Bethel, Tabor men
tied for 38th
at national meet

EDWARDSVILLE, Ill. — The Bethel College and Tabor College men’s track teams finished tied for 38th out of 66 scoring teams at the National Association of Intercollegiate Athletics Championships, which ended Saturday at Ralph Korte Stadium in Edwardsville.
Both teams finished with five points.
All of Bethel’s scoring in the meet came on Garrett Hiebert’s fourth-place finish in the javelin in the opening day of the meet.
Freshman Andrew McNary finished seventh in the semifinals of the men’s 400-meter intermediate hurdles in 54.18.
Junior Tyler Schroeder placed 18th in the men’s shot put in 15.38 meters (50-5 1/2).
Senior Jared Bahret placed 21st in the men’s discus in 42.86 meters (140-7). Senior Dakota Sorenson fouled out in the event.
Senior Kristen Schrag placed seventh in her heat of the 800-meter run in 2:15.35.
Tabor got on the scoreboard when senior Mike Rousell placed fourth in the long jump in 14.75 meters (48-4 3/4).
Sophomore Zach Gould placed 27th in the men’s marathon in 2:52:53.
Tabor junior Christian Addison took 12th in the women’s marathon in 3:25:06. The 4x800-meter relay team of Kayla Gershon, Jessica Burden, Kelli Kopper and Tasia Johnson placed eighth in the semifinals in 48.64.
Newton High School graduate Abri Houser, a senior at Goshen College, finished in seventh in her heat of the semifinals of the women’s 100-meter high hurdles in 15.18. She finished fourth in her heat of the 400-meter low hurdles in 1:02.69 to qualify for the finals. In the championship race, she finished sixth in 1:01.88.
Peabody-Burns grad Alyssa Carter, a junior at Southwestern, placed third in the prelims of the 4x800-meter relay in 9:26.60.
Centre grad Justin Garrard, a senior at Ottawa, placed sixth in the men’s marathon in 2:34.43.

Hillsboro boys
win 3A regionals

MARION — The Hillsboro High School boys’ track team claimed a team title Friday at the Class 3A regionals in Marion.
Hillsboro edged Hutchinson Trinity 73-72. Marion was third at 71, followed by Jayhawk Linn in fourth at 68 and Herington in fifth at 55.
Halstead was eighth at 32, followed by Sedgwick in ninth at 23 and Remington in 15th at three,
Council Grove won the girls’ title at 83.5, followed by Jayhawk Linn at 70.5, Marion at 61, Remington at 54 and Central Heights at 51. Hillsboro tied for eighth at 37. Halstead was 12th at 10. Sedgwick was 16th at three.
The top four finishers qualify for state, which begins Friday at Cessna Stadium in Wichita.
The Hillsboro boys went 1-2 in the shot put. John Hein won in 50-5 1/4, followed by Michael Klaassen in second at 49-0 3/4.
Hillsboro won the 4x400-meter relay in 3:28.23. The 4x800-meter relay team finished second in 8:39.35. Ishmael Morris was second in the 100-meter dash in 11.12, second in the 400-meter dash in 51.05 and second in the 200-meter dash in 22.53. Nathan Vogel was third in the 400-meter dash in 51.11. Matthew Klenda took third in the 800-meter run in 2:02.82. For the Hillsboro girls, Tiffany Rooker won the pole vault at 9-0. Dakota Kaufman was second in the triple jump at 35-6 and fourth in the long jump at 16-6 1/2. Callie Serene was second in the 800-meter run in 2:33.37.
Marion finished 1-2 in the boys’ javelin. Sheldon Boone won at 162-8, followed by Mitchell Leppke at 162-0. Nick Klenda won the discus at 156-0. Luke Gordon won the high jump at 6-4.
Brad Klenda was third in the pole vault at 12-6. Tylor Neil was third in the triple jump at 43-6. The 4x800-meter relay team took third in 8:44.16. Elliott Hett took fourth in the 110-meter high hurdles in 15.58 and fourth in the 300-meter low hurdles in 41.09.
For the Marion girls, Julia Zeiner won the long jump at 18-0, the triple jump at 38-2 and the 300-meter low hurdles in 46.58. Camille Christensen won the 3,200-meter run in 12:38.29.
The 4x100-meter relay team took second in 50.76. Whitney Gordon took third in the high jump at 5-0.
The Halstead boys will send three to state in the pole vault. Bryon Bridges won at 14-8, followed by Dakota Becker in second at 12-6 and Luke McKee in third at 12-6.
Halstead took third in the 4x100-meter relay in 44.57 and fourth in the 4x400-meter relay in 3;33.65.
Halstead’s Katie Nightingale took second in the girls’ high jump at 5-2.
Remington took second in the girls’ 4x800-meter relay in 10:36.26.  Morgan Trible took second in the 3,200-meter run in 12:52.15, third in the girls’ pole vault at 8-6 and third in the 1,600-meter run in 5:50.88. Lacey McFadden was third in the 100-meter high hurdles in 16.59 and third in the 300-meter low hurdles in 48.67. Katie Regier was fourth in the 400-meter dash in 1:03.10. Kari Thiessen was fourth in the 800-meter run in 2:35.36.
Sedgwick’s Travis McDaniel was second in the 800-meter run in 2:00.93. Ian Mattson took third in the boys’ discus at 141-6. Jake Napper was fourth in the triple jump at 43-2.