8. Nelson, Sam HCC 13.20m, 43-3 3/4; 9. Howington, Jeremiah Btl. 11.00m, 36-1 1/4; 10. Miller, Grant McP. 10.39m, 34-1 1/4; 11. King, Joe Bty. 10.16m, 33-4.
    Discus — 1. Talbert, John unatt. 53.54m, 175-8; 2. Sahlfeld, Mitch FHS 52.02m, 170-8; 3. McElroy, Tim FHS 45.60m, 149-7; 4. Reel, Ian FHS 43.43m, 142-6; 5. Draudvila, Darius unatt. 42.33m, 138-10; 6. Pildavs, Martins Cld.Co. 42.06m, 138-0; 7. Cordell, Joe Pr.CC 41.98m, 137-9; 8. Bauer, Justin FHS 41.59m, 136-5; 9. Weissbeck, Dustin 41.07m, 134-9; 10. Sorensen, Dakota Btl. 41.02m, 134-7; 11. Thomas, Drew FHS 40.20m, 131-11; 12. Stephens, Caleb Btl. 39.60m, 129-11; 13. VanLoenen, Alex Ster. 38.20m, 125-4; 14. Binning, John HCC 36.66m, 120-3;  15 Dittmer, Denton Cld.Co. 35.52m, 116-6; 16. King, Joe Bty. 34.40m, 112-10; 17. Meyer, Jeremy Bty. 33.17m 108-10; Hammer throw — 1. Hazen, Zachary unatt. 66.54m, 218-4; 2. McElroy, Tim FHS 58.89m, 193-2; 3. Sahlfeld, Mitch FHS 57.70m, 189-4; 4. Talbert, John unatt. 54.90m, 180-1; 5. Ramirez, Dave Bty. 51.63m, 169-5; 6. Reel, Ian FHS 51.28m, 168-3; 7. Pildavs, Martins Cld.Co. 50.16m, 164-7; 8. Binning, John HCC 47.64m, 156-3; 9. Santos, Ben Btl. 47.03m, 154-3; 10. Cordell, Joe Pr.CC 39.93m, 131-0; 11. McCaslin, Jarod HCC 38.36m, 125-10.
    Javelin — 1. Hiebert, Garrett Btl. 60.99m, 200-1; 2. Hughes, Calvin HCC 58.46m, 191-9; 3. Daugharthy, David Btl. 57.19m, 187-7; 4. Weissbeck, Dustin HCC 56.49m, 185-4; 5. Wahlmeier, Andrew Cld.Co. 54.39m, 178-5;  6 Belobrajdic, Gabe Ott. 52.22m, 171-4; 7. Spencer, Chisom Col.CC 50.40m, 165-4; 8. NeSmith, Jarid HCC 50.32m, 165-1; 9. Webb, Derek Btl. 48.50m, 159-1; 10. Wallen, Kyle Ster. 48.20m, 158-2; 11. Stephens, Richard Bty. 46.86m, 153-9; 12. Minkevitch, Levi Btl. 43.69m, 143-4.
    Derby quad
    Newton middle
    school results
    Seventh-grade girls
    Shot put — 4. Moore, A. 27-4 3/4; 5. Ramos-Thaw, N. 26-7; Casey, M. 24-3 3/4; Scott, L. 26-0.
    Discus — 1. Black, M. 72-5; 6. Grosch, C. 59-9; Razor, W. 67-2.
    Long jump — 1. Kuhn, E. 12-3; 6. Sailors, S. 11-8 1/4; Bartel, S. 10-5 1/2; Begaye-Bronson 12-4.
    4x100-m. relay — 1. Newton 57.63 (Moore, Jantzi, Dickinson, Bartel).  
    4x200-m. relay — 1. Newton 2:11.24 (Deckert, Jantzi, Begaye-Bronson, Dietz).
    800-m. medley relay — 1. Newton 2:17.22 (Deckert, Black, Dietz, Wright).  
