Kansas Volleyball Association

2008 All-State Teams

Class 1A

FIRST TEAM

Beth Cornwell, St. John-Hudson, 6-0, MB, sr.

Brooke Burgan, St. John-Hudson, 5-5, S, jr.

Natalie Jones, Pratt Skyline, 6-0, MB, jr.

Chelsea Keating, Frankfort, 5-11, MB, jr.

Laura Patrick, Hutchinson Central Christian, 5-10, MB, jr.

Miranda Wilgers, Linn, 5-9, OH, sr.

Mollie Winkler, Centralia, 5-11, OH, sr.

SECOND TEAM

Rinda Deurksen, Goessel, 5-10, MB, sr.

Hillary Janzen, Burrton, 5-3, S, sr.

Raney Okeson, Weskan, 5-10, MB-OH, sr.

Katharine Phelan, Quivira Heights, 5-6, OH, sr.

Ella Rethman, Centralia, 5-9, OH, sr.

Alyssa Roberts, St. John-Hudson, 5-2, L, sr.

Natalie Zink, Claflin, 5-10, OH, sr.

HONORABLE MENTION

Shelby Birk, Southern Coffey County, 5-8, OH, jr.

Alison Cole, Northern Valley, 5-11, MB, jr.

Danica Cox, Weskan, 5-8, OH, sr.

Alisha Fanshier, St. John-Hudson, 5-8, OH, sr.

Karina Harvey, Goessel, 5-4, L, jr.

Kendra Spresser, Hoxie, 5-6, OH, sr.

Amanda Strickler, Crest, 5-6, OH, jr.

Player of the Year — Beth Cornwell, St. John-Hudson

Coach of the Year — Trish Wade, St. John-Hudson

Class 2A

FIRST TEAM

Katie Vogts, Moundridge, 5-11, MB, sr.

Natalie Boss, Valley Heights, 5-10, OH, sr.

Laura Kinderknecht, St. Marys, 5-6, S, sr.

Emily Lucas, Sublette, 5-11, OH, sr.

Heather Perry, St. Marys, 5-8, MB, sr.

Katelyn Schmidtberger Sacred Heart, 5-9, S-MB, sr.

Abby Wittman, Sacred Heart, 5-8, S, sr.

SECOND TEAM

Sam Anderson, Valley Heights, 5-10, OH, sr.

Lisa Elmer, Pittsburg St. Mary’s-Colgan, 5-10, OH-MB, sr.

Kendra Ely, Inman, 6-0, MB, jr.

Macy Parker, Valley Heights, 5-5, S, jr.

Abbie Smith, Uniontown, 5-9, OH, jr.

Jesse Vogts, Moundridge, 5-11, OH, jr.

Holli Wolf, Moundridge, 5-3, S, jr.

HONORABLE MENTION

Bre Beckerman, Inman, 5-5, DS-S, sr.

Kayla Eilert, Berean Academy, 5-6, OH, sr.

Taylor Fleenor, Spearville, 5-9, S, jr.

Cathy Hafenstine, Wabaunsee, 5-9, MB, so.

Adrienne Pauls, Decatur Community, 5-10, MB, jr.

Mishawn Pfannenstiel Inman, 5-8, OH-S, jr.

Alicia Wilkins, Sacred Heart, 5-10, RH, jr.

Player of the Year — Katie Vogts, Moundridge

Coach of the Year — Jan Lueger, St. Marys

Class 3A

FIRST TEAM

Camille Hubert, Garden Plain, 5-9, OH, jr.

Kaylie Clark, Garden Plain, 5-9, OH, jr.

Lindsay Dusin, Phillipsburg, 5-9, S-MB, sr.

Dana Elliott, Rock Creek, 5-11, MB, sr.

Micala Jamison, Hoisington, 5-10, OH, sr.

Dakota Kaufman, Hillsboro, 5-10, OH, sr.

Becky Lightfoot, Rock Creek, 6-0, MB, jr.

SECOND TEAM

Sadie Clark, Wichita Collegiate, 5-11, OH, jr.

Morgan Cooper, Rossville, 5-5, L, sr.

Brittan Griswold, Marysville, 5-11, OH, sr.

Sara Navinsky, Jefferson County North, 5-7, S, jr.

Emme Russell, Trinity, 5-5, S, sr.

Karley Schmelzer, Garden Plain, 5-7, S, sr.

Makenzie Weinman, Phillipsburg, 5-9, S-MB, jr.

HONORABLE MENTION

Kayci Boxberger, Hoisington, 5-7, S, sr.

Heidi Brown, Southwestern Heights, 5-10, OH, so.

Paige Fort, Osage City, 5-9, S-MB, sr.

Beth Husted, Riley County, 6-0, MB, sr.

Amelia Noll, Jefferson County North, 5-8, L, sr.

Natasha Rubisoff, Sedgwick, 6-1, OH, sr.

Rachel Stuhlsatz, Garden Plain, 5-3, L, sr.

Player of the Year — Camille Hubert, Garden Plain

Coach of the Year — Gina Clark, Garden Plain

Class 4A

FIRST TEAM

Kelly Kolich, St. James Academy, 6-0, OH, sr.

Lindsey Biggs, Hayden, 5-11, OH, jr.

Leah Flynn, Hayden, 5-10, MB, sr.

Rachel Gray, St. James Academy, 5-9, S-RH, sr.

Brooke Jansen, St. James Academy, 5-11, MB, sr.

Alex Muff, Concordia, 6-1, OH, sr.

Courtney Traxson, Cheney, 5-11, S-MB, jr.

SECOND TEAM

Lauren Brown, St. James Academy, 5-9, S-OH, jr.

Dominique Chew, Hesston, 5-7, OH, so.

Sabra Clark, Andover, 5-9, S, sr.

Haley Dotson, Andover, 5-9, OH, sr.

Hannah Forst, St. James Academy, 5-11, MB, so.

Kaitlin Stearns, Clearwater, 5-6, L, sr.

Nia Williams, St. James Academy, 5-3, L, sr.

HONORABLE MENTION

Kristin Baker, Smoky Valley, 5-6, OH, jr.

Heather Bergman, Concordia, 5-8, MB, sr.

Sydney Crimmins, Clay Center, 5-10, OH, so.

Lindsey Leonard, Wamego, 5-8, OH, jr.

Kara McFarland, Ottawa, 6-0, MB, sr.

Tessa McMahan, Clay Center, 5-11, MB, sr.

Merissa Quick, Cheney, 6-2, OH, so.

Player of the Year — Kelly Kolich, St. James Academy

Coach of the Year — Nancy Dorsey, St. James Academy

Class 5A

FIRST TEAM

Kate Van Dyke, Bishop Miege, 5-10, S, sr.

Julia Bates, Lansing, 6-0, S, sr.

Taylor Goodness, Salina South, 6-0, MB, jr.

Audrey Horton, Seaman, 6-1, MB, sr.

Brianna Kaiser, Valley Center, 6-0, OH, sr.

Kelsey Sullivan, St. Thomas Aquinas, 6-1, MB, jr.

Shelby Workman, Bishop Miege, 5-11, OH, fr.

SECOND TEAM

Lisa Angello, Lansing, 5-9, MB, jr.

Megan Baska, St. Thomas Aquinas, 5-7, L, jr.

Kendra Crippen, Bishop Carroll, 5-8, OH, sr.

Amanda Gerety, Seaman, 5-9, S-RH, jr.

Sami McHenry, Shawnee Heights, 5-8, S-OH, sr.

Makayla McPhail, Liberal, 5-8, OH, sr.

Laura Skaggs, Bishop Miege, 5-7, L, jr.

HONORABLE MENTION

Cierra Ceazer, Shawnee Heights, 5-10, MB, so.

Erin Hardy, Shawnee Heights, 5-5, L, sr.

Alex Hartig, Great Bend, 5-11, S-RH, jr.

Haley LaBlanc, McPherson, 5-4, L, sr.

Caitlin Murray, Great Bend, 6-0, MB, sr.

Jordan Sackman, Seaman, 5-2, L, sr.

Meg Schwartze, Salina Central, 5-7, OH, sr.

Player of the Year — Kate Van Dyke, Bishop Miege

Coach of the Year — Gwenn Pike, Bishop Miege

Class 6A

Caitlyn Donahue, Blue Valley West, 5-8, OH, sr.

Ashley Bengston, Wichita Heights, 5-9, OH, sr.

Morgan Boub, Blue Valley West, 5-7, L, sr.

Britany Kalinosky, Olathe East, 5-11, S-OH, sr.

Kelsey Lewis, Washburn Rural, 5-10, OH, jr.

Shannon Majors, Washburn Rural, 5-8, OH, sr.

Kacia Turner, Washburn Rural, 6-0, MB, sr.

SECOND TEAM

Alexa Bordewick, Washburn Rural, 5-6, S, jr.

Chelsea Cook, Blue Valley North, 6-1, MB, jr.

Lindsey Keller, Goddard, 6-2, MB, sr.

Taylor Manning, Lawrence Free State, 6-0, MB, sr.

Tristan McCarty, Manhattan, 5-9, OH, jr.

Lindsey Muller, Blue Valley, 6-0, OH, sr.

Tayler Tolefree, Lawrence, 6-2, MB, sr.

HONORABLE MENTION

Ali Boehler, Olathe East, 5-9, S-OH, sr.

Lyndsey Martini, Manhattan, 5-6, S, jr.

Joanna McFarland, Derby, 6-1, MB, sr.

Lindsey Petrick, Blue Valley, 6-0, MB, sr.

A’zlynn Thompson Dodge City, 5-10, S-OH, so.

Ashley Yoder, Washburn Rural, 5-7, L, sr.

Kayla Zogelman, Goddard, 5-9, S, sr.

Player of the Year — Caitlyn Donahue, Blue Valley West

Coach of the Year — Kevin Bordewick, Washburn Rural