Peabody-Burns sophomore Lauren Pickens put herself in position to repeat as state champion in the sprints, winning a pair of preliminary heats Friday at the Class 2A state meet at Cessna Stadium in Wichita.


Peabody-Burns sophomore Lauren Pickens put herself in position to repeat as state champion in the sprints, winning a pair of preliminary heats Friday at the Class 2A state meet at Cessna Stadium in Wichita.

Pickens opened the day, winning her heat of the 400-meter dash in 58.51, the best time of the prelims. Pickens won her heat of the 200-meter dash in 25.55, the best time of prelims and .3 off the state record.

Pickens opens this morning’s session with the 100-meter dash prelims, followed by the finals.

Berean Academy freshman Mikaya Ladwig picked up her first state medal, taking fifth in the triple jump in 32-10. Ladwig qualified for the finals of the 100-meter high hurdles, winning her heat with a prelim-best time of 15.84. Ladwig followed with a win in her heat of the 300-meter low hurdles in 47.09, again the best time of prelims.

The Warriors qualified in the 4x100-meter relay in 51.83, the fifth-best time. The 4x400-meter relay team took third in its heat in 4:15.56, qualifying fifth.

Kayla Eilert qualified for the finals of the 200-meter dash, taking third in her heat at 27.23, the fifth-best time overall.

For the Berean boys, Karlin Wiebe picked up a fifth-place medal in the discus at 137-1.

Caleb Veer qualified for the finals of the 110-meter high hurdles with a fifth-place finish in his heat in 16.31, the eighth and final qualifier.

The Moundridge boys qualfied for the finals of the 4x100-meter relay in 45.03, fourth-best. Jake Jantzen qualified for the finals of the 200-meter dash, taking fourth in his heat in 23.18, the seventh-best time.

Class 2A State

Championships

at Cessna Stadium,

Wichita

(Field events and 3,200-meter run are finals, all others are prelims; q-qualified for finals)

BA-Berean Academy, M-Moundridge, PB-Peabody-Burns

GIRLS

100-m. HH — Heat 1: 1. Makayla Ladwig BA 15.84-q.

4x100-meter relay — Heat 1: 8. Peabody-Burns 55.08. Heat 2: 3. Berean Academy 51.83-q, 7. Moundridge 54.32.

400-m. dash — Heat 2: 1. Lauren Pickens PB 58.51-q.

300-m. LH — Heat 1: 1. Makayla Ladwig BA 47.09-q. Heat 2: 5. Natasha Orpin M 51.06, 6. Libby Witte BA 52.76.

200-m. dash — Heat 1: 8. Ashley Hall BA 28.02. Heat 2: 1. Lauren Pickens PB 25.55-q, 3. Kayla Eilert BA 27.23-q.

4x400-m. relay — Heat 2: 3. Berean Academy 4:15.56-q.

Pole vault — 10. Tiffany Veer BA 8-6, t12. Natasha Orpin M 7-6, 14. Katie Neef BA 7-6.

Triple jump — 5. Makayla Ladwig BA 32-10.

BOYS

3,200-m. run — 8. Aaron Topham PB 10:31.32, 15. Kendall Wiebe PB 11:12.78.

110-m. HH — Heat 2: 5. Caleb Veer BA 16.31-q.

4x100-m. relay — Heat 1: 3. Moundridge 45.03-q, 5. Berean Academy 45.69.

400-m. dash — 6. Josh Haas BA 51.93.

300-m. IH — Heat 1: 4. Caleb Veer BA 42.51.

200-m. dash — Heat 1: 4. Jake Jantzen M 23.18.

4x400-m. relay — Heat 2: 4. Berean Academy 3:34.65.

High jump — t9. Caleb Hoover BA 5-10.

Discus — 5. Karlin Wiebe BA 137-1, 11. Isaac Burnett PB 126-6.