    Page 8 of 8 - 4x400-m. relay — 2. Newton 5:08.30 (Dietz, Kuhn, Fitzjarrald, Black).
    High jump — 1. Dietz 4-2, 3. Kuhn 3-8.
    100-m. hurdles — 1. Kuhn, E. 19.97; 3. Bartel, S. 20.61; 5. Dietz, D. 21.65.
    100-m. dash — 1. Bartel, S. 13.77; 2. Moore, A. 13.83; 6. Deckert, E. 15.01.
    1,600-m. run — 1. Stucky, K. 6:14.08; 2. Kent, A. 6:38.93; 4. Sailors, S. 6:49.99; 5. Kondziola, E. 6:50.35; 6. Bergquist, E. 6:52.08.
    400-m. dash — 4. Fitzgerald, R 1:14.25; 5. Wright, A. 1:16.71.
    800-m. run — 1. Stucky, K. 2:51.83; 4. Sailors, S. 3:05.85; 5. Kent, A. 3:06.02; 6. Kondziola, E. 3:06.18; 7. Bergquist, E. 3:07.33.
    200-m. hurdles — 1. Dickinson, E. 36.84; 2. Black, M. 37.30; 4. Jantzi, A. 38.86; 6. Sailors, S. 40.17.
    200-m. dash — 1. Moore, A. 29.93; 2. Dickinson, E. 31.11; 3. Deckert, E. 33.31.
    Seventh-grade boys
    Shot put — 2. Reuben Gonzalez 33-6; 3. Colton Pfannenstiel 31-5 3/4; 4. Jared Langely 30-3; 5. Dustin Johnston 28-6 1/2.
    Discus — 2. Kyle Seeney 94-10; 5. Jared Langley 90-2; 6. Colton Pfannenstiel 84-9; 7. Reuben Gonzalez 75-8.
    Long jump — 1. Jack Kingsley 15-6 1/2; 2. Joseph Romero 14-3 1/2; 3. Julio Mosqueda 13-5; 6. Manny Garcia 11-11.
    4x100-m. relay — 1. Newton 53.02 (Bradley Million, Caesar Sanchez, Kyle Seeney, Jack Kingsley).
    4x200-m. relay — 1. Newton 1:53.0 (Caesar Sanchez, Jordan Ray, Kyle Seeney, Bradley Million).
    800-m. medley relay — 1. Newton 2:12.0 (Julio Mosqueda, Jacob Sattler, Austin Prouty, Joseph Romero).
    4x400-m. relay — 1. Newton 4:29.0 (Manny Garcia, Andrew Contreras, Julio Mosqueda, Kyle Seeney).
    High jump — 1. Josh Robinson 4-6.
    100-m. hurdles — 1. Jack Kingsley 16.47; 2. Robert Lyles 18.31; 3. Jordan Ray 19.25; 5. Joseph Romero 20.58.
    100-m. dash — 1. Bradley Million 13.08; 2. Caesar Sanchez 13.37; 3. Jordan Ray 13.48; 4. Bailey Dore 15.89.
    1,600-m. run — 1. Caleb Woodward 5:33.0; 2. Derek Berg 5:53.0; 4. Justice Grant 6:08.0; 5. Noah Schmidt 6:14.0; 6. Wyatt Burbrink 6:36.0; 7. Brome Stahly 6:55.0; 8. Bailey Dore 7:04.0.
    400-m. dash — 1. Josh Robinson 1:03.0; 2. Andrew Contreras 1:04.0; 4. Manny Garcia 1:07.0; 5. Jordan Ray 1:08.0.
    800-m. run — 1. Josh Robinson 2:29.0; 2. Caleb Woodward 2:30.0; 3. Andrew Contreras 2:34.0; Bailey Dore 3:08.0.
    200-m. hurdles — 1. Jack Kingsley 31.42; 2. Josh Robinson 32.40.
    200-m. dash — 1. Caesar Sanchez 28.30; 2. Robert Lyles 29.30; 5. Segio Sanchez 33.11.
    Note: Eighth-grade results were not listed.
      • calendar