The 2008-09 Hesston College mens and womens hoops schedules and rosters


Hesston women

Roster

10 Jessica Coffman, 5-4, G, fr., LaGrange, Ind.

11 Yvonne Gonzales, 5-4, G, fr., Ulysses

12 Kassidy Yeackley, 5-8, G, fr., Milford, Neb.

20 Trista Jett, 5-9, G, fr., Springfield, Colo.

21 Sarah Ingbretson, 5-7, G, so., Castle Rock, Colo.

22 Katelyn Nussbaum, 5-10, F, so., Union, Mich.

23 Lynae Wright, 5-10, F, fr., Little River

30 Elice Frey, 5-11, F, fr., Riley

31 Hannah Frank-Jones, 5-8, G, fr., Arvada, Colo.

32 Kari Heusinkveld, 5-6, G, fr., Goshen, Ind.

33 Rebekah Johnson, 5-10, F, so., Lebanon, Ore.

40 Breezie Sims, 5-10, F, fr., Wichita

41 Sarah Reynolds, 5-10, F, fr., Kansas City, Kan.

42 Amber Block, 6-0, F, so., Henderson, Neb.

44 Megan Ballard, 5-11, F, fr., Whitewater

Coach: Dan Harrison

Assistant Coaches: Brent Brockmueller, Mel Buller, Hannah Gillham, Don Weaver

Athletic Trainer: Clay Stauffer

Schedule

Oct. 31 @ Kansas City Kansas CC Classic: Penn Valley 2 p.m.

Nov. 1 @ Kansas City Kansas CC Classic: Kansas City Kansas CC 4 p.m.

Nov. 3 Hillsdale Free Will Baptist 6 p.m.

Nov. 5 @ Highland CC 5 p.m.

Nov. 7 Central Christian JV 6 p.m.

Nov. 8 @ North Central Missouri TBA p.m.

Nov. 13 Kansas City Kansas CC 6 p.m.

Nov. 15 Johnson County CC 2 p.m.

Nov. 18 Union 6 p.m.

Nov. 22 @ Bethany JV 3 p.m.

Nov. 25 Highland CC 6 p.m.

Nov. 28 Pizza Hut Thanksgiving Classic: North Central Missouri 6 p.m.

Nov. 29 Pizza Hut Thanksgiving Classic: Tabor JV 6 p.m.

Dec. 4 @ Kansas Wesleyan JV 1:30 p.m.

Dec. 10 @ Johnson County CC 5 p.m.

Dec. 12 @ Hutchinson CC Christmas Classic: Bethany JV 5:30 p.m.

Dec. 13 @ Hutchinson CC Christmas Classic: Hutchinson CC 5:30 p.m.

Jan. 12 Bethany JV 6 p.m.

Jan. 15 Brown Mackie 6 p.m.

Jan. 17 @ Northern Oklahoma-Enid 2 p.m.

Jan. 20 @ Tabor JV 6 p.m.

Jan. 23 @ Nebraska Wesleyan JV 6 p.m.

Jan. 24 @ Union 6:30 p.m.

Jan. 28 Manhattan Christian 6 p.m.

Jan. 31 @ Southeast CC 2 p.m.

Feb. 3 Kansas Wesleyan JV 6 p.m.

Feb. 10 @ Barclay 5 p.m.

Feb. 11 @ Brown Mackie 5 p.m.

Feb.14 @ Hillsdale Free Will Baptist 5:30 p.m.

Feb. 21 Southeast CC 2 p.m.

Feb. 28 Region VI Play-Offs

Hesston men

Roster

11 Kevin Blackmon, 6-0, so., G, Edmond, Okla.

14 Dylan Krahn, 6-3, fr., F, Hutchinson

15 Kirl Williams, 6-5, so., F, Oklahoma City

21 Carlton Dean, 6-0, so., G, Edmond, Okla.

23 Joey Atkinson, 6-4, so., F, Edmond, Okla.

25 Rickey Vick II, 6-2, fr., G, Edmond, Okla.

31 Jason Crawford, 5-10, fr., G, Natoma

32 Raphael Todd, 6-2, fr., G, Tulsa, Okla.

33 Joel Porter, 6-4, so., F, Oklahoma City

35 Dustin Wright, 6-1, fr., G, Longmont, Colo.

42 Nathan Ensz, 6-8, fr., C, Goessel

45 Marcus Unruh, 6-7, so., C, Wayland, Iowa

Coach: Dustin Galyon

Assistant Coaches: Alex Galyon, Dallas Stutzman, Tyler Stutzman

Student Assistant Coaches: Matt Beachy, Connor Dyck

Athletic Trainer: Clay Stauffer

Schedule

Nov. 1 Southwestern JV 7:30 p.m.

Nov. 3 Hillsdale Free Will Baptist 8 p.m.

Nov. 5 @ Highland CC 7 p.m.

Nov. 7 Central Christian JV 8 p.m.

Nov. 8 @ North Central Missouri TBA

Nov. 13 Kansas City Kansas CC 8 p.m.

Nov. 15 Johnson County CC 4 p.m.

Nov. 18 Union 8 p.m.

Nov. 20 Friends JV 8 p.m.

Nov. 22 Tabor JV 7:30 p.m.

Nov. 25 Highland CC 8 p.m.

Nov. 28 Pizza Hut Thanksgiving Classic: North Central Missouri 8 p.m.

Nov. 29 Pizza Hut Thanksgiving Classic: Bethel JV 8 p.m.

Dec. 2 @ Southwestern JV 7 p.m.

Dec. 4 @ Kansas Wesleyan JV 4 p.m.

Dec. 6 @ Bethany JV 3 p.m.

Dec. 10 @ Johnson County CC 7 p.m.

Jan. 12 Bethany JV 8 p.m.

Jan. 15 Brown Mackie 8 p.m.

Jan. 17 @ Northern Oklahoma-Enid 4 p.m.

Jan. 20 @ Tabor JV 8 p.m.

Jan. 23 @ Nebraska Wesleyan JV 8 p.m.

Jan. 24 @ Union 8:30 p.m.

Jan. 31 @ Southeast CC 4 p.m.

Feb. 3 Kansas Wesleyan JV 8 p.m.

Feb. 11 @ Brown Mackie 7 p.m.

Feb. 14 @ Hillsdale Free Will Baptist 7:30 p.m.

Feb.16 @ Bethel JV 7:30 p.m.

Feb. 21 Southeast (Neb.) CC 4 p.m.

Feb. 28 Region VI playoffs TBA p.m